سوگندهای بیهوده

سوگندهاي بيهوده

سیماى سوره مائده‏
خداوند متعال سوره نساء را با ذکر پاره‏اى از احکام شرع خاتمه داد، اکنون سوره مائده را نیز با بیان احکام، آغاز مى‏کند. این سوره مبارکه پنجمین سوره از قرآن کریم و چهارمین سور از سور طوال است . همه این سوره مدنى است تنها بعضى از مفسّران گفته‏اند الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ چون در حجه الوداع نازل شده است، مدنى نمیباشد (چون نزدیک مکّه بوده است).
گفته مى‏شود که این سوره آخرین سوره‏اى است که بر پیامبر (ص) نازل شده و نزول آن بعد از سوره فتح بوده است.
از امیرالمؤمنین علیه السّلام روایت شده که این سوره دو یا سه ماه قبل از وفات پیغمبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم نازل شده و هیچ آیه ای از آیات آن نسخ نشده‏ است.
این سوره یکصد و بیست آیه دارد. عدد آیات آن در مکتب کوفى ۱۲۰ و در مکتب بصرى ۱۲۳ آیه است.
بصریون نخستین آیه سوره را تا بِالْعُقُودِ و آیه ۱۵ را تا وَ یَعْفُوا عَنْ کَثِیرٍ و آیه ۲۳ را تا فَإِنَّکُمْ غالِبُونَ یک آیه دانسته‏اند.
کلمات آن: دو هزار و هشتصد و چهار کلمه و حروف آن: یازده هزار و نهصد و سى حرف است.
از لطائفى که در این سوره کریمه است، اینکه از لحاظ عدد سوره پنجم از قرآن مجید میباشد، و این عدد مناسبت پیدا مى‏کند با ذوات خمسه طیّبه که عنوان اهل بیت(علیهم السلام) است، و از این جهت در این سوره کریمه آیاتى مربوط به أهل بیت أطهار(علیهم السلام) ذکر شده است، مثل: آیه – الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ- ۳، و آیه- إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ- ۵۵، و آیه- یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ- ۶۷.
بیشترین خطاب «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا» در این سوره است. مثلًا در سوره بقره یازده مرتبه، ولى در این سوره شانزده مرتبه آمده است.علت نامگذاری
این سوره به خاطر دعاى حضرت عیسى علیه السلام براى نزول مائده‏ى آسمانى که در آیه‏ى ۱۱۴ آمده، «مائده» نامیده شده است. (قالَ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنا أَنْزِلْ عَلَیْنا مائِدَهً مِنَ السَّماءِ تَکُونُ لَنا عیداً لِأَوَّلِنا وَ آخِرِنا وَ آیَهً مِنْکَ وَ ارْزُقْنا وَ أَنْتَ خَیْرُ الرَّازِقینَ (۱۱۴).
در برابر سوگندهایى که از روى اراده و در حالت طبیعى و عادى روی زبانتان جاری شده مؤاخذه مى‏کند، کفاره این گونه قسمها اطعام ده نفر مستمند، از غذاهاى معمولى است که به خانواده خود مى‏دهید، یا لباس پوشیدن بر آن ده نفر و یا آزاد کردن یک برده، و کسى که هیچکدام از اینها را نیابد، باید سه روز روزه بگیرد، این کفاره سوگندهاى شماست به هنگامى که سوگند یاد مى‏کنید و به آن عمل نمى‏نمائید.
این سوره به «عهد» و «عقود» نیز نام‏گذارى شده (زیرا در مجموع آیاتِ این سوره نسبت به یک پیمان‏شکنى مهم هشدار مى‏دهد).در فضیلت سوره
عیاشى در اسناد خود از ابى جارود نقل کرده که ابى جعفر محمد بن على (صلوات اللّه علیهما) فرمود: هر کس در هر روز پنجشنبه سوره مائده را تلاوت کند، هرگز ایمان او به شرک و ظلم آلوده نمیشود.(بحارالانوار، ج ۹۲)
از ابى بن کعب از حضرت رسول (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) که فرمود هر کس سوره مائده را بخواند، به عدد نفوس تمام یهود و نصارى ده حسنه به او عطا می شود و ده سیئه از او دفع می شود و براى او ده درجه‏ رفع می شود.
عیاشى به اسناد خود از امام على(علیه السلام) نقل کرده است که: قرآن، بعضى، بعضى دیگر را نسخ میکرد و اخذ آن به امر پیامبر بود، تا اینکه سوره مائده نازل شده که احکامى مربوط به سابق را نسخ کرد ولى چیزى از آن نسخ نشد.محتویات این سوره‏
این سوره با دستور أَوْفُوا بِالْعُقُودِ و فرمان وفا به عهد شروع مى‏شود و با وعده نزول مائده بر نصارى که عهدى بود از جانب خدا و با بیان اینکه عیسى بن مریم به پیمان بندگى وفا کرد به اتمام مى‏رسد، در خلال این دو، بسیارى از احکام حلال و حرام ذکر مى‏شود که همه پیمانهاى الهى هستند که از بندگان گرفته شده است.
در این سوره سه بار از میثاق بنى اسرائیل و نصارى یاد شده، آن گاه مقدارى از احوال کسانى که مقررات و پیمانهاى خدا را شکسته‏اند، بیان شده است، چنین به نظر مى‏رسد که سوره مبارکه در أَوْفُوا بِالْعُقُودِ خلاصه مى‏شود و همه مطالب آن در تحت همین عنوان مى‏باشد.
در المیزان فرموده: غرض جامع در این سوره، دعوت به وفا به عهد و مراعات بیانهاى حق است، و تهدید شدید است به آنهایى که پیمانهاى حق را مى‏شکنند و به آنها اعتناء نمى‏کنند و اینکه عادت خدا بر آن جارى است که بر اهل ایمان و تقوى و نیکوکارى، رحم کند و بر آنها سهل گیرد و با اهل طغیان و تجاوز و عهدشکنان سخت‏گیرى نماید. لذا مى‏بینیم که سوره بر بسیارى از احکام حدود و قصاص و بر مثل قصه مائده و سؤال عیسى، قصه فرزندان آدم، بسیارى از مظالم و عهد شکنیهاى بنى اسرائیل شامل است و نیز بر بسیارى از آیاتى که خدا در ضمن آنها بر مردم منت مى‏نهد مانند اکمال دین و اتمام نعمت و حلال کردن طیبات و اینکه در دین عسر و حرج نیست، شامل مى‏باشد.
از لطائفى که در این سوره کریمه است، اینکه از لحاظ عدد سوره پنجم از قرآن مجید میباشد، و این عدد مناسبت پیدا مى‏کند با ذوات خمسه طیّبه که عنوان اهل بیت(علیهم السلام) است، و از این جهت در این سوره کریمه آیاتى مربوط به أهل بیت أطهار(علیهم السلام) ذکر شده است، مثل: آیه – الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ- ۳، و آیه- إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ- ۵۵، و آیه- یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ- ۶۷.
قرآنسوگندهای بیهوده
نکته آیه ۸۹ سوره مائده بسیار قابل تأمل است:
ای کسانى که ایمان آورده‏ اید، خداوند، شما را به خاطر سوگندهاى بیهوده‏اى که خالى از اراده شماست و در حال خشم یا پریشانى روحى بر زبان مى‏آورید مؤاخذه نمى‏کند.
ولى در برابر سوگندهایى که از روى اراده و در حالت طبیعى و عادى روی زبانتان جاری شده مؤاخذه مى‏کند، کفاره این گونه قسمها اطعام ده نفر مستمند، از غذاهاى معمولى است که به خانواده خود مى‏دهید، یا لباس پوشیدن بر آن ده نفر و یا آزاد کردن یک برده، و کسى که هیچکدام از اینها را نیابد، باید سه روز روزه بگیرد، این کفاره سوگندهاى شماست به هنگامى که سوگند یاد مى‏کنید و به آن عمل نمى‏نمائید.چگونه کسى مستحق هدایت خداوندى خواهد شد
یَهْدی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ یَهْدیهِمْ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقیمٍ (۱۶)
نور خدا و کتاب او و به عبارت دیگر آیین او به کسى سود می رساند که از راهى که خشنودى خدا در آن است پیروى کند. و هر کس که از آن راه منحرف شود، از سوى خدا نورى به قلب او نمى‏تابد و راه زندگى او روشن نمی شود.
اگر انسان بخواهد که بفهمد، باید به سوى وسایل و اسباب فهم حرکت کند و در راه آن تلاش کند، در پى علم برود و هرگاه به علم دست یافت به آن عمل کند.
اما کسى که علمى بیاموزد و به آن توجهی نکند و به آن عمل ننماید و به راه هدایت آن نرود، آن علم از نزد او خواهد رفت. در حدیث آمده است که «علم عمل را ندا مى‏دهد، اگر پاسخش گفت مى‏ماند و اگر پاسخش نگفت رخت برمى‏بندد».
پس هدایت خداوندى به کسى ارزانى می شود که به آن عمل کند و اگر چنین کند درهاى سلامت در عرصه‏هاى گوناگون حیات به روى او باز می شود. درى از سلامت در اجتماع، و درى در سیاست و درى در اقتصاد و درهاى دیگر در عرصه‏هاى دیگر.
به درهاى سلامت، جز عمل کنندگان به علم و هدایت نمی رسند و همه راههاى سلامت به یک راه راست مى‏رسد که نه در آن کجى است و نه انحراف و همین راه است که رهرو خود را به بهشت مى‏رساند.منابع:
– تفسیر نور، ج ۳
– اطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج ۴
– ترجمه بیان السعاده فی مقامات العباده ج ۴
– ترجمه جوامع الجامع، ج ۲
– تفسیر روشن، ج ۶
– تفسیر کوثر، ج ۳
– تفسیر اثنی عشری، ج ۳
– مجمع البیان،‌ ج ۶
– تفسیر احسن الحدیث، ج ۳
– تفسیر هدایت، ج ۲
– گلی از بوستان خدا، سیدمهدی حجتی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید