نقش ازدواج در کاهش گناه (قسمت اول)

نقش ازدواج در کاهش گناه (قسمت اول)

ترک ازدواج و رهبانیت و ترک دنیا در دین اسلام جایگاهی ندارد. بر خلاف مذهبا تحریف شده مسیحیت و تفکر غلط کشیشان و راهیان مسیحی که لازمه تقرب به خداوند را ترک ازدواج می دانند، اسلام ، ضمن مقدس دانستن ازدواج، تشکیل خانواده را به عنوان یک کار عبادی دانسته است.

بخشی از گناهان به جهت و شهوت و بخشی دیگر به جهت «غفلت» است. داروی غفلت، یاد خدای تعالی و نماز است و داروی شهوت، ازدواج حضرت لوط ما برای جلوگیری از گناه مردم که سابقه با داشتند، و دور داشتن آنان از تعرض به مهمانانش، با اشاره به دختران خود، به آنان پیشنهاد ازدواج داد: گفت: ای قوم من! اینها دختران هتند، (که میتوانید با آنان ازدواج کنید.) آنها برای شما پاکترند، پس از خدا پروا کنید. (هود،۷۸) با این که قرآن کریم به کسانی که توان اقتصادی ازدواج با زنان آزاد را ندارند، دستور می دهد تا برای آلوده به گناه نشدن، با کنیزان ازدواج نمایند: و هر کس از شما، که توانایی مالی ندارد تا با زنان آزاد با ایمان ازدواج کند، پس از کنیزان با ایمانی که شما مالک آنید، (به همسری بگیرد) (نساء ،۲۵)

همچنین، در روایات فراوانی ثمره ازدواج، کاهش گناه و حفظ دین برشمرده شده است.
رسول خدا در روایات متعدد فرمودند:

«هر کسی ازدواج کند، نصف دین خود را حفظ کرده است. پس، در نیم دیگر از خدا پروا کند. (نساء ، ۲۶)

– «هرکس دوست دارد که خدا را پاک و پاکیزه ملاقات کند، پس با داشتن همسر به دیدارش برود. (نساء ، ۳۹) 

– ای جوانان هرکس از شما استطاعت و توان ازدواج دارد، پس ازدواج کند که ازدواج بهترین وسیله برای چشم پوشی (از نگاه به نامحرم) و پاکدامنی است.»

هرکس در جوانی ازدواج کند، صدای ناله شیطان بلند می شود که: واویلا دو سوم دینش از دستبرد من مصون ماند.
امام صادق به فرمود: «مردی نزد پدرم آمد. پدرم از او پرسید: آیا همسرداری؟ او گفت: نه، پدرم فرمود: دوست ندارم که دنیا و آنچه در دنیاست برایم باشد و من بدون همسر باشم . سپس فرمود: دو رکعت نماز که یک مرد همسردار بخواند، برتر از عبادت مرد عربی است که شب را بیدار و روز را روزه بدارد. سپس پدرم هفت دیتار به او داد و به او فرمود: با این پول ازدواج کن! پس از آن فرمود: رسول خدا فرمودند: همسر بگیرید! چرا که روزی را بیشتر می سازد.

اگرچه ازدواج امری مستحب است؛ اما در دستورات فقهی بیان شده است که: «کسی که به واسطه نداشتن زن به حرام میافتد، واجب است زن بگیرد.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید