ورم معده، شایعترین بیماری گوارشی

ورم معده، شايعترين بيماري گوارشي

تا به حال برای شما پیش آمده است که پس از خوردن غذا تورم یا برآمدگی در ناحیه بالای شکم خود احساس کنید، اگر هم برای شما پیش نیامده حتما از اطرافیان خود شنیده‌اید که گفته‌اند دچار ورم معده شده‌اند. بی‌دلیل نیست که می‌گویند بـیـش از ۵۰ درصـد ایـرانـی‌هـا دچـار ورم مـعـده هـستند. متخصصان گوارش تورم، قرمزی یا زخم‌های خیلی سطحی در مخاط یا جدار معده را التهاب معده می‌گویند.
به اعتقاد آنان ورم معده شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی است که همه افراد در طول زندگی‌شان یک یا چند بار به این بیماری مبتلا می‌شوند که شایع‌ترین آن در اثر عفونت هلیکوباکترپیلوری است و در اثر رعایت نکردن اصول بهداشتی ایجاد می‌شود. گاستریت یا ورم معده ممکن است در کوتاه‌مدت بروز کند یا به تدریج و در مدتی نسبتا طولانی فرد را مبتلا کند که معمولا قابل درمان است.عوامل بروز گاستریت: کشیدن سیگار، زیاده‌روی در خوردن مواد غذایی که به سادگی قابل هضم نیستند، همچنین ترشح بیش از اندازه اسید معده که اغلب در نتیجه مصرف نوشیدنی‌های الکلی صورت می‌گیرد، ابتلا به عفونت‌های باکتریایی یا عضونت‌های ویروسی، مصرف زیاد کافئین و مصرف برخی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، استرس، رژیم غذایی نامناسب، ابتلا به برخی از بیماری‌ها که باعث کاهش مقاومت بدن می‌شوند، خستگی و کار زیاد همگی از عوامل بروز گاستریت هستند.درمان تغذیه‌ای: متخصصان گوارش معتقدند که استفاده بیش از حد غذاهای چرب و ادویه‌دار، غذاهای آلوده و همچنین پرخوری می‌تواند باعث ورم معده شود لذا یکی از راه‌های پیشگیری از بروز این بیماری رعایت کردن حد تعادل در خوردن و آشامیدن است. بهتر است تعداد وعده‌های غذایی بیشتر باشد ولی حجم غذا در هر وعده کمتر.
در روز اول حمله ورم معده بهتر است غذاهای جامد خورده نشود. مرتبا مایعات و ترجیحا شیر یا آب بنوشید، از خوردن غذاهای داغ و پرادویه، الکل، قهوه و غذاهای اسیدی پرهیز شود. استرس و دلشوره نیز در ناراحتی‌های گوارشی در انواع مختلف حتی سرطان دستگاه گوارش نقش دارد. برای درمان ورم معده باید توجه داشت که غذا به آرامی میل شود. باید از خوردن ساندویچ، پیتزا، چیپس، تنقلات و نوشابه‌های گازدار پرهیز کرد. همچنین حبوباتی مانند نخود و لوبیا را قبل از پختن باید چندین ساعت در آب سرد خیساند. از خوردن آب حین صرف غذا خودداری کرد و بهترین زمان برای خوردن آب یک ساعت قبل یا بعد از غذاست. از استفاده از غذاهایی که با روغن زیاد سرخ می‌شود باید پرهیز کرد. عسل و موز نیز برای معده مفید است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید