«طلاق»، فاجعه‌ای در انفجار خانواده

«طلاق»، فاجعه‌اي در انفجار خانواده

همان راهرو تنگ و کم نور با سرو صدا و ازدحام زیاد؛ انگار به خاطر این جمعیت بهم فشرده است که آنقدر کم نور به نظر می رسد. بچه هایی که گریه می کنند؛ زنانی که بغضشان را می خورند و آرام اشک می ریزند و مردانی که باز هم، فقط فریاد می زنند.
دیدن تمام صحنه های این بخش تلخ نمایش زندگی، از زمانی که زنی به قصد گرفتن طلاق از مقابل سردر دادگاه عبور می کند و قدم در راهروهای آن می گذارد؛ خیلی دلپسند نیست؛ اما برای آن که زندگی را با تمام اشکالش برای آدم ها حس کنی چاره ای جز تماشای آن نداری.
در جریان پرونده ها قرار گرفتم؛ انگار همان درخواست کننده ای بودم که مورد ضرب و شتم همسرش قرار گرفته یا آن دیگری که مجبور بود بوی ناخوشایند تریاک را در فضای خانه تحمل کند؛ اگر چه این دو با دلایل متفاوت به دادگاه مراجعه کرده اند، ولی هر دو با یک نتیجه خارج می شوند …
…نتوانستم ثابت کنم که همسرم مرا کتک می زند؛ چون اطلاع نداشتم، بعد از این که مورد ضرب و شتم قرار می گیرم، باید به پزشک قانونی مراجعه کنم …
…نتوانستم ثابت کنم شوهرم معتاد است؛ چون همسایه ای شهادت نداد؛ آخر خود او هم درگیر همین موضوع است، کاش حق طلاق با من بود …
احساس بیزاری می کنم. در میان همه دلهره ها، آدمهایی را می بینم که تا چندی پیش همراز و همراه هم بوده اند، اما حالا در همین باریکه راه، تا رسیدن به اتاق قاضی، تشنه جان هم شده اند.
به اینها که فکر می کنم، قدم هایم سست می شود و نگاهم در دور دست ها گم. دوردست هایی که آینده کودکان طلاق در آن مثل حباب می شود. کودکانی که در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار دارند و حتی نسبت به همسالان خود ۶۰ درصد کمتر شانس ورود به دانشگاه را دارند.طلاق، حاصل انفجار خانواده در انباشت مشکلات
به گزارش خبرنگار «زنان» ایسنا طلاق به عنوان معضل اجتماعی که تخریب های روانی بسیاری به همراه دارد، به دلایل گوناگونی رخ می دهد که از مهمترین آنها می توان به مشکلات اقتصادی، فقر، بیکاری و دغدغه های معیشتی و اجتماعی همچون اعتیاد همسر، عدم تفاهم زوجین و … اشاره کرد.
در این میان برخی از کارشناسان در حالیکه که طلاق را به لحاظ پیامدهای بسیار سوء اجتماعی یک فاجعه توصیف می کنند، در تشریح شکل گیری زمینه های طلاق معتقدند که جامعه جهانی به سوی انفجار خانواده پیش می رود. انفجاری که حاصل انباشت مشکلات پنهان از چشم جامعه و مسوولان در درون خانواده است.
شاید بر همین اساس باشد که تحقیقات انجام شده نشان داده اند ۴۲ درصد طلاق ها در ۵ سال اول زندگی مشترک رخ می دهد و دو سوم آنها در دو سال اول بوده است. یعنی فاجعه با سرعت در حال رخ دادن است.
همچنین نتایج این تحقیق نشان می دهد که ۲۹ درصد طلاقها پس از گذشت ۵ تا ۹ سال، ۱۳ درصد پس از ۱۰ تا ۱۴ سال و ۱۵ درصد نیز پس از گذشت ۱۵ تا ۱۹ سال از زندگی مشترک به وقوع می پیوندد؛ ضمن این که بیشترین فراوانی وقوع طلاق (حدود ۵۴ درصد) در سنین ۱۶ تا ۳۵ سال رخ می دهد.
نگرانی بیشتر از آن جا جدی تر می شود که برنامه ریزان کشور در سند ساماندهی ازدواج، درصدد پیش بینی آمارهایی برای کاهش طلاق و افزایش ازدواج برآمدند و تأکید کردند که میزان طلاق باید در پایان سال ۸۸ به ۹۶ هزار و ۹۶۸ فقره برسد و بر همین اساس تعداد طلاق ها در سال ۸۴ باید به ۷۹ هزار و ۷۷۶ فقره رسیده و کمتر می شد.
به گفته دکتر رضایی فر، معاون دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی بر اساس آمار رسمی در ۹ ماهه اول سال گذشته، ۶۰۲ هزار و ۳۴۷ مورد ازدواج و ۶۳ هزار و ۱۲۵ مورد طلاق در کل کشور به ثبت رسیده و در مقابل، از هر ۱۰ فقره ازدواج، یک مورد به طلاق انجامیده است.
وی تصریح کرد: از این میان ۹۵ هزار و ۸۴۲ مورد ازدواج و ۱۷ هزار و ۵۰۰ مورد طلاق مربوط به استان تهران است و به عبارتی یک پنجم ازدواجها در تهران منجر به طلاق شده است و بر این اساس میانگین طلاق در استان تهران دو برابر میانگین کشوری است.
نگاهی به آمار نگران کننده طلاق – حتی با وجود کاهش فرضی – ضمن این که بررسی چرایی وقوع طلاق و رشد آن را پیش رو قرار می دهد، همواره ضرورت بازبینی و تجدیدنظر در قوانین را از سوی کارشناسان نیز مورد تاکید قرار داده است.طلاق و شرایط زنان
با توجه به بررسی قوانین، طلاق حقی است که در اختیار مرد قرار دارد و زنان فقط در مواردی مانند ترک انفاق، عدم توانایی دادگاه برای الزام مرد به پرداخت نفقه ( ماده ۱۱۲۹) و قرار گرفتن زن در عسر و حرج ( ماده ۱۱۳۰) می توانند تقاضای طلاق کنند.
زهره ارزنی ، کارشناس حوزه زنان در گفت وگو با خبرنگار «زنان» ایسنا، افزود: مواردی که زن در عسر و حرج (مشقت) قرار می گیرد شامل سوء رفتار زوج و یا ضرب و شتم که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد، ابتلاء زوج به بیماری صعب العلاج، محکومیت قطعی زوج به حبس بیش از پنج سال، ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در مدت یک سال و بدون عذر موجه و اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا مشروبات الکلی است.
وی با بیان این که در خصوص حق طلاق زنان نمی توان اظهار نظر قطعی کرد، گفت: در صورت بروز شرایط ذکر شده و اثبات آن زن می تواند تقاضای طلاق کند که البته چون زن متقاضی طلاق است، طلاق آن از نوع خلع بوده و در این صورت باید مالی را به شوهر ببخشد که معمولا این مال مهریه است.
با وجود شرایطی که برای حق طلاق زنان از سوی این کارشناس عنوان شد، اثبات هریک از شرایط موجود راه دشواری است که زنان دادخواست دهنده طلاق معتقدند رسیدن به انتهای این راه حتی غیرممکن است.
به عنوان نمونه ارزنی، تصمیم گیری بر سر مسأله عسر و حرج زن را سلیقه ای دانست و ادامه داد: در دادگاه ها معمولا یک رویه ثابت برای صدور حکم طلاق بر اساس عسر و حرج وجود ندارد و این امر باعث می شود در مواردی مشابه مثلا در خصوص سوءرفتار، یک مورد قابل تحمل و مورد دیگر غیر قابل تحمل اعلام شود.
وی با بیان این که نگرش و دیدگاه قاضی در این موارد بسیار تعیین کننده است، خاطرنشان کرد: فرهنگ ها و سنت های خاص حاکم در برخی مناطق کشور نیز در اخذ تصمیم از سوی قاضی تاثیرگذار هستند.
به گفته او زنان در صورتی می توانند تقاضای طلاق کنند که با استفاده از پرونده پزشکی قانونی، پرونده های کیفری که مرد در آنها محکوم شده باشد و یا شهادت همسایه ها اثبات ادعا کنند که البته این مرحله برای زنان دشوار است؛ چرا که اکثرا اطلاع ندارند بعد از این که مورد ضرب و شتم قرار می گیرند باید به پزشک قانونی مراجعه کنند یا نمی توانند شاهدی برای اثبات اعمال نادرست همسرشان معرفی کنند.
ارزنی ضمن اشاره به آمار طلاق و وجود دادخواستهای فراوان برای آن از سوی زنان، همچنین به طلاقهای پنهان اشاره و اکثر طلاق ها را نیز از این نوع دانست و گفت: در بسیاری از موارد وقتی نظر زنان در دادگاه ها تامین نمی شود، برای رفع مشکل خود از همسرشان جدا زندگی می کنند.
وی با بیان این که جدایی فیزیکی یکی از راهکارهای بازگشت به زندگی مشترک یا تصمیم قطعی زوجین برای طلاق است، یادآور شد: در کشورهایی نظیر آلمان و سوئیس دو تا یک سال را زمان لازم برای جدایی فیزیکی می دانند تا در طول این مدت هر دو طرف با فکر تصمیم بگیرند که می خواهند به زندگی مشترکشان ادامه دهند یا خیر.قوانین نابرابر موجب افزایش چشمگیر طلاق می شود
وی در پاسخ به این که چرا با وجود شرایط سخت، شاهد افزایش آمار طلاق در کشور هستیم، تاکید کرد: قوانین نابرابر موجب افزایش چشمگیر طلاق می شود، اگر حقوق و قوانین برابری میان زنان و مردان باشد دیگری زنی نگران احقاق حقوق خود نخواهد بود، از طرف دیگر زنان و دختران امروز به دلیل افزایش سطح تحصیلات و موقیعت های اجتماعی دیگر زیر بار زورگویی های مردسالارانه نمی روند.
ارزنی تصریح کرد: در جامعه ما اکثریت زنان وابستگی اقتصادی به همسر خود دارند و از طرف دیگر نگاه جامعه امروز هنوز هم به زنان بیوه و مطلقه نگاه خوشایندی نیست، پس زنی که درخواست طلاق می کند، شرایط بسیار دشواری را تحمل کرده است.
وی با تاکید بر اصلاح قوانین و مقررات، گفت: با اصلاح و بازنگری قوانین باید تغییرات نگرشی اساسی در جایگاه زنان انجام شود، تا دیگر فقط خانه و خانواده محل کار زن و مسوولیت پرورش فرزندان و خانه داری تنها وظایف او دیده نشود.
ارزنی ضمن وجود قوانین نابرابر، مشکلات اقتصادی، فقر معیشتی، فقر فرهنگی، اعتیاد، بیکاری، مشکلات اخلاقی زوج یا زوجه، تعیین مهریه های سنگین، گرفتن مراسم پر رزق و برق را از جمله عوامل افزایش طلاق و کاهش تمایل دختران به ازدواج برشمرد و افزود: در سال ۸۳، تمایل دختران جوان به ازدواج یک درصد کاهش یافته که این روند همچنان روبه افزایش است، چرا که امروزه دختران جوان به دلیل شرایط موجود که البته نسبت به گذشته تغییر و تحولاتی کرده است، ایجاد زندگی مشترک را عامل محدودکننده در زندگی از جمله اشتغال می پندارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید