اسم من ((فندق )) است !

اسم من ((فندق )) است !

بهترین تقویت کننده مغز هستم
سوخته مرا اگر طبق دستور بکار برید، بهترین علاج طاسی سر هستم .
روغن من مقوی معده است و اگر آنرا به محل گزیدگی بمالند، زهر را از بین میبرد.
اسم من فندق است ، معرب من ((بندق )) و اعراب مرا ((جلوز)) نامند. یک نوع دیگر من به فندق هندی معروف است و در جنوب ایران ، مخصوصا بلوچستان زیاد است .
فندق هندی تلخ است و تنها مصرف دارویی دارد. خاصیت غذایی من بیشتر از آجیلها است . دارای آهک – فسفر – گوگرد – و پتاسیم بوده ، سرشار از ویتامین های آ – د – اف هستم . پنجاه تا شصت درصد مواد روغنی دارم . مقوی معده و دماغ و نیروی شهوانی هستم – بو داده من گواراتر است . چنانچه مرا هنگام گرسنگی میل نمایید مقوی روده ها هستم . قند من برای مبتلایان به مرض قند نه تنها مضر نیست بلکه مفید است . روغن من در عطرسازی و تغذیه مصرف می شود. من بهترین مقوی مغز بوده و جوهر دماغ را زیاد می کنم ، و برای نیروی تفکر و تعقل غذای خوبی هستم . خوردن من با انجیر بعد از طعام ، پادزهر سموم است و جهت گزیدن عقرب نافع است . ۵/۷ گرم من با عسل جهت سرفه کهنه مفید بوده و اخلاط سینه و ریه را خارج می کند. بو داده من با کمی فلفل جهت نزله تجویز شده است . ضماد سوخته من با پوست و پیه خوک جهت طاسی سودمند است ، و باعث روییدن موی صورت جوانان و اشخاص کوسه می گردد. اگر به بچه های زاغ و سرخ مو علاقه ندارید و نوزاد شما با این شرایط به دنیا آمد کافی است فندق را با روغن زیتون ساییده و بر محل تلاقی استخوان جلو سر با استخوان عقب سر نوزاد بمالید و این عمل را مداومت دهید تا رنگ موی نوزاد برگردد و سیاه چشم و سیاه موی گردد و این که گفته اند نگاه داشتن من با خود مانع گزیدن عقرب است به هیچ وجه صحیح نیست . فقط مالیدن روغن من جهت درمان گزیدن عقرب و رطیل نافع است .
فندق هندی
من فندق تلخ هستم ، که در جنوب ایران مخصوصا بلوچستان زیاد به عمل می آیم . مقوی معده و دستگاه گوارش و اعصاب بوده ، پادزهر سموم می باشم . خوردن یک مثقال من جهت گزیدن مار و عقرب و رطیل نافع است ، و برای درمان تب راجعه و اسهال تجویز شده ام .
اگر میوه مرا با آب بمالند تا کف کند، جهت سر درد و درد شقیقه نافع بوده ، و برای لغوه و فلج مفید است ، بخور میوه من جهت جنون و استسقای دماغ اطفال (ام الصبیان ) تجویز شده است . ضماد مغز من با سرکه جهت خنازیر سودبخش است . خوردن جوشانده ی دو مثقال ریشه درخت من ، جهت ذات الجنب و سرفه و تنگی نفس سودمند می باشد. حمول مغز من جهت اخراج جنین و بند آمدن قاعدگی زنان نافع است ، و یک مثقال آن جهت درد رحم مفید می باشد، مقدار خوراک من از نیم مثقال تا دو مثقال است ، و چون در هر مثقال آن یک گرم ((محموده )) مخلوط کنند، در معالجه اسهال اثر فوری دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید