سلامت روانی و جسمی

سلامت روانی و جسمی

همان گونه که پیش از این اشاره کردیم، مهمترین فلسفه ازدواج که قرآن کریم به آن تصریح می‌نماید. «آرامش» است. آرامش. علاوه بر تأثیری که بر روان انسان دارد. سبب سلامتی جسمی نیز می گردد. از جمله فواید جسمی ازدواج که دانشمندان بیان نموده‌اند، اینکه ارضای صحیح و به موقع غریزه جنسی، برای سلامت جسم و جان یک ضرورت است و ترک آن باعث بیماری های روانی و امراضی از قبیل ضعف اعصاب ، اضطراب، افسردگی، پیاس ، تشنج ، تند خویی، بدبینی، گوشه گیری و گاهی سوء هاضمه و سردرد می‌شود.

و استقلال فردی استقلال بک ارزش استا، روحیه استقلال طلبی، از طفولیت در انسان وجود دارد و بچه از زمانی که بتواند خودش برخی کارها را – و لو به صورت ناقص انجام دهد. دوست دارد تا مستقل باشد، دختر و پسر، قبل از ازدواج جزء خانواده و تابع والدین محسوب می شوند؛ در حالی که بعد از ازدواج، مستقل، تصمیم گیرنده و مسؤلیت پذیر می‌شوند.

امنیت اجتماعی از فواید اجتماعی ازدواج، توسعه امنیت در اجتماع است، زیرا بسیاری از ناهنجاری‌ها و مفاسد، ریشه در روابط نامشروع دارد. اگر بنیاد خانواده مستحکم باشد، از فساد، طغیان، قتل و سرقت، جنایت و تجاوز به عنف و خودکشی تا حد زیادی کاسته می‌شود، چون اکثر این موارد از افرادی سر می‌دهد که از کانون گرم خانواده محرومند. یکی از بهترین راهکارها برای مبارزه با تهاجم فرهنگی، ازدواج است، کسی که زن و بچه داشته باشد، دنبال مخارج زندگی رفته و فراغت چندانی برای تفریحات ناسالم ندارد؛ لذا نه تنها مخل امنیت اجتماعی نمی‌گردد؛ بلکه خودش، در امنیت و سلامت محیط جامعه نقش ایفاء می‌کند.

لا تخسی همسر، آیه الله امینی، ص ۳. . همان، ۲۹

یاری یکدیگر در انجام تکالیف و طاعات ، یکی دیگر از دستاوردهای ازدواج است . البته در این خصوص، زن می‌تواند بهتر نقش آفرینی کند و با قناعت و صرفه جویی در زندگی دغدغه های مسائل مادی را کمتر نموده و فرصتی برای عبادت و بندگی و تحصیل کمال فراهم نماید که منفعته این اقدام به همه اعضای خانواده بر می‌گردد. امام صادق (ع) فرمودند: از سعادت مؤمن، وزن صالحیه است که شوهرش را در کار دنیا و آخرت باری کند:

هنگامی که رسول گرامی اسلام از امیرالمومنین (ع) پرسید: «همسرت را چگونه یافتی؟ آن حضرت فرمود: یاور خوبی در اطاعت از خداوند است همچنین، رسول گرامی اسلام می‌فرمودند: «هر زنی که شوهرش را بر انجام حج و جهاد و طلب علم یاری کند، | خداوند به مقدار ثوابی که به همسر ایوب داده، به او میدهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید