باورهای اشتباه در زندگی

باورهای اشتباه در زندگی

زوجین باید بهترین دوست یکدیگر باشند

بسیاری بر این باورند که زن و شوهر باید بهترین دوست هم باشند و تمام مسائل خصوصی و مشکلات را با هم در میان بگذارند؛ زیرا آن‌ها همسرند. اگر به هم نگویند به چه کسی بگویند؟! اصلاً اگر بهترین دوست هم نباشند چه معنا داشت با هم ازدواج کنند؟!

قبل از آنکه تصمیمی درباره درست یا نادرست بودن این باور بگیریم به پنج تفاوت اصلی دوستی و رابطه زناشویی توجه کنید:

 

الف) دوستی با فرایندی زمان‌بر ایجاد می‌شود و انسان‌ها با توجه به ارزیابی رفتارهای طرف مقابل در موقعیت‌های مختلف، ممکن است نسبت به هم احساس تعلق و صمیمیت بیشتر یا کمتری داشته باشند، اما افراد در مدت کوتاهی با هم آشنا می‌شوند و تصمیم به ازدواج می‌گیرند. صمیمیت و دوستی عمیق چیزی نیست که بتوان آن را یک‌باره و با یک تصمیم ایجاد کرد.

 

ب) نقش خانواده در دوستی کم‌رنگ است و والدین، نفوذ قابل‌توجهی بر روابط دوستانه ما ندارند، اما در ازدواج این‌گونه نیست؛ ازدواج پیوند دو فرد نیست پیوند مجموعه‌ای از خانواده‌ها، دوستان و آشنایان است. ما علاوه بر انتخاب همسر، خانواده را نیز عروس‌دار یا داماددار کرده‌ایم. توقعات بزرگ‌ترها را نمی‌توان نادیده گرفت و این انتخاب، در زندگی هر دو خانواده تأثیرگذار است.

 

ج) در دوستی تقابل قدرت اهمیت چندانی ندارد و نگران نیستیم کسی با فهمیدن رازهای شخصی ما بخواهد اقتدارمان را به چالش بکشد، اما در ازدواج این ترس وجود دارد که همسر ما با دانستن برخی از ضعف‌های ما، امتیازگیری کند. این نگرانی همیشه با همسران هست که اگر در زندگی به مشکلی برخوردند طرف مقابل مسائل و مشکلات را وسط کشیده و به دنبال باج‌خواهی باشد.

 

د) در دوستی، ممنوعیتی در جدایی نیست و هر وقت تعارض‌ها آزاردهنده شوند، ارتباط طرفین خودبه‌خود قطع می‌شود و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌ها را مجبور به ماندن در رابطه، کند، اما اجتناب و انزواطلبی در ازدواج، زندگی را تلخ می‌کند و ما مجبوریم تعارض‌ها را حل کنیم. تصمیم جدایی سنگین‌ترین هزینه‌های مادی و معنوی را به دنبال دارد.

هـ) در دوستی، مجاورت و همراهی تمام و کاملی وجود ندارد. ما در دوستی به‌راحتی می‌توانیم بسته به حجم کار و فشارهای روانی، نوسان خُلق و عاطفه همدیگر را کمتر یا بیشتر ببینیم، اما در ازدواج نمی‌توان با توجه به وضعیت، مسئولیت‌پذیری و همراهی را کم یا زیاد کرد.

با توجه به این تفاوت‌ها باید بگوییم اگر همسران، بهترین دوست هم باشند، عالی است اما بایدی دراین‌باره وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید