افزایش درخواست طلاق توافقی در ایران

افزايش درخواست طلاق توافقي در ايران

تازه ترین آمارهای اعلام شده از سوی مقامهای رسمی کشور، حکایت از یک رویداد تکان دهنده و تلخ در جامعه ایران دارد:” طلاق توافقی” در حال تبدیل شدن به یک “مد” در میان خانواده ها است و دیگر، جدا شدن زن و مرد از یکدیگر قبیح تلقی نمی شود. خبرگزاری ایسنا در این زمینه به نقل از معاون قضایی رییس کل دادگستری تهران گزارش داد: ۸۲ درصد طلاق های کشور در سال ۸۵ توافقی بوده است.
دکتر محمد اسحاقی معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان نیز در گفت وگو با خبرگزاری مهر، افزایش طلاق های توافقی را موضوعی نگران کننده در جامعه دانست و خواستار بازنگری اصولی این امر در دادگاهها و سیستم قضایی کشور شد.
آمارهای یادشده بیش از هر چیز، نمایانگر شکسته شدن قبح طلاق در بین زنان و مردان ایرانی است. شاخص های مهم اینگونه طلاق، مسایل اقتصادی، مسایل خانوادگی و مشکلات رفتاری، جسمی و جنسی، اعتیاد، فقر و مانند آن است اما بیش از هر چیز نشان از آگاهی لازم افراد از یکدیگر پیش از ازدواج دارد. پس از ازدواج نیز اینگونه زن و شوهرهای جوان به سراغ راحت ترین گزینه یعنی طلاق توافقی می روند، بدون آنکه به پیامدهای آن و قبح اجتماعی آن بیندیشند.
بنا به آمارها، بیشتر طلاق ها در پنج سال اول زندگی رخ می دهد، یعنی درست در دوره ای که زن و مرد هنوز به شناخت درستی از هم نرسیده اند.
انگار دیگر طلاق فقط برای بچه ها زشت است
“همه می دونن که بچه طلاقم، اما چون مثل خودم با این اوصاف زیاده، چندان تنها نیستم. دو ساله که با مادرم زندگی می کنم و بابام دیگه سوراغمون نمی یاد، توافق کردن که دیگه با هم کاری نداشتن باشن، من ماله مامانم باشم و مامانم از مهریه ش بگذره! مامانم می گه اگه با بابات سر زندگی کردن توافق نداشتیم، حداقل سر طلاق به توافق رسیدیم. اما کاش همه چیز به همین توافق تموم می شد، من دوازده سالمه، اما نگاه و رفتار مردم رو که مثل خنجر به قلبمون می ره رو می فهمم، چه برسه به مامانم! تا آخر هفته باید این خونه رو خالی کنیم، اما هنوز جایی پیدا نکردیم؛ به یه زن تنها و یه پسربچه خونه نمی دن، اونم وقتی مطلقه باشه! عوضش بابام الان داره با نامزدش خونه جدید شونو نقاشی می کنه و بهشون خوش می گذره! ”
اینها، اظهارات یک فرزند خانواده طلاق است، اما او در این سرنوشت تلخ تنها نیست. اگر خوب به اطراف خود دقت کنید، می بینید این روزها هر کسی برای خودش یا اطرافیانش حداقل یکبار شاهد طلاق بوده است: خاله ای، عمه ای، دختر عمویی، دوستی، حتی پدر، مادر، برادری، خواهری و یا خودش!
دامنه طلاق به عنوان امری که گفته می شود «هیچ حلالی در نزد خدا منفورتر از آن نیست» از معدود موارد یک دهه پیش جامعه ایران بود اما حالا با آمارهای تکان دهنده پشت دیوار خانه ها قرار گرفته است.
اگر این روزها تعداد عروسی ها در بین فامیل ها کم شده، اگر دختران و پسران ۳۰ ساله و ۳۵ ساله حتی خواب ازدواج را هم نمی بینند، اگر بچه های کوچک ما به جای چگونگی تحکیم بنیان خانواده با مبانی حقوق زن برای گرفتن مهریه و نفقه و … بیشتر آشنا می شوند، همه و همه زنگ هایی است که سال هاست برای ما به صدا درآمده و ما انگارنمی شنویم و به این چیزها عادت کرده ایم.
طلاق و مطلقه بودن تا چند سال پیش یکی از بدترین سرنوشت های یک زوج به شمار می رفت ؛ اما انگار پوست ما در برابر این زخم عمیق، بی احساس شده است، انگار تعداد زنانی که این اقدام را کاملا در جهت آزادی تلقی می کنند و همراه با مردانشان، بهایی به پیوند گسسته شده و عواقب آن برای خود، فرزندان و البته جامعه نمی دهند و یا نمی دانند که باید بهایی بدهند، بیشتر شده است!
به گزارش ایسنا، در نظر سنجی های پیمایشی دانشجویان، آمارهای نگران کننده از افسردگی در بین کودکان طلاق فراوانی بیشتری دارد، تا پدر و مادرهای طلاق گرفته! کودکانی که تکیه به خانواده تنها امید آن ها برای ورود به این دنیای پرفراز و نشیب بوده و حالا همین تکیه گاه، مثل دیواری بر سرشان فرو ریخته است!وقتی فرهنگ تغییر می کند
قدیم ترها و بزرگان فامیل، کوچکترها را از اختلاف و بداخلاقی در خانواده هاشان نهی می کردند، چرا که می دانستند یک اختلاف و طلاق در خانواده و خاندانشان همان سیب خرابی است که همه سیب های جعبه را خراب می کند، اما حالا دیگر پای بزرگترها از خانواده های هسته ای روزگار ما بریده شده، دیگر پدرها و مادرها کمتر در زندگی دختر و پسرشان وارد می شوند و حتی آن ها را به طلاق تشویق هم می کنند.
در بسیاری از موارد طلاق توافقی و بی دردسر تبدیل به نوعی رفتار روشنفکری شده است.
آرین منش عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی چندی پیش و پس از اعلام آخرین آمار طلاق و ازدواج در شش ماهه اول سال جاری، تاکید کرد که ریختن قبح طلاق مهم ترین عامل افزایش آن در جامعه است.
وی بر این باور است که پایین آمدن قبح طلاق، هزینه های متارکه را نیز پایین آورده است.
وی گفت: متاسفانه گسستن پیوند مقدس زناشویی به دلیل مشکلاتی کوچک و یا بزرگ به طلاق می انجامد و حتی برخی آشنایان و نزدیکان زن و مرد را تشویق هم می کنند.
ابراهیم رضوانی مدیر کل امور اجتماعی استانداری تهران نیز در گفت وگو با ایسنا با اشاره به افزایش طلاق های توافقی در چند سال گذشته تصریح کرد: افزایش طلاق توافقی ناشی از افزایش طلاق در جامعه است. بسیاری از زوج ها با مشاهده طلاق هایی با دلایل مختلف در اطرافشان، همواره خود را در آستانه این اتفاق می دانند و حتی در بسیاری از موارد طلاق توافقی و بی دردسر تبدیل به نوعی رفتار روشنفکری شده است.
رضوانی تاکید کرد: طلاق توافقی علت طلاق نیست، بلکه یکی از روش های طلاق است که به هیچ وجه پسندیده نیست.
از سوی دیگر، اسحاقی معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان ، تغییر قوانین و سیستم قضایی کشور را در گسترش طلاق های توافقی، مقصر می داند و معتقد است با سهل شدن شرایط طلاق توافقی، مسیر و سیستم آسانی در این راه فراروی خانواده های جوان قرار گرفته و عملا، باعث ازدیاد طلاق در جامعه شده است.
وی به خبرگزاری مهر گفت: زمانی که زوجین با توافق یکدیگر تصمیم به جدایی می گیرند با شرایط بسیار سهل و در مدت زمانی کوتاه از یکدیگر جدا می شوند و در دادگاهها نیز تلاش چندانی برای منصرف نمودن زوجین از تصمیم خود انجام نمی شود.
به گفته معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان، قضات دادگاه خانواده در مواجهه با توافق زوجین برای جدایی به سرعت وارد عمل می شوند و رای را صادر می کنند. در نتیجه، چنین برخوردهایی با این مقوله باعث شده تا با شرایطی مواجه شویم که بیش از دو سوم طلاق ها توافقی باشد.
اسحاقی خاطرنشان کرد: شرع مقدس اسلام بر ازدواج آسان و بر سخت اجرا شدن طلاق تاکید کرده اما این امر در جامعه در حال حاضر بر عکس شده است.
وی با تاکید بر اینکه در فرایند طلاق نباید تسریع ایجاد کرد، افزود : مسیر طلاق باید به منظور اتخاذ تصمیم و انتخاب صحیح از سوی زوجین به گونه ای منطقی و عقلانی طی شود.
معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان خاطر نشان کرد : سیستم قضائی باید نگاه ویژه ای به مقوله افزایش طلاق داشته باشد، و روند طلاق ها را دادگاهها مورد بازنگری قرار دهند و نسبت به امر وقوع طلاق توافقی به عنوان یک امر نگران کننده توجه کنند.باید چاره ای اندیشید
علت هر چه باشد، حقیقت آن است که ماهیت طلاق و اثرات منفی و مخرب آن در خانواده و جامعه نه تنها کم نشده؛ بلکه دامنه گسترده تری را نیز در بر گرفته است. اگر در خانواده های گسترده دیروز، زن یا مرد پس از مدتی طرد شدن از سوی خانواده دوباره ازدواج می کردند و فرزندانشان در این مدت به دست مادربزرگ و پدربزرگ، عمه، خاله و دایی بزرگ می شدند، امروز اوضاع کاملا فرق کرده است.
اگر چه گفته می شود قبح طلاق در چند سال اخیر در جامعه ما ریخته است، اما هنوز هم بیشترین آسیب از محل این واقعه نامیمون به زنان مطلقه وارد می شود
زن و مرد پس از طلاق؛ انگار قله ای عظیم را فتح کرده اند و داستان اختلافات و گرفتن طلاق را برای دوستان بارها و بارها با افتخار تعریف می کنند و در این میان هیچ آینده ای برای فرزندان و آینده و نگرش آن ها و خانواده ای که از هم می پاشد و خبرش به چندین و چند خانواده دیگر می رسد، روشن نیست!
انگار هیچ ارگان و نهادی نیست که به این مساله توجه کند که بخش عمده طلاق ها ناشی از نبود شناخت زن و شوهر در سال های اول است و بهترین راه جلوگیری که همان آموزش قبل و بعد از ازدواج است، اما متاسفانه ارگان و سازمان های متولی در این حوزه بسیار ضعیف و محدود عمل می کنند.
بیشتر بار ننگ روی دوش زنان است
اگر چه گفته می شود قبح طلاق در چند سال اخیر در جامعه ما ریخته است، اما هنوز هم بیشترین آسیب از محل این واقعه نامیمون به زنان مطلقه وارد می شود.
هنوز هم تعداد زنانی که پس از ازدواج اول و طلاق، تنها و یا با فرزند خود زندگی می کنند، بسیار بیشتر از مردان جداشده است؛ چرا که بیشتر مردان در همان روزهای اول پس از طلاق به فکر ازدواج بعدی هستند و ظرف مدت کوتاهی، زندگی جدید را شروع می کنند.
دکتر انور صمدی راد استاد دانشگاه و آسیب شناسی در گفت وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد زنان مطلقه مورد نظرسنجی دارای فرزند، نسبت به آینده فرزندان خود نگرانی زیادی دارند، ۳۳ درصد این زنان عنوان کرده اند که فرزندانشان به خاطر طلاق در حد «زیاد» و «بسیار زیاد» احساس حقارت می کنند، همچنین ۸۸ درصد این زنان که فرزند دختر داشته اند، نگران آینده فرزند خود در ازدواج مجدد هستند و ۷۹ درصد همین زنان نسبت به آینده و تنهایی خود احساس نگرانی زیادی می کنند.
وی تاکید دارد که ۷۰ درصد زنان مطلقه وجود باورهای غلط و قضاو ت های تنگ نظرانه مردم را نسبت به طلاق و زنان مطلقه، عامل اصلی ناامنی و دوری آن ها از دیگران و روابط عادی و فامیلی تلقی می کنند.
این محقق که تحقیق خود را روی ۵۴۴ نفر از زنان هرگز ازدواج نکرده، دختران واقع در گروه سنی ۵۵ ۲۸ ساله و زنان در حال حاضر بدون همسر بر اثر طلاق و فوت شوهر انجام داده است، تاکید می کند که ۵۵ درصد این زنان مطلقه، از طعنه ها و متلک های اهالی محل معذب بوده و حدود ۶۶ درصد در معرض انواع سوء نیت ها و آزارهای دیگران واقع شده اند و صدمه دیده اند، به گونه ای که ۸۷ درصد این زنان میزان امنیت اجتماعی خود را «کم» و یا «هیچ» می دانند.
در بیشتر موارد مردان زیادی، پس از ازدواج همه علت های طلاق را به گردن همسر خود می اندازند و متاسفانه جامعه نیز این ذهنیت غلط را هنوز به همراه دارد که زنان ناسازگاری بیشتری دارند و اگر زنی طلاق گرفت، حتما خطاکار بوده است و مرد گناهی نداشته، مگر این که خلاف این اتهام ثابت شود.
اگر چه قبح طلاق در جامعه ریخته، اما هنوز هم زنان مطلقه برای اجاره مسکن، اقامت تنها یا با فرزند خود در هتل ها، مهمانسراها و حتی حضور در مجالس میهمانی دچار همان نگاه مردسالارانه هستند.
از سوی دیگر، مراکز مشاوره و بعضا کلانتری ها در مرحله اول، دادگاه ها در مرحله بعدی و دفاتر ثبت طلاق در مرحله نهایی چرخه کامل طلاق قرار دارند؛ به عبارتی اگر کارایی مراکز مشاوره و کارگاه های آموزشی آن قدر کافی و به اندازه باشد، بخش قابل توجهی از زوج ها در همان مراحل اولیه، تمایل به طلاق پیدا نمی کنند و اختلاف در همان ابتدا حل می شود، اما متاسفانه این چرخه ناقص و معیوب است و زوج ها یا پس از مشاجره و کلانتری کارشان به دادگاه می رسد و یا بدون طی این مراحل، یک راست به سمت دادگاه می روند و این مساله گویای غفلت بزرگ ماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید