بررسی ملاک زیبایی در ازدواج

بررسی ملاک زیبایی در ازدواج

در رابطه با زیبایی همسر گفتنی است زیبایی و حسن ظاهر اگر چه یکی از صفات کاملا لازم و اساسی برای انتخاب همسر است ولی در عین حال تنها معیار ازدواج نیست. در روایتی پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «من تزودج امرأه لمالها و کله الله الیه و من تزوجها لجمالها رأی فیها ما یکره و من تزوجها لدینها جمع الله له ذلک؛ کسی که با زنی (فقط) به خاطر زیبائی اش با اوازدواج کند در او امور ناخوشایند خواهد دید! و کسی که به خاطر دین و ایمانش با اوازدواج کند، خداوند همه آن (امتیازات) را برایش فراهم خواهد کرد.»v} وسائل الشیعه،ج ۱۴، ص ۳۱{v
فلسفه ازدواج رسیدن به آرامش روانی، کمال یافتن زن و مرد در کناریکدیگر و تولید نسل سالم و صالح برای اجتماع است و اگر ملاک تصمیم گیری و انتخاب،فقط زیبایی ظاهری بدون توجه به دیگر معیارها باشد و با تمرکز بر جاذبه های ظاهری وبه دور از معیارهای اصلی و اساسی است به گزینش دست بزند، نمی توان تضمینی برای ادامه زندگی مشترک آنها داشت زیرا پس از مدتی معمولا آن طراوت و جاذبه های ظاهری افت کرده، شور و شهوت اولیه نیز فروکش می کند و آن تنها امتیازی که به خاطر آن (زیبایی) ازدواج صورت گرفته بود کمرنگ می شود آن گاه دلسردی ها و ناگواری ها، بهانه ها و … شروع می شود. بنابراین کسانی که به فاکتور زیبایی به عنوان مهمترین و اصلی ترین ملاک نگاه می کنند مانند این است که خانه ای را دقیقا نوک تپه بنا کرده اند که هر آن ممکن است این خانه به سمتی حرکت کند و ویران شود. پس به دلایل زیر :
۱- تغییرات هورمونی و تغییرات ظاهری زن و مرد با گذشت زمان
۲- کاهش احساسات اولیه و احتمال بروز یکنواختی در صورت انتخاب همسر صرفا به دلیل زیبایی
سعی شود انتخاب همسر با توجه به ملاک ها اصلی و ماندگار یعنی اخلاق و رفتار و تاریخچه زندگی گذشته و روابط خانوادگی و اجتماعی انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید