دوران عقد مخارج دختر به عهده ی پدرش است یا شوهر

دوران عقد مخارج دختر به عهده ی پدرش است یا شوهر

دختر و پسری که با یکدیگر پیمان ازدواج می بندند، قبل از ازدواج و مراسم رسمی عروسی و آغاز زندگی مشترک زیر یک سقف، بناچار باید چند وقتی را در دوران عقد  سپری کنند.

دورانی که روابط بین دختر و پسر را مشروع و قانونی می سازد و فرصتی را فراهم می آورد تا از یک طرف به شناخت نسبی از یکدیگر برسند و از طرف دیگر خود را برای زندگی مشترک آماده کنند….

یکی از موضوعاتی که معمولاً زوج های جوان را با چالش رو به رو میکند ، مسایل اقتصادی است. در بین مسایل اقتصادی این دوران، آنچه گاهی فکر بسیاری از دخترها و پسرها را بخود درگیر میکند این است که مخارج و هزینه های موردنیاز دختر در زمان عقد بر عهده ی کیست؟

 

ممکن است خیلی از خانواده ها، اجازه ندهند دختر قبل از عروسی با داماد جایی برود یا مسافرتی بروند، این در حالیست که در همین روزها مرد مکلف است نفقه زن را بدهد، ممکن است این تکلیف مرد و عدم اجازه خانواده عروس به شرح یاد شده موجبات بروز ناراحتی هایی بین زوجین یا خانواده ها گردد از این رو بهتر است خانواده ها و زوجین در عقدنامه یا به هرنحو دیگری که مقتضی میدانند بصورت مکتوب شرط کنند، تا زمانی که دختر بعنوان زوجه به منزل پسر یا زوج نرفته و یا مراسم عروسی سرنگرفته است از یک طرف زوجه تکلیفی در دریافت اجازه و …از شوهر نداشته باشد و از آن طرف قید کنند تا مراسم عروسی سر نگرفته یا زوجه به منزل مرد نرفته، پسر یا زوج تکلیفی در پرداخت نفقه نداشته باشد.

از نظر قانون هر موقع شوهر شرایط زندگی مشترک را فراهم کرد و زن حاضر به زندگی مشترک نشد به وی نفقه تعلق نخواهد گرفت منتها برای ثابت کردن این مسئله زوج باید طی اظهارنامه ای مراتب امادگی خود برای آغاز زندگی مشترک را اعلام نماید.

ناگفته نماند در همین زمان عقد، امکان دارد با وجود این که زن حاضر نیست به منزل شوهر برود ولی حق مطالبه نفقه را داشته باشد.

اختلاف فرهنگی خانواده ها

مشکل اصلی در این زمینه، اختلاف نظر و فرهنگ دختر و پسر و به خصوص خانواده های آنان است. گرچه عرف بر این است که پسر در این زمان تعهدات مالی زیادی نسبت به هزینه های مالی دختر بر عهده نداشته باشند، ولی بعضی خانواده ها معتقد هستند با جاری شدن خطبه عقد تمام مخارج دختر بر عهده همسرش قرار می گیرد؛ چه در زمان عقد باشند و چه زندگی مشترک.

بدین ترتیب این مسئله میتواند باعث پیدایش مشکلات و دعوای های زیادی بین همسران و خانواده های آنان شود. مثلا بعضی خانواده ها عقیده دارند، پسر باید در زمان عقد، مخارج و هزینه های دانشگاه دختر را بر عهده بگیرد، در حالی که این مسئله از جانب خانواده ی پسر اصلا منطقی و مورد قبول نیست.

در این بین آنچه اهمیت دارد، تشابه فرهنگی و اداب و رسوم خانواده دختر و پسر در این زمینه است. درک این مسئله باید از زمان خواستگاری صورت بگیرد. خوب است دختر و پسر در جلسات خواستگاری و مراتب پایانی، در مورد ی رسوم خانواده هایشان با یکدیگر حرف کنند و به تفاهم برسند. بی گمان گفتگو در خصوص این مسئله میتواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنند.

وظایف همسر

در جامعه ما رایج است زن و شوهر تا زمانیکه کنار یکدیگر قرار نگرفته و زندگی را زیر یک سقف آغاز نکرده اند، به طور قانونی برخی از وظیفه ها را در خصوص یکدیگر بر عهده نداشته باشند؛یعنی دختر تا زمانیکه منزل پدر است، هزینه های عمده ی وی مثل مخارج دانشگاه و حتی پول جیبی اش را از پدر می گیرد.

طبق قانون بعد از رفتن دختر به خانواده همسر، درصورتی که شوهر هزینه دانشگاه را قبول کند، یعنی دختر این مسئله را از شرط ضمن عقد تعیین نموده باشد ، این هزینه بر عهده همسر است و گرنه شوهر وظیفه ای در این زمینه ندارد.

لازم به ذکر است طبق دستور اسلام تا زمانی که زن به خانه شوهر نرفته باشد، مخارجش به عهده پدرش می باشد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید