حسادت در زنان

حسادت در زنان

زنان باید بدانند : حسادت ناپسند است
اگر تا حالا حسادت وجود شما را تسخیر کرده باشد – به معنای واقعی تسخیر کرده باشد – به خوبی متوجه خواهید شد که چه میخو اهم بگویم. در چنین زمانی قلبتان محکم روی سینه میکوبد، نفستان تنگ میشود و گلویتان به خس خس می افتد و احساساتتان بین خشمی لجام گسیخته و اضطرابی فلج کننده سرگردان میشود. حسادت نه تنها میتواند تمام اعتماد به نفستان را درست جلوی چشمانتان از بین ببرد، قادر است توانایی انجام هر کاری را از شما سلب کند.
حسادت میتواند روابط دوستانه، عاشقانه را از میان بردارد، خانواده ها را متلاشی کرده و زندگی حرفه ای افراد را ویران کند.
برای بسیاری از زنان، حسادت تبدیل به حسی برای تحلیل برنده شدن است که مانند یک بیماری شدید، از پا درشان می آورد. آنها هنگام بروز یک “حمله حسادت” توانی برای کنترل آن ندارند.
ما در وب سایت selfesteem4women.com با بررسی بیش از ۵۰,۰۰۰ زن، به این نتیجه رسیدیم که تقریبا نیمی از این عده، احساسات عمده حسادت را تجربه کرده اند. پس اگر شما زن هستید، ۵۰% امکان دارد که در حال حاضر دچار چنین حسی باشید و اگر خودتان تا کنون حسادت را تجربه نکرده اید، اما شکی نیست که در اطرافیان خود شخص حسودی را میشناسید.افزایش فزاینده حس حسادت در دنیای امروز
یکی از جالبترین جنبه های حسادت این است که در دنیای مدرن امروز، این حس به طور فزاینده ای متداول شده است. علی رغم اینکه این حس میتواند تا حدی مانند یک بیماری عمل کند، اما در واقع بیماری نیست و واگیر هم ندارد. پس چرا حسادت در دنیای امروز رایج تر از گذشته شده است؟
از چند دهه گذشته تا کنون، شاهد تغییر چشمگیر موقعیت اجتماعی زنان ساکن در کشورهای پیشرفته بوده ایم. ما (زنان) در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ میتوانیم بر اساس شایستگیهای خودمان به پیشرفت و موفقیتی درخور دست یابیم. بطور خلاصه، زنان به طور کلی میتوانند انتخابهای بیشتری در زندگی خود داشته باشند.زنان آزاد هستند اما بسیاری قدر آنرا نمی دانند
زنان حتی در انتخابهای عشقی خود نیز آزادانه تر رفتار میکنند و در بسیاری از موارد آنها هستند که انتخاب میکنند. آنها میتوانند به دنبال حرفه خود بروند، یا بچه دار شوند یا هم بچه داشته باشند و هم کار کنند، آنها میتوانند تصمیم بگیرند.
پس چرا بسیاری از زنان قدر این آزادی تازه به دست آمده و گرامی را نمیدانند؟ چرا زنان بسیاری هستند که به جای احساس قدرت، هنوز احساس نا امنی، محدودیت و ترس میکنند؟ زیرا با به دست آوردن قدرت انتخاب، احتمال شکست هم بیشتر میشود.
این حقیقت ساده، دارای قدرتی جادویی است که میتواند شما را از چنگال شرورانه حسادت نجات دهد. اما شما برای به دست آوردن این نیرو باید به سختی کار کنید، شما نمیتوانید تنها با خواندن این کلمات احساس قدرت کنید.
عدم توانایی در کنار آمدن با احتمال بازنده شدن و بروز حسادت
شما باید شجاع هم باشید. زنانی که اعتقاد دارند نمیتوانند با احتمال بازنده شدن کنار بیایند، همانهایی هستند که استعداد بسیاری برای حسادت دارند. حسادت زمانی به شما چنگ می اندازد که نگران از دست دادن چیزی که میدانید با ارزش است یا چیزی که تصور میکنید استحقاق داشتنش را دارید، باشید.
هنگامی که احساس حسادت میکنید چه اتفاقی می افتد؟ احساسات شما چگونه رفتارهایتان را متاثر میسازند؟ شما در این حالت کمتر از همیشه دوست داشتنی هستید، بیش از همیشه خواسته های غیر منطقی دارید، کمتر قابل اعتمادید، کمتر منطقی هستید و در واقع کمتر از همیشه به چیزی که “میخواهید باشید” شباهت داشته و بیشتر از همیشه به چیزی که “نمیخواهید باشید” نزدیک میشوید.
رفتار شما در جهت عکس مقصود شما بروز میکند و حسادت موجب میشود که بیش از هر زمانی امکان “بازنده شدن” در نبردی که قصد برنده شدن در آن را دارید، وجود داشته باشد.
از طرف دیگر، زنانی که احتمال بازنده شدن را همواره در نظر میگیرن، میتوانند با به کار بردن هرچه بهتر دستاورهایشان، با این شکست مقابله کنند. آنها به جای نگران شدن و ترسیدن از اینکه مبادا همسر، شغل مورد علاقه و یا دوست نزدیکی را از دست بدهند، از هر لحظه بودن با فرد مورد علاقه خود یا حضور در شغل محبوبشان لذت میبرند. این همان طرز تفکری است که زنان حسد ورز را از زنان غیر حسود مجزا میکند. از این مهمتر اینکه با به دست آوردن این شیوه تفکر، افراد جذاب و مشاغل عالی هم با شما باقی میمانند.گامهای بعدی رهایی، برای زنان حسود از این قرار است
این حقیقت را که شما هم انسان هستید قبول کنید و در کمال رضایت بپذیرید که شما نمیتوانید از همه دنیا بخواهید مطابق میلتان رفتار کنند. هرچند :
• شما صاحب این قدرت هستید که انتخابهای بسیاری داشته باشید.
• شما همواره میتوانید بر رفتار دیگران تاثیر بگذارید. (اما نمیتوانید آنها را کنترل کنید)
• اگر عاقلانه تصمیم بگیرید و از نفوذ خود به طرزی مثبت استفاده کنید، احتمال اینکه احساس اعتماد به نفس، امنیت و احترام به خودتان افزایش یابد، بسیار بیشتر خواهد شد.
شما به عنوان یک زن بیش از آنچه تصور میکنید توانایی مقابله با مسائل را دارید. این چیزی است که باید هر از گاهی به خود یادآوری کنید. اگر به یادآوری بیشتری نیاز دارید، روی آینه میز آرایشتان بنویسید : “از عهده هر کاری بر می آیم!”
مسئولیت کامل حسادت خود را بر عهده بگیرید، هیچ کس به غیر از خودتان مسئول آن نیست. اگر میخواهید تنها یک جمله از این مطلب را به خاطر بسپارید، بهتر است این را انتخاب کنید :
“اگر اجازه بدهید حسادت بر شما غلبه کند، شانس از دست دادن آنچه که به خاطرش مبارزه میکنید، افزایش خواهد یافت.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید