با چرتکه های‌ دنیایی نگاه نکنیم!

با چرتکه های‌ دنیایی نگاه نکنیم!

بعضی ها می گویند: اگر فرزند بیاوریم، وضعیت مالی ما جوابگو نیست. مشکلات اقتصادی زیاد است.
اولا که زندگی بالا و پایین دارد.
دوم اینکه وقتی فرزند می آید رزق و روزی خودش را زودتر از خودش می آورد و این خیلی مهم است.
گاهی اوقات ما با چرتکه های دنیایی نگاه می کنیم و خداوند با نگاه خودش حساب می کند. من حیث لایحتسب به ما عنایت می کند. از جایی که فکرش را هم نمی کنیم به ما عنایت می کند و روزی ما را می دهد. روزی خانواده را می دهد.
چرا این قدر در روایات ما سفارش شده است که شما ازدواج کنید تا نعمت خداوند سرازیر بشود. طبیعتا آن همسری که وارد زندگی می شود روزی خودش را می آورد. فرزندی که وارد زندگی می شود روزی خودش را می آورد. این طبیعی است. اما به قانون رزق و روزی الهی هم باید پایبند بود. باید دانست….
رزق و روزی الزاما مباحث مالی نیست. گاهی اوقات همان سلامتی، حال خوب، زیارت، معنویت و.. نوعی از رزق و روزی است. اگر ما با نگاه عبادت که رهبر ما یعنی نائب امام زمان (عج) دستوری نسبت به ازدیاد نسل مومن و انقلابی داد و ما هم با این نیت جلو آمدیم باید مطمئن باشیم که عاقبت خودمان را تسویه کردیم و خیال ما راحت باشد که اگر الآن شرایط جهاد نیست، جهاد به این شکل است.
جهاد با تنفگ و گلوله نیست امروز اینگونه است. در همین شرایط اقتصادی نامناسب!
بسیاری از خانواده ها هستند که مشکلات اقتصادی دارند و حتی شاید مستأجر باشند اما باز از خداوند طلب فرزند می کنند. و در کنار خانواده بیشترین آرامش را کسب می کنند. اما در همین جامعه کسانی هستند که به قدری دارند که نمی دانند چگونه خرج کنند اما با یک فرزند یا دو فرزند به زندگی ادامه می دهند و آرامش لازم را ندارند.
این دسته از انسان ها سختی که اینجا می کشند جدا، سختی که فرزند تحمل می کند و تنها بزرگ می شود هم جدا و مدعی بودن فرزند بابت تنها بودن هم جدا، فردای قیامت پاسخی به این سوال ندارند که می توانستید فرزند بیاورید چرا نیاوردید ندارند!
ثمره زندگی ما نسل ما می باشد. فردا روزی ما می خواهیم برویم و هیچکدام از ما هم ماندنی نیستیم چه کسی می ماند؟ ثمره زندگی و نسل ما می ماند. اگر بتوانیم فرزندان خوبی را بیاوریم و خوب تربیت کنیم می توانیم باقیات الصالحاتی از خودمان به جای بگذاریم. اگر در دنیا نبودیم و فرزند ما دست یک نفر را گرفت بخاطر تربیتی که شد، محبت به همسر و فرزند خود کرد نمونه هایی از باقیات الصالحاتی است که می توانند برای ما پدر و مادرها باشد

کارشناس: استاد پوراحمد خمینی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید