توصیه‌های عملی برای درمان انحراف جنسی

توصیه‌های عملی برای درمان انحراف جنسی

چـون عـمـل خود ارضایی از جمله گناهان کبیره به شمار می‌رود، فرد مبتلا به آن، ابتدا خود را تـطـهـیـر نماید، وضو بگیرد و دو رکعت نماز به جا آورد ودرباره گناهان گذشته خود از پیشگاه خـداونـد طلب آمرزش کند و از او بخواهد. که وی را در راه ترک این عادت شوم یاری دهد، سپس نکته‌های زیر را دقیقاً به مرحله اجرا در آورد و عمل نماید:.

۱ ـ خود را از محیطها و موقعیتهای تحریک آمیز دور نگه دارد و از خلوت گزینی اجتناب ورزد.

۲ ـ از پـوشیدن لباسهای تنگ و چسبنده خودداری ورزیده و از تماس و لمس نمودن اعضای بدن خود یا دیگران شدیداً دوری گزیند.

۳ ـ از نگاه به نامحرم و چشم چرانی خودداری ورزد.

۴ ـ تـخـیـلات و تـفکرات خود را کنترل کند و بداند هر آنچه که به ذهن و اندیشه‌اش می‌گذرد، خـداونـد بـه آن، آگـاه اسـت و در این زمینه مسوولیت داردو باید تنها به آنچه که عقل و قوانین شـرعـی تـاییدمی کنند بیندیشد تا رستگار شود، زیرا تخیل و تصور درباره مسائل جنسی و شهوت آلود منجر به تحریکهای مداوم گردیده و نیروی حیات را از بین برده و انسان را از مسائل حقیقی و واقعی زندگی بازمی دارد.

۵ ـ با توجه به این که دوران جوانی، دوران پرشور و حساس عمر به حساب می‌آید، شایسته است که جـوان بـا بـرنـامـه ریـزی دقیق برای اوقات شبانه روزی به یاری کار و تلاش مداوم در زمینه‌های تـحـصـیـلـی و عـلـمـی و مـطـالـعـاتـی و کـارهـای ذوقـی و تفریحی، حداقل زمان لازم را به خوابیدن اختصاص دهد و زمانی به بستر رود که خواب بر او مستولی شده، تا زود به خواب رود.

۶ ـ بـا اشـتغال به مطالعه کتب سودمند و مراجعه به کتابخانه‌ها در اوقات فراغت، زمینه موفقیت تحصیلی آینده خود را فراهم سازد.

۷ ـ در تیمها و گروه‌های ورزشی شرکت فعال داشته باشد و نیز در فعالیتهای تربیتی، فرهنگی و مـذهـبـی شرکت نماید، زیرا این اشتغالات در افزایش ایمان و توفیق در ترک معاصی به وی کمک می‌نماید.

فعالیت‌های سالم و جهت دار سودمند، مقدار فراوانی ازانرژیهای جوان را به خود اختصاص می‌دهد و از تـحـریـکهای جنسی و شهوت انگیز جلوگیری می‌نماید، چرا که مبتلایان به این عادت زشت، بیشتر میل به گوشه گیری دارند. شرکت در فعالیتهای تربیتی و اجتماعی و گروههای قرآن در مساجد و کتابخانه‌ها و تماس با افراد مؤمن و پاک درتقویت روحیه و ایمان این گونه جوانان بسیار مؤثر است.

۸ ـ با دوستان مؤمن و خوب، رفت و آمد و مجالست داشته باشد و حتی المقدور سعی کند، نمازها را در اول وقت و با جماعت به جاآورد. بـایـد مطلقاً از همنشینی و رفت و آمد با دوستان و رفقای بی بند وبار و منحرف (ولو از نزدیکان و خویشاوندان) دوری گزیند.

۹ ـ قبل از خوابیدن حتماً وضو بگیرد و در هنگامی که به بستر می‌رود سوره قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس (معوذتین) و آیه الکرسی رابا توجه و حضور قلب بخواند و با ذکرخدا به خواب برود.

۱۰ ـ حتی المقدور هفته‌ای یک یا دوبار، روزه بگیرد. ایـن عـمل در تقرب او به خدا و افزایش ایمان، بسیار مفید بوده و درتقویت اراده‌اش نقش بسزایی دارد.

۱۱ ـ در برنامه غذایی خود دقت کند و از مداومت در مصرف بعضی از خوردنیهای محرک و مقوی شـهـوت کـه اصطلاحاً گرم گفته می‌شود، مثل: گردو، خرما، کشمش، پسته، گز [خربزه، پیاز، شـیـریـنی جات] خودداری ورزد و یا کمتر، میل نماید و بیشتر به غذاهایی که اصطلاحاً سرد است روی آورد.

۱۲ ـ تمایل‌ها و افکار خود را از توجه به خویشتن به سوی ازدواج و زندگی آینده معطوف سازد و بـدانـد کـه دیـر یـا زود ایـن ایـام سپری خواهد شد و اودر آینده‌ای نه چندان دور باید به انتخاب همسری پاک بپردازد و درخود، آمادگیها و شایستگیهای لازم را برای چنین زندگی ـکه بیش از هر چیز نیازبه سلامتی جسمی و روانی داردـ فراهم سازد.

۱۳ ـ هـمـواره و در هـر حال با ذکر و یاد خدا انس و الفت داشته باشد، چرا که در قرآن آمده است: آگاه باشید که تنها با یاد خدا قلبها آرامش می‌یابد ونیز هر کس از یاد خدا فاصله گیرد، زندگانی براو سخت و دشوار خواهد گشت.

امـا کسانی که پس ازترک این عادت شوم نجات یافته‌اند، بایدقدرجوانی و پاکی خود را بدانند و در حـفـظ و نگهداری آن نهایت مراقبت را بنمایند وخود را از معرض هرگونه تحریکها و وسوسه‌های شـهـوانـی دور کـنـند و به هیچ قیمت، دیگر حاضر نشوند در محیطهای آلوده و با افراد منحرف وبی بندوبار مجالست و ارتباط داشته باشد. البته در این راه گاهی ممکن است خللی در تصمیم آنان پدید آید، ولی باید استقامت و پشتکار را از دست ندهند و با ایمانی کامل به یاری خدا امیدداشته باشند تا در حفظ این پاکی موفق بمانند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید