ترفند های تمیز کردن خانه

ترفند های تمیز کردن خانه

تمیز کردن تخم مرغ شکسته:

برای تمیز کردن تخم مرغ شکسته از روی زمین کافیست روی آن نمک بپاشید، پنج دقیقه صبر کنید تا خشک شود بعد از آن می توانید خیلی راحت و بدون کثیف کاری با جارو آن را جمع کنید.

بوی طالبی داخل یخچال:

برای اینکه طالبی خنک آماده سرو کردن داشته باشید و همین طور یخچالتان بوی طالبی نگیرد، بعد از شستن آن را قاچ کنید و داخل ظرف دردار قرار بدهید و آن را داخل یخچال بگذارید.

تمیز کردن کاور مبل:

برای اینکه کاور شما خشک نشوده و خیلی کثیف نشود می توانید هفتگی‌ یک دستمال نم دار بکشید. اینطوری دیگر خیلی کثیف نمی شوند که مجبور به شستن آن ها شوید.‌

اگر نوارهای کاور مبلتان به حدی کثیف بود که لازم به شستن بود به هیچ عنوان داخل ماشین لباسشویی نیندازید و آن ها را با دست بشویید. نوارهای آن را بشویید و بعد هم کامل آب بکشید و بعد از اینکه آب آن رفت قبل از خشک شدن کامل با دستمال خشک کنید که لکه آب روی آن نماند.

ماهی یکبار هم حداقل داخل یک اسپری.‌ مثلا ظرف شیشه پاک کن که خالی شده را کامل بشویید و با آب پر کنید. و بعد چند قطره شامپوی بچه داخل آن بریزید و خوب مخلوط کنید. روی کاور اسپری کنید.‌ هم آن را براق می کند.‌ هم از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

شستن ملافه:

برای اینکه ملافه های شما تمیز شسته شود و در ضمن به تار و پود پارچه آسیب نرسد، از مواد پاک کننده استفاده نکنید.

بلکه به جای این کار ملافه ها را داخل ماشین لباسشویی بریزید و مقداری پودر صابون و یا تکه ای صابون رنده شده را به آن اضافه کنید. بعد از ۱۵ دقیقه شستن، می بینید که ملافه ها بسیار تمیز شده اند بدون اینکه لکه ای داشته باشند.

نظافت اتو: 

برای تمیزکردن محفظه آب داخل اتوی بخار، محلولی از سرکه سفید و آب را به نسبت مساوی تهیه کنید و درون محفظه پر کنید ۳ دقیقه صبر کنید سپس محلول را بیرون بریزید و داخل آن را آبکشی کنید. این روزها کف اغلب اتوها معمولا از جنس استیل است مقداری خمیردندان را روی یک تکه پنبه قرار داده و به سطح کف اتو بمالید صبر کنید تا لایه خمیردندان خشک شود سپس توسط پنبه نمدار تمیزی، لایه را به طور کامل پاک کنید.

جلوگیری از بسته شدن راه آب سینک:

برای جلوگیری از بسته شدن راه آب سینک ظرفشویی روغن اضافه ماهیتابه و یا هر ظرف چرب را مستقیما داخل سطل زباله بریزید. سپس باقی مانده روغن را با دستمال آشپزخانه کاملا تمیز نمایید با این روش هم مایع ظرفشویی کمتری مصرف می شود و هم از تجمع ذرات چربی در راه آب ظرفشویی جلوگیری می کند.

تمیز کردن قاشق های چوبی

اگر قاشق های چوبی تان بر اثر زیاد استفاده کردن و زیاد شستن ریش ریش شدند حتما با یک کاغذ سمباده روی آن بکشید زیرا این ریشه ها به خودشان خیلی میکروب می گیرند قاشق های چوبی را به هیچ عنوان نباید داخل ماشین ظرفشویی بگذارید چون نباید بیشتر از چند دقیقه در مجاورت آب باشند برای شست و شوهای روزانه هم می توانید با کف و آب ولرم بشویید و بگذارید که خودش خشک شود خودش برای تمیز کردن ماهیانه قاشق های چوبی هم آن ها را داخل مخلوط آب و سرکه قرار بدهید و به مدت ده دقیقه آن ها را بجوشانید.

جرم گیری ماشین لباسشویی:

شستشوی مداوم لباس ها در ماشین لباسشویی باعث می شود پس از مدتی فضای ماشین بد بو شود و یا جرم بگیرد و به همین علت لباس های شما تمیز نشوند!

سعی کنید حداقل ماهی یکبار با استفاده از مخلوط سرکه و جوش شیرین ماشین را تمیز کنید. به این صورت که این محلول را در ماشین بریزید و بگذارید یک ساعت ماشین کار کند. بعد از این کار واشری که روی در قرار دارد را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن پارکت و سرامیک:

اگر می خواهید کف منزل را بدون استفاده از شوینده های شیمیایی تمیز کنید می توانید از مخلوط ۲ لیوان آب + ۲ لیوان سرکه + چند قطره مایع ظرفشویی و چند قطره عصاره وانیل جهت از بین بردن بوی سرکه استفاده کنید.

ابتدا محلول را داخل اسپری بریزید و روی کفپوش ها اسپری کنید سپس تی بکشید.

فوت و فن شستن حوله ها:

هنگام شستن حوله ها ۱/۲ پیمانه سرکه روی حوله ها بریزید چون باعث تمیزی بیشتر حوله ها می شود و نرم کننده قدرت جذب حوله را کم می کند ولی سرکه باعث نرمی حوله ها می شود.

نحوه تمیز کردن مبل های چرمی:

چطور مبل های چرمی را تمیز کنیم تا همه فکر‌کنند نو هستند و قدیمی نیستند.

روغن زیتون و یا روغن بچه را به پنبه بزنید و روی مبل بکشید و اجازه بدهید تا ۱ ساعت روغن خشک شود تا مبل ها نو شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید