مشکلات دندان

مشكلات دندان

دندان کودک شما همواره در معرض فساد قرار دارد. مسواک زدن منظم می تواند مانع فساد دندانها شود. (مراقبت از لثه ها و دندانهای کودک را مشاهده کنید). اگر فساد دندان درمان نگردد به قسمتهای مرکزی آن سرایت کرده و باعث صدمه جدی می گردد. کودک بایستی از ۳ سالگی تحت بررسی و معاینه مداوم و متناوب دندانپزشک قرار بگیرد. اگر بین این معاینات علامتی از فساد، مانند دندان درد بروز کرد، به دندانپزشک مراجعه کنید. در کودکان خردسال ، درد مربوط به دندان ممکن است به سبب دندان در آوردن باشد که معمولاً جای نگرانی ندارد. اگر کودک دچار دندان درد شود یا به هر علتی نیاز به دمان فوری داشته باشد و دندانپزشک در دسترس نباشد ، برای یک دندانپزشک اورژانس با بیمارستان،‌ تماس بگیرید.
 در صورتی که یک دندان کنده شده و یا قسمتی از آن شکسته شده باشد:

·آیا این یک دندان دائمی است؟  (غیر شیری)
بلی- فوراً به دندانپزشک خبر دهید.
اقدام درمانی: اگر لثه خونریزی دارد، یک گاز استریل بر روی آن قرار دهید و به کودک بگوئید که آن را به  شدت گاز بگیرد. دندان را بیابید اما فقط آن را نگهدارید و تمیزش نکنید.آن را در یک شیشه حاوی شیر قرار دهید و همراه کودک به نزد دندانپزشک ببرید. دندانپزشک ممکن است بتواند آن دندان دائم رامجدداً به لثه کودک متصل کند. اگر قسمتی از دندان شکسته شده باشد ممکن است بتوان مجدداً آنرا متصل کرد.خیر- اقدام درمانی: اگر خونریزی لثه وجود دارد یک گاز استریل روی آن قرار دهید و به کودک بگویید که آن را به شدت گاز بگیرد. دندان کنده شده یا قسمت شکسته شده قابل اتصال مجدد به لثه نمی باشد. اگر فقط قسمتی از آن کنده شده است، با دندانپزشک خود مشورت کنید، شاید لازم باشد قسمت شکسته شده تحت درمان قرار بگیرد. در بسیاری حالات،‌ یک دندان دائمی در آن محل جوانه خواهد زد. (ترتیب ظاهر شدن دندانها را مشاهده کنید.) اگر دندان خیلی زودتر از حد معمول از بین رفت، سایر دندانها ممکن است مشکلاتی در جوانه زدن دندانهای دائمی بوجود آورد.
.آیا دندان بر اثر ضربه یا تصادف شل و لق شده است؟
اقدام درمانی: یک ضربه محکم ممکن است دندانی را لق کند اما اگر به آن دست نزنید مجدداً خودش سفت خواهد شد. گاهی اوقات دندان شیری ممکن است لق باقی بماند و یا بیفتد. اگر دندان دائم بعد از چند روز لق باقی ماند، با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 .آیا کودک شما دارای دندان درد مداوم همراه یا بدون بروز تب می باشد؟
هم اکنون با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
دلیل احتمالی: کودک ممکن است دچار آبسه دندان که در آن به سبب عفونت چرک و فساد در دندان یا زیر آن بروز کرده شده باشد.
اقدام درمانی:‌ اگر کودک دچار آبسه دندان شده باشد دندانسپزشک ممکن است برای درمان عفونت، ‌آنتی بیوتیک تجویز کند. وقتی عفونت برطرف شد، کودک بایستی بیشتر از دندانش مراقبت کند تا دلیل اساسی بیماری نیز درمان گردد. در حالات نادری، ممکن است لازم باشد که دندان برداشته شود.
در صورتی که دندان کودک شما با قرار گرفتن در معرض غذاهای گرم یا سرد دردناک شود:

.آیا درد فقط برای لحظاتی باقی می ماند؟
بلی- دلیل احتمالی:‌ اگر رویه محافظ دندان نازک یا خراب شده باشد ممکن است دندان به درجه حرارت و تغییرات دما حساس شود. با دندانپزشک خود مشورت کنید.
اقدام درمانی: دندانپزشک دندان کودک شما را معاینه کرده و فساد را درمان خواهد کرد. اگر حالت خاصی پیدا نشد، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که کودک با یک خمیر دندان مخصوص دندانهای حساس را مسواک کند و کمی از آن را نیز بر روی دندانهایش بمالد.خیر- درمدت ۲۴ ساعت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
دلیل احتمالی: کودک ممکن است دچار فساد عمیق یا یک ترک در دندانش شده باشد. به خصوص اگر این وضعیت در حالت عدم نوشیدن یا غذا خوردن نیز بروز نماید.اقدام درمانی: دندانپزشک، دندان کودک را معاینه کرده و ممکن است دندان را بردارد و ناحیه فاسد شده را پر نماید.
.آیا کودک وقتی بر روی دندانی که به تازگی پر شده است فشار می آورد، درد احساس می کند؟
دلیل احتمالی و اقدام درمانی: احساس ناراحتی در دندانی که به تازگی پر شده است، بسیار عادی و رایج است، به خصوص اگر قسمت پر شده بزرگ باشد. اگر درد بدتر شد یا بعد از ۴۸ ساعت بهتر نشد، با دندانپزشکی که آنرا پر کرده است مشورت کنید تا در صورت نیاز تنظیمات مجددی انجام گیرد.
.آیا کودک شما در چندین دندان فک بالا دچار درد شده است؟
دلیل احتمالی: درد در چندین دندان ممکن است علامت سینوزیت (تورم مخاط سینوسهای هوایی در جمجمه)، باشد به خصوص اگر کودک به تازگی سرما خورده و یا دچار بینی گرفته یا آبریزش بینی شده باشد. کودکان زیر ۸ سال به ندرت دچار این حالت می گردند چون سینوسهای آنها هنوز شکل نگرفته اند.
اقدام درمانی: برای درد به کودکتان استامینوفن بدهید. استنشاق بخار نیز ممکن است مفید باشد. اگر علایم کودک بعد از ۴۸ ساعت بهتر نشد با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک نیز باشد.

 . آیا لثه پشت دندانهای عقب کودک شما حساس به لمس شده است؟

دلیل احتمالی: دندانهای آسیاب ثانویه کودکتان ممکن است شروع به بیرون آمدن کرده باشند.(ترتیب بیرون آمدن دندانها را مشاهده کنید.) لثه ها ممکن است به سبب این جوانه های دندان متورم گردند ولی این حالت معمولاً کوتاه مدت است.

اقدام درمانی: در صورت لزوم،‌ به کودک مقدار توصیه شده مسکن مانند استامینوفن بدهید. اگر درد شدید بود و یا بعد از ۴۸ ساعت بهتر نشد با دندانپزشک مشورت کنید.
خودیاری مراقبت از لثه و داندانهای کودک
وجود شیرینی و شکر در رژیم غذایی ، اصلی ترین عامل فساد دندان است. به حداقل رساندن میزان غذاهای قندداری که کودک مصرف می کند، مهمترین اقدام در سلامت دندانهای اوست. شما همچنین بایستی مقدار مصرف نوشیدنیهای گاز دار برای کودک را نیز کم کنید چرا که اسید تمام نوشیدنیهای گازدار دندانها را خراب می کند. فلوراید یک ماده معدنی مهم است که مقاومت دندان را در برابر حملات اسیدی زیاد میکند و خطر فساد راکاهش می دهد. در بسیاری از مناطق ، فلوراید به آب آشامیدنی اضافه می گردد. اگر میزان فلوراید آب آسامیدنی کم باشد، مطمئن شوید کودکتان از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده می کند و از دندانپزشک خود مکمل های فلوراید را درخواست کنید.نحوه مسواک زدن صحیح را به کودکتان آموزش دهید.(مراقبت از دندانها و لثه ها در بزرگسالان را مشاهده کنید) دندانها را برای کودک مسواک کنید و یا به او کمک کنید تا این کار را انجام دهد.
تمیز کردن دندان یک کودک خردسال
فقط از مقدار کمی خمیر دندان به (اندازه یک نخود) بر روی یک مسواک نرم استفاده کنید. نوک مسواک نیز بایستی تا حد امکان کوچک باشد.(دندانهای کودک را از پشت مسواک کنید).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید