تعبیر خواب و هر آنچه باید درباره آن بدانید

برخی مواقع ما خواب هایی می بینیم که بسیار ما را پریشان و بهم ریخته می کند. در این موقع افکار منفی ما را احاطه می کند که آیا این خواب پیامی برای من دارد یا خیر؟ دوست داریم بداینم که تعبیر و یا پیام این خواب چه بوده است.

ابتدا لازم به ذکر است که قبل از شروع مقاله، این نکته را به شما یاد آور شویم که تمام خواب هایی که شاید ما را مضطرب و آشفته می کنند، تعبیر بدی ندارند. برای مثال ما در دنیای بیداری از مرگ، تابوت، مرده، برخی حیوانات و… می ترسیم. در خواب هم هنگام مواجه شدن با این موارد، بسیار می ترسیم و حتی ممکن است از خواب بپریم. در اینباره باید بگوییم که معبران ترس در خواب را خوب می دانند و همچنین تعبیر دیدن مرده و یا تابوت قطعا به معنای مرگ و از دست دادن کسی نخواهد بود.

خواب چیست؟

خواب حالتی از زندگی انسان است که در آن فرد توانایی کنترل محیط فیزیکی را ندارد و سطح هوشیاری وی بسیار کاهش پیدا می کند. تمامی عضلات بدن و حواس پنج گانه انسان در خواب غیر فعال می شوند، به نحوی که به جای حس بینایی، تَوَهم های بینایی ایجاد می شوند.

خواب در بین تمام موجودات دنیای هستی مثل پستانداران، پرندگان، آبزیان و دیگر جانواران نیز به همین شکل وجود دارد. از مزایا و فواید خواب می توان به سلامتی و بازسازی سیستم اعصاب و روان، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی-اسکلتی اشاره کرد. در حالت خواب، روح از بدن انسان جدا شده و به سمت عالم بالا و آسمان حرکت می کند. هر آنچه که روح در این سیر و سیاحت می بیند، به شکل خواب در ذهن وی مجسم خواهد شد.

معرفی انواع خواب

خواب های انسان به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

نوع اول، برخی خواب ها هستند که از افکار و تخیلات انسان در دنیای بیداری منشأ می گیرند؛ به عبارتی فرد مشغله و دغدغه های طول روز خود را، شب به صورت خواب مشاهده می کنند.

نوع دوم، برخی دیگر از خواب ها نیز نتیجه غلبه مزاج و طبع در انسان ها هستند. برای مثال، افرادی که مزاج گرم تری دارند بیشتر خواب هایشان با محتوای آتش و حمام و گرما و… در ارتباط است.

نوع سوم، خواب هایی هستند که ناشی از وسوسه های شیطانی باشند.

نوع چهارم، برخی از خواب ها از سمت پروردگار است و در واقع رویاهای شایسته و صادقی هستند که به فرد بشارت امر خیر و یا راهنمایی می کنند. به این دسته رویای صادقانه نیز گفته می شود.

نوع پنجم، آن دسته از خواب هایی را شامل می شود که ناشی از طرز خوابیدن شخص است. مثل خواب انسان جنب، خواب اول شب، خواب فردی که در روز زیاد خوابیده و یا زیاد غذا خورده باشد و…

کدام خواب ها تعبیر دارند؟

خواب های دسته اول، دوم و پنجم تعبیر ندارند، فقط دسته چهارم قابل تعبیر می باشد و می توانیم به آنها اهیمت دهیم.

خواب های دسته چهارم دو نوع می باشد. بعضی از آن خواب ها به قدری واضح و روشن است که به تعبیر نیازی ندارند. انسان این خواب چیزی را در خواب می بیند و عینا برای او اتفاق می افتد؛ اما یرخی از خواب ها واضح نیستند و بایستی تعبیر شود. لازم به ذکر است که هر کسی نمی تواند خواب تعبیر کند و باید حتما علم این کار را بداند.

تعبیر چه خواب هایی را باید جدی گرفت؟

طبق نظریات گفته شده، خواب هایی که انتهای شب و بعد از نماز صبح دیده می شوند، تعبیر صحیح تر و صادقانه تری دارند.

 

چه خواب هایی تعبیر ندارند؟

سه دسته از خواب ها تعبیر ندارند:

اولین دسته، خواب هایی هستند که ناشی و زاییده از افکار و تخیلات انسان هستند.

سومین دسته، خواب هایی که ناشی از حالت خوابیدن انسان باشند نیز تعبیر ندارند.

آیا زمان و وقت خواب دیدن هم مهم است؟

زمان دیدن خواب (مانند ابتدا، اواسط و یا انتهای شب و یا بعد از نماز صبح) یکی از مهم ترین موارد در صادق و یا کاذب بودن خواب شماست. رویاهای صادقانه (رویاهایی که تعبیر دارند) معمولا در بازه زمانی پس از نیمه شب تا اذان صبح رخ می دهد. خواب هایی که بعد از نماز صبح دیده می شوند، تعبیر ندارند.

البته بایستی بگوییم که با توجه به شرایط روحی انسان ها، نمی توان به طور قطعی خواب های بعد از نماز صبح را رد کرد؛ چه بسا که فصول سال نیز در تعبیر موثرند. برای مثال اگر فردی در پاییز خواب ببیند که درختان میوه داده اند، تعبیر چنین خوابی، ضرر و خسارت است؛ اما اگر در بهار دید، تعبیرش سود و منفعت است.

آیا خواب زن و مرد متفاوت است؟

حتما جمله “خواب زن چپه” را شنیده اید! باید بگوییم که کاملا غلط است و خواب زن و مرد تفاوتی ندارد. در واقع این عبارت تحریف و برداشتی غلط از “خواب ظن چپه” می باشد.

“ظن” به معنای توهم، گمان و شک می باشد. “خواب ظن” هم معنایش خوابی است که بر اساس شک و گمان شکل می گیرد. اصولا چنین خوابی بر پایه موارد زیر می باشد:

زمانی که ذهن درگیر چیزی باشد.

برخی از مشهور ترین معبران جهان

در زیر لیست مشهورترین معبران جهان را برای شما دوستان عزیز تاروت رنگی نمایش می دهیم. کافیست بر روی نام معبر کلیک کنید تا تعبیرهای آنها برای شما نمایش داده شود.

  • امام جعفر صادق (ع)
  • محمد ابن سیرین
  • حضرت یوسف
  • دانیال نبی
  • ابراهیم کرمانی
  • جابر مغربی
  • اسماعیل ابن اشعث
  • خالد بن علی العنبری
  • منوچهر مطیعی تهرانی

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید