اهمیت آیه صلوات

دستور مهم خداوند به بندگانش

 

آیه صلوات، آیه ای است که خداوند بواسطه ی آن دستور مهمی به بندگانش داده است.

اِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا (سوره احزاب، آیه ۵۶)

جند نکته مهم:

  • در قرآن کریم عبارت یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ابتدای آیه می آید در حالی که در این آیه خطاب به مومنین و دستورالعمل در وسط آیه آمده است.

خدای مهربان برای این که ما برای دستور مهم صلوات آماده کند، مقدمه چینی کرده است.

خدا همه کار می کند. همه عالم در تدبیر و امر الهی است.

یکی از کارهای مهم خداوند این است که دائم و همیشه صلوات است. یعنی لطف و عنایت و درودش را بر سر اول شخصیت عالم پیغمبر اکرم (ص) ناز می کند.

ملائکه هم که نیروهای الهی هستند، درخواست درود و رحمت برای پیغمبر اکرم (ص) می کنند.

بعد از این مقدمه چینی از بندگان می خواهد که شما هم مانند اخلاق الهی عمل کنید. با خدا و ملائکه همکاری کنید.

ای کسانی که ایمان آوردید، شما هم همیشه و دائم به خداوند صلوات و درود بفرستید. تسلیم پیغمبر بشوید تا نجات پیدا کنید.

امام صادق (ع): هر زمانی که ذکر پیغمبر (ص) شد، زیاد صلوات بفرستید.

امام صادق (ع): فَإِنَّهُ مَنْ صَلَّى عَلَى اَلنَّبِیِّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ صَلاَهً وَاحِدَهً صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ أَلْفَ صَلاَهٍ فِی أَلْفِ صَفٍّ مِنَ اَلْمَلاَئِکَهِ وَ لَمْ یَبْقَ شَیْءٌ مِمَّا خَلَقَ اَللَّهُ  إِلاَّ صَلَّى عَلَى ذَلِکَ اَلْعَبْدِ لِصَلاَهِ اَللَّهِ عَلَیْهِ وَ صَلاَهِ مَلاَئِکَتِهِ وَ لاَ یَرْغَبُ عَنْ هَذَا إِلاَّ جَاهِلٌ مَغْرُورٌ وَ قَدْ بَرِئَ اَللَّهُ مِنْهُ وَ رَسُولُهُ .

اگر کسی یک بار بر حبیب خدا، صلوات و درود بفرستد، خدای متعال هزار صلوات و رحمت با هزار صف از ملائکه بر او نازل می کند. چیزی در موجودات عالم باقی نمی ماند. همه ذرات عالم هم به تبعیت از خدا و ملائکه بر گوینده این ذکر درود و رحمت می فرستند. کسی که رغبت به صلوات نشان ندهد، این آدم جاهل است و خداوند و فرشته ها و ملائکه و پیغمبر از این شخص بیزار است.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید