توت فرنگی در رفع التهابات پوستی موثر است

توت فرنگي در رفع التهابات پوستي موثر است

توت فرنگی با نام علمی Fragaria Vesca گیاهی است علفی با ساقه هایی از دو نوع خوابیده و قائم که نوع قائم آن ارتفاعی در حدود ۸ تا ۱۵ سانتیمتر دارد که در انتها به گل ختم می شود. گلهای این گیاه منظم و به رنگ سفید است.
توت فرنگی به حالت وحشی در شمال، در ناحیه گیلان و همچنین غرب اردبیل می روید، ولی با توجه به اینکه در گلخانه نیز پرورش می یابد در اکثر نقاط کشور مشاهده می شود.
این گیاه خنک، مرطوب، شیرین و ترش است و دارای ویژگیهایی چون ترمیم کننده زخم، ادرارآور، مقوی کبد و پاک کننده است برگ و میوه توت فرنگی دارای برخی خواص دارویی است.
جوشانده برگ توت فرنگی اثرات مفید درمانی مانند تصفیه کننده خون و آرام کننده اعصاب دارد و مصرف آن در بیماری های مختلف نظیر سنگ کلیه و مجاری ادرار، ضعف معده، تنگی نفس، ضعف اعصاب و رماتیسم توصیه می شود.
در استعمال خارجی جوشانده برگ توت فرنگی در رفع آنژین و لوسیونهای آن برای مداوای سرمازدگی اعضای بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
میوه توت فرنگی حاوی انواع ویتامینهای A,B,C است و طعم مطبوعی دارد، اشتهاآور و آرام کننده است و مصرف آن برای بیماران مبتلا به مرض قند بی زیان است. ضماد تهیه شده از میوه
له شده توت فرنگی با استعمال خارجی بر روی پوست باعث از بین رفتن لکه های آن می شود.
میوه تازه توت فرنگی را برای تسکین التهاب معده و تقویت کبد می توان خورد و فشارخون را تا حدی نیز کاهش می دهد.
          

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید