درمان سوزش معده

درمان سوزش معده

بیست سال پیش، برای درمان زخم معده از کِرِم هایی استفاده می شد که چربی و کلسترول بالایی داشتند، در نتیجه باعث بروز حملات قلبی می شدند. ولی امروزه برای درمان زخم معده، از آنتی بیوتیک استفاده می شود.
سال ۱۹۸۳، دکتر باری مارشالBarry Marshall متوجه شد کهعامل ایجاد زخم معده، عفونت ایجاد شده توسط هلیکو باکتر پیلوری است و می توان با مصرف آنتی بیوتیک آن را درمان کرد. ولی بقیه او را مسخره کردند و به این حرف او خندیدند. اما اکنون مردم این مسئله را قبول دارند و می دانند.
هر کسی که دارای زخم و سوزش معده باشد و آزمایش خونی او نیز برای هلیکو باکتر مثبت باشد، بایستی آنتی بیوتیک مصرف کند.
تحقیقات اخیر نشان داده که ۱۹ نوع میکروب در معده انسان زندگی می کنند. این میکروب ها در بزاق دهان نیز وجود دارند، بنابراین می توانند با بوسیدن منتقل شوند. انواع هلیکوباکتر در معده سگ، گربه، خوک، میمون، موش، مرغ و سایر پرندگان کشف شده است.
روش های استاندارد برای درمان سوزش و زخم معده:
– مصرف کلاری ترومایسین (Clarithromycin)500 میلی گرمی ، روزی دو بار به مدت یک هفته.
– مصرف مترونیدازول (Metronidazole)500 میلی گرمی، روزی دو بار به مدت یک هفته.
– مصرف اُمپرازول (Omeperazole)20 میلی گرم یک بار در روز.
وقتی شخصی سوزش معده داشته باشد ولی عفونتی در او دیده نشود، شاید پزشک تشخیص دهد که بهGERD 1مبتلاست و بایستی همواره داروهای معده را برای تسکین درد مصرف کند.
برای تشخیص این بیماری، ابتدا بایستی توسط پزشک دو نوع آنتی بیوتیک و یک نوع داروی معده حداقل به مدت یک هفته برای فرد تجویز شود.
اگر آنتی بیوتیک ها علائم سوزش را کاهش ندادند، فرد باید آمپی سیلین و یک نوع داروی معده را به مدت شش هفته مصرف کند.
اگر باز هم جواب نداد و سوزش معده ادامه داشت، پزشک می تواند تشخیص دهد که فرد دارایGERD* است که درمانی هم برای آن وجود ندارد.پی نوشت :
*GastroEsophaggeal Reflex Disease : در این بیماری محتویات درون معده به مری برمی گردد که به علت ضعیف بودن ماهیچه بین مری و معده می باشد یعنی این دریچه به درستی نمی تواند بسته شود. همچنین باعث التهاب مری می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید