بیماریهای شایع فصل تابستان

بيماريهاي شايع فصل تابستان

اسهال، مسمومیت های غذایی، گرمازدگی و یبوست
یک فوق تخصص گوارش و کبد، مسمومیت‌ های غذایی، اسهال های مسافرت و یبوست را از بیماری‌ های گوارشی شایع در فصل گرما عنوان کرد و با بیان این که احتمال بروز مسمومیت ‌های غذایی با مصرف ماهی و انواع کباب ‌ها به ویژه در مسافرت‌ ها بیشتر است، بر مصرف غذاهای کم حجم و مایعات زیاد در این بیماری‌ ها تاکید کرد و گفت: مصرف آنتی بیوتیک و داروهای خوراکی قوی در مسمومیت‌ های غذایی توصیه نمی‌ شود.
دکتر حسین خدمت، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا با اشاره به مسمومیت‌های غذایی به دنبال مصرف غذای آلوده، ادامه داد: آشنایی با علایم این بیماری مهم است، زیرا ارائه شرح حال نادرست بیمار به پزشک، ممکن است منجر به تجویز داروهای اشتباه شود. مسمومیت‌های غذایی به ویژه پس از مصرف فست‌ فودها و غذاهای حاوی مواد نگهدارنده ، گاهی به صورت سردرد بروز می‌ کند که پس از چند ساعت برطرف می ‌شود. انواع شدید مسمومیت‌ های غذایی ممکن است، سردرد همراه با تهوع، استفراغ و یا دل پیچه و اسهال را به دنبال داشته باشند. این در حالی است که ممکن است همه این علایم در بیمار ظاهر نشوند.
احتمال بروز مسمومیت‌های غذایی با مصرف ماهی و انواع کباب‌ ها بیشتر است
این متخصص گوارش با بیان این که ظاهر، طعم و بوی طبیعی مواد غذایی دلیلی بر سالم بودن آن ها نیست، ادامه داد: برخی باکتری ‌های موجود در غذا در روده سبب مسمومیت شده و بر سیستم گوارش تاثیر می‌ گذارند. احتمال مسمومیت با مواد غذایی مانند ماهی و گوشت به ویژه انواع کباب‌ها بیشتر است.
در مسمومیت‌های غذایی از غذاهای کم حجم و مایعات زیاد استفاده کنید
وی ادامه داد: همچنین احتمال مسمومیت به دنبال مصرف میان وعده‌هایی مانند بستنی، چیپس، آب میوه و … که از دست فروش ‌ها تهیه می ‌شود، بیشتر است. در مجموع در مسمومیت با هر علتی لازم است که غذاها با حجم کمتر و در دفعات بیشتری مصرف شود. همچنین مصرف مایعات زیاد در مسمومیت‌های غذایی توصیه می ‌شود.
مصرف آنتی بیوتیک و داروهای خوراکی قوی در مسمومیت‌ های غذایی توصیه نمی ‌شود
دکتر خدمت گفت: در مسمومیت ‌های غذایی نیاز فوری به مصرف آنتی بیوتیک و داروهای خوراکی قوی نیست و باید از این امر پرهیز شود، زیرا مصرف داروهای قوی در درمان مسمومیت ‌ها، ممکن است بیماری‌ های بعدی را باعث شود. به عنوان نمونه مصرف داروهای قوی برای درمان اسهال ناشی از مسمومیت‌ ها، ممکن است یبوست شدید و حتی خونریزی ‌های یبوست را به دنبال داشته باشد. در مجموع باید از تجویز داروهای اضافی پرهیز شده و از حداقل دارو استفاده شود.
وی با تاکید بر استفاده از آب های جوشیده و یا آب معدنی در مسافرت‌ها، ادامه داد:‌همچنین به منظور جلوگیری از بروز بیماری‌ های گوارشی در مسافرت‌ها لازم است مواد غذایی و کنسروها قبل از مصرف کاملا، گرم و جوشانده شوند.
تاکید بر مصرف زیاد سبزی و میوه در فصل تابستان
این فوق تخصص گوارش و کبد با تاکید بر مصرف زیاد سبزی و میوه در فصل تابستان گفت: لازم است میوه و سبزیجات قبل از مصرف با مواد شوینده و ضد عفونی کننده، شسته شوند.
وی با بیان این که معمولا علت بروز اسهال‌ های مسافرت مشخص نمی ‌شود، گفت: در اغلب موارد عدم رعایت بهداشت مواد غذایی و دست آلوده، مهم‌ ترین علت بروز اسهال ‌های مسافرت هستند. در اسهال‌ های مسافرتی نیز به هیچ وجه مصرف آنتی بیوتیک توصیه نمی‌ شود. در درمان این بیماری نیز مصرف مایعات زیاد و غذاهای سالم کم حجم بسیار موثر است و در صورت برطرف نشدن بیماری پس از گذشت دو تا سه روز و یا دل درد شدید در این بیماری، باید با نظر پزشک دارو مصرف کرد.
محدودیت ‌های غذایی در مسمومیت‌ ها و اسهال‌ ها توصیه نمی ‌شود
وی با بیان این که معمولا در مسمومیت ‌های غذایی و اسهال‌ های ناشی از آن برخی به اشتباه محدودیت ‌های ویژه غذایی را توصیه می‌ کنند، گفت: این در حالی است که هنگام بروز مسمومیت ‌های غذایی، سیستم گوارشی در شرایط بحرانی به سر می‌ برد و به مواد غذایی بهتری احتیاج دارد، بنابراین مصرف هر ماده غذایی علایم بیماری را تشدید می ‌کند، اما مصرف نکردن مواد غذایی و بهره گیری از رژیم ‌های تغذیه‌ای موقت، سبب حادتر شدن شرایط می ‌شود.
مصرف مایعات کافی برای جبران آب بدن در شرایط گرما لازم است
وی، گرمازدگی را از دیگر بیماری ‌های شایع فصل تابستان عنوان کرد و گفت: در گرمازدگی باید بیشتر به پیشگیری فکر کرد؛ چرا که گرمازدگی شدید، خطرناک بوده و ممکن است به مرگ بیانجامد. به همین دلیل استفاده از پوشش مناسب و مصرف مایعات کافی به منظور جبران آب بدن در شرایط گرما بسیار لازم است. عدم مصرف آب کافی در گرما می‌ تواند به گرمازدگی و در موارد شدید حتی به نارسایی کلیه و اندام ‌های حیاتی بدن منجر شود.
دکتر خدمت خاطرنشان کرد: استفاده از دوش آب سرد، پاشویه و مصرف زیاد مایعات می ‌تواند در جلوگیری از گرمازدگی بسیار موثر باشد. همچنین فرد گرمازده باید به تدریج به شرایط طبیعی بازگردانده شود.
این فوق تخصص گوارش با بیان این که یبوست نیز ممکن است به دلیل استرس ‌های مسافرت، عدم دسترسی به سرویس ‌های بهداشتی و عدم دسترسی به میوه و سبزیجات بروز کند گفت: به منظور جلوگیری از یبوست در فصل تابستان لازم است مایعات، میوه و سبزیجات زیادی با رعایت شرایط بهداشتی مصرف شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید