با همسایه ها چگونه ارتباط داشته باشیم؟

با همسایه ها چگونه ارتباط داشته باشیم؟

حقیقت این است که همسایگی و حق همسایه، رفته رفته در حال کمرنگ شدن است. به خصوص در آپارتمان ها، هستند همسایگان دیوار به دیواری که حتی اسم یکدیگر را نمی دانند، چه رسد به اینکه یار و غم خوار هم باشند؟

اما این نامهربانی ها، فراگیر نیست و در بسیاری از محلات و هم در روستاها، همسایه ها، هم چنان ارج و قرب دارند و مونس هم‌دیگر در روزهای ناراحتی و خوشحالی هستند.

شما چطور؟ رابطه شما با همسایگان تان چطور است؟ آیا صمیمی و بامحبت هستید یا سرد و نا آشنا؟

از حس آرامش بیش تر تا بهبود سلامت روانی

تقویت رابطه با همسایه ها همیشه کار آسانی نیست. بعضی ها می گویند بدون این رابطه هم زندگی می چرخد، چه نیازی است به اضافه کردن دردسر و گرفتاری. بعضی، ولی نگران از کنترل خارج شدن میزان این ارتباطات هستند؛ اینکه همسایه بخواهد تقاضا های متعددی از آنها داشته باشد. با این حال، شاید شناخت با فوایدی که از تقویت این ارتباطات میتواند نصیب ما شود بتواند به ما کمک کند تا انگیزه بیشتری بیابیم و سعی مان را برای باز کردن باب شناخت و دوستی با همسایه ها افزایش دهیم.

امکان اجرایی کردن ایده هایی بزرگتر 

هنگامی که همسایه ها هم‌دیگر را بشناسند و یک ماهیت مشترک بین آنها ایجاد شود، اجرایی کردن بعضی ایده ها به وسیله آنها آسان تر میشود . مثلا این روز ها تعداد افرادی که دوست دارند بعضی ایده ها را برای کمک به حفظ محیط زیست اجرایی کنند، رو به افزایش است؛ از جداسازی بهتر آشغال ها تا کاشت سبزی در باغچه یا حتی نصب پنل خورشیدی برای تولید برق. موفقیت این ایده ها در زمانیکه همسایه ها با هم‌دیگر در اجرای آن همکاری داشته باشند، هم زندگی آنها را به صرفه تر میکند و هم تداوم آن را میتواند تضمین کند.

برخی فواید رابطه با همسایه ها

امنیت و آرامش بیش تر

ادعای داشتن حس امنیت و آرامش بیش تر ، هنگامی که همسایه هایمان را می شناسیم، ادعای گزافی نیست. تجربه پلیس نشان میدهد ، در ساختمان هایی که همسایه ها هم‌دیگر را می شناسند، احتمال سرقت از منازل میتواند کاهش پیدا کند. جدای از صحبت سرقت، احتمال اسیب دیدن ماشین در پارکینگ و وسیله های شخصی در فضای مشترک ساختمان هم در چنین شرایطی کم تر است.

پرداخت آسان تر هزینه های مشترک

مشکلات مربوط به ساختمان و دردسر های شارژ، مشکل مشترک بیشتر افرادی است که تجربه زندگی در آپارتمان را دارند. تجربه نشان میدهد زمانیکه همسایه ها هم‌دیگر را از نزدیک می شناسند، مشکلات در این زمینه کم ترو پرداخت ها منظم میشود و اما هنگامی که یک واحد در پرداخت هزینه مشکل دارد، همسایه ها با وی بهتر کنار می آیند و با تنشی کم تر مسئله را حل و فصل می کنند.

فرصتی ویژه برای بچه دار ها

درصورتی که والد هستید و بچه کودک در منزل دارید، داشتن همسایه ای که وی هم کودک دارد، میتواند فضایی مطلوب برای شما به وجود آورد. تنظیم ساعت بازی در فضای مشترک، دعوت از بچه های همسایه یا هماهنگ شدن با آنها برای فرستادن بچه های خود به منزل آنها از فواید این موضوع است. صرفا خیال کنید که چند ساعت پیش از رسیدن مهمان این قابلیت را داشته باشید که فرزندتان را برای دو ساعت به منزل همسایه بفرستید تا بتوانید روی کار های خود متمرکز شوید و اما از نظم منزل هم خیال تان راحت باشد!

کمک حال در زمان اورژانس 

از قدیم گفته اند حادثه خبر نمی کند. زمانی هم که حادثه ای اتفاق می افتد، سرعت در کمک رسانی حرف نخست را میزند . چه همسایه شما با مشکلی ناگهانی روبرو شده باشد و چه خود شما، شناخت وی و توان کمک دادن و کمک دریافت کردن به ارامش شما کمک زیادی خواهد کرد. در مورد حادثه ها هم از شکستگی دست و سر بگیرید تا حریق و ترکیدگی لوله آب و از ایست قلبی تا خرابی ماشین بطور اتفاقی.

حمایت اجتماعی و روانی

به واسطه نوع اشتغال و تحصیل و… احتمال اینکه مجبور شویم جایی دور از خانواده ساکن شویم، بیش تر شده است. در این وضعیت هر چند رابطه ما از راه دور با آنها که دوست شان داریم ادامه پیدا میکند، ولی داشتن رابطه رودررو و نزدیک با افرادی که بتوانیم با آنها حس صمیمیت کنیم، تأثیر مثبتی در سلامت روان ما خواهد داشت. درست است که دوست پیدا کردن از بین همسایه ها آسان نیست، ولی سعی برای برقراری روابطی دوستانه تر به نتیجه خوب آن می ارزد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید