احکام استمناء (خود ارضایی)

احكام استمناء (خود ارضايي)

آیت الله بهجت
:
۱۹۴۳. اگر استمناء نکردن کسى که شهوت او را گرفته است، باعث شود که او فعل حرامى ـ مانند زنا و یا لواط که حدّ هم دارند ـ مرتکب شود، در این صورت آیا استمناء کردن جایز مى شود؟
ج. تمام این کارها به مراتب حرام است و واجب است ازدواج دایم یا موقت کند.آیت الله سیستانی:
سؤال: حکم شرعى استمناء چیست ؟ آیا کفاره دارد؟
پاسخ: حرام و گناه کبیره است،ولى کفاره ندارد وحکم آن این است که باید براى نماز ومانند آن غسل نماید وواجب است که توبه نماید واز این کار دست بردارد.
سؤال: گناه استمنا چگونه بخشیده مى شود ؟ و چگونه مى توان از آن خوددارى کرد ؟
پاسخ: با توبه بخشیده مى شود و با اراده و همت مى توان از آن جلوگیرى کرد .
سؤال: کسانى که قادر به ازدواج دائم و موقت نیستند آیا مى توانند به استمناء ارضاء کنند ؟
پاسخ: استمناء حرام و گناه است . و تنها راه مشروع براى ارضاى غریزه ازدواج است . آیت الله وحید خراسانی:
سوال ۲۸۱ : حکم استمناء برای خانمها چست؟
ج-در حرمت استمناء فرقی بین زن و مرد نمی باشد.
سوال ۲۸۲ : آیا بازی کردن و ملاعبه در صورتی که منی بیرون نیاید و قصد استمناء هم نداشته باشد، جایز است؟
ج-در فرض مذکور ملاعبه شخص با خودش اگر به قصد تحریک شهوت باشد بنابر احتیاط واجب ترک شود.
سوال ۲۸۳ : جوانی هستم که مبتلا به خود ارضائی شده ام، چه راهی برای درمان خود ارضائی پیشنهاد می شود؟
ج-اینکه شما گرفتار این مفسده شده اید ، قابل حل است .چون یک خصوصیت بسیار مهم ومفید و ارزشمند هنوز در شما باقی است ،وآن اینکه شما عمل بد خود را بد می بینید ، وای بحال کسانی که عمل بد خود را خوب می بینند (زیّن له سوء عمله). شما بااین خصوصیت می توانید گذشته را جبران کنید ، ودر آینده یک شخصیت مفید باشید. پیشنهادات کلی: ۱ – سعی کنید نماز خود را اول وقت بخوانید . ۲- بعد از نماز صبح دعای عهد را که آخر مفاتیح است بخوانید ،وتوسل به صاحب خود ولی عصر علیه‌السلام داشته باشید . ۳- اول صبح پنج مرتبه آیه الکرسی را بخوانید . نسبت به خود ار ضایی: ۱. با پزشک مشورت کنید . ۲. ورزش بیشتر بنمایید . ۳. خود را به خواندن داستان انبیاء و بزرگان مشغول کنید . ۴. در صورتی که توانایی جسمی داشته باشید روزه مستحبی بگیرید. ۵. از مطالعه و فکر و هرچه که موجب تحریک شهوت می شود دوری کنید. ۶. از معاشرت با اشخاص آلوده اجتناب نموده و با دوستان متدین همنشینی و رفاقت داشته باشید. ۷. در مجالس دینی و مذهبی و مجالس اهل بیت علیهم السلام شرکت کنید. ۸. سعی کنید وقت اضافه ای برای شما باقی نماند. ۹. بعد از خستگی کامل به رختخواب بروید. ۱۰. وسائل و مقدمات ازدواج خود را فراهم آورید، خداوند به شما کمک خواهد فرمود. آیت الله مکارم شیرازی:
س- متاسفانه دچار عادت استمنا میباشم واحساس گناه نیز می کنم، چون گناه دارد ولی نمی توانم بر آن فائق شوم واز طرفی روان پزشک میگوید این حکم دیگر قدیمی شده این برای آن زمانی بود که مردها زود ازدواج می کردند و مشکل زن گرفتن نبود پس الان که امکان زن گرفتن وآمیزش نیست مناسب نیز هست واصلا بد نیست وضرری ندارد چون این عمل دقیقا مثل آمیزش جنسی است حتی اگر فرد در آمیزش طبیعی دارای مشکل شد این عمل را مفید وبا عث رشد می داند که از لحاظ علمی نیز ثابت شده است به نظر شما حکم شرعی در این مورد چیست؟
ج- استمناء طبق آیات قرآن و روایات معصومین و حکم عقل حرام و از گناهان کبیره است و عوارض نامطلوبی در دنیا و در جهان آخرت دارد. شرح این مطلب و راه های مبارزه با آن را در کتاب مشکلات جنسی جوانان نوشته ایم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید