اشتغال زن در اسلام

اشتغال زن در اسلام

سوال : با توجه به محدودیت فرصت شغلی اشتغال زن با توجه به اینکه تکلیف اقتصادی ندارد چگونه است؟ آیا یک زن میتواند برای خود شغلی داشته باشد در چه شرایطی؟ آیا کتابی در این زمینه {محدودیت یا آزادی شغلی زن } وجود دارد ؟
پاسخ : بحث پیرامون اشتغال زن در اسلام ابعاد گسترده یی دارد و عموما مشکلاتی که در این بحث وجود دارد از اینجا ناشی میشود که دستورات دینی مربوط به جامعه کاملا اسلامی با همه ویژگیهای فردی و جمعی اش است در حالیکه جامعه ی فعلی ما از هر جهت اسلامی نیست و انطباق آن دستورات با این جامعه بطور کامل ممکن نیست
در هر صورت از نظر اسلام در شرایط عادی و معمولی امور اقتصادی خانواده بر عهده مرد و امور خانه و خانواده بر عهده زن قرار داده شده است و آیه مشهور ” الرجال قوامون علی النساء …” دقیقا به همین موضوع مربوط است اما همانطور که در مقدمه آمد این برای جامعه ی کاملا اسلامی است یعنی جامعه یی که سن ازدواج دختر حداکثر ١۴ سالگی است و سن ازدواج پسر حداکثر ٢١ سالگی نه مثل الان که دختران مسلمان و مومن ما حدود ١٠ سال یا بیشتر با این سن ازدواج اسلامی فاصله دارند و در این مدت و بخاطر رهایی از بی کاری و سربار نبودن و … در پی یافتن شغل مناسب هستند و این درحالیست که تشکیل خانواده هم نداده اند. از این گذشته جواز اشتغال زن مسلمان پس از ازدواج هم به شرط ناکافی بودن درامد مرد و یا نان آوری زن میباشد اما در اینجا هم شرایط حاکم بر جامعه مطرح میشود که از نظر اسلام شکل و روابط اجتماعی مسلمانان باید به نحوی باشد که محیط زنانه و فعالیت زنهای مسلمان کاملا امن و غیر مردانه و محفوظ باشد که همکنون چنین نیست . با توجه به این مسائل و نظرات فقهی علمای شیعه در عصر حاضر به این نتیجه خواهیم رسید که برای زن مسلمان در صورتی اشتغال بلامانع است که یا نان آور خانواده باشد یا در جامعه به شغل و تخصص او نیاز باشد آن هم با اولویت نیاز بانوان به تخصص او و در غیر اینصورت قطعا مشکلات عدیده یی در جامعه کنونی وجود دارد که زن برای حضور دائم خود – شغل- با انها دست به گریبان خواهد شد و هرگونه ضرر مادی و معنوی و دینی که متوجه او گردد بر عهده ی خود او بوده و توجیه ناپذیر است .
 مطالعه کتاب شریف و وزین نظام حقوق زن در اسلام به قلم شهید والامقام مرتضی مطهری توصیه میشود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید