خواص و فواید دمنوش تمشک آبی (بلوبری)

خواص و فواید دمنوش تمشک آبی (بلوبری)

خواص و فواید دمنوش بلوبری(تمشک آبی)
 

دمنوش بلوبری یا چای تمشک آبی، در دسته‌ی دمنوش‌های لاغری قرار می‌گیرد. دمنوش تمشک آبی به غیر از خواصی که در کاهش وزن و لاغری دارد، در موارد دیگری همچون کنترل قند خون و دیابت، کمک به سلامت قلب، کاهش احتمال سرطان، تنظیم فشار خون و سلامت پوست و استخوان‌ها نیز نقش دارد. اگر می‌خواهید با این خواص و فواید این دمنوش لاغری بیشتر آشنا شوید و احتیاط‌های لازم برای مصرف آن را بهتر بشناسید، در ادامه با ما همراه باشید.

تاثیر دمنوش بلوبری در کاهش وزن

اگر به دنبال پیدا کردن یک دمنوش لاغری هستید دمنوش بلوبری جزء دمنوش‌هایی است که با توجه به ترکیبات موجود در آن در دسته‌ی دمنوش‌های لاغری قرار می‌گیرد.

چای تمشک آبی از دو طریق می‌تواند در روند لاغری و کاهش وزن تاثیرگذار باشد. یکی با افزایش سوخت و ساز بدن و دیگری با کاهش اشتها در فرد مصرف کننده. منگنز زیادی در ترکیب مواد تشکیل دهنده‌ی بلوبری وجود دارد که حدود یک چهارم از نیاز بدن را در بر می‌گیرد. این منگنز در متابولیسم بدن حائز اهمیت است و روند سوخت و ساز بدن را شدت می‌بخشد و از این طریق به سوختن چربی‌ها به خصوص در نواحی شکم و پهلوها کمک می‌کند. از طرفی آنتوسیانین موجود در تمشک آبی نیز در چربی سوزی و لاغری موثر است.

کاهش اشتها و احساس سیری ناشی از مصرف دمنوش تمشک آبی، به دلیل وجود فیبر و کاتچین در بلوبری است. وقتی فرد دمنوش بلوبری را مصرف کند احساس سیری به او دست می‌دهد و اگر این کاهش اشتها مستمر باشد می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

نقش چای تمشک آبی در تنظیم قند خون و دیابت

میزان مصرف فیبر با میزان قند خون رابطه‌ی عکس دارد. یعنی با افزایش مصرف فیبر، قند خون کاهش می‌یابد. این موضوع وقتی اهمیت می‌یابد که بدانیم در دمنوش بلوبری به میزان ۳.۶ گرم فیبر وجود دارد (در هر فنجان). بنابراین مصرف چای تمشک آبی می‌تواند در تنظیم قند خون موثر باشد.

از سوی دیگر، برخی تحقیقات، از تاثیر بلوبری بر کاهش احتمالِ مبتلا شدن به بیماری دیابت نوع ۲ سخن به میان آورده‌اند. این کاهش احتمال به میزان ۷ درصد گزارش شده است. این خاصیت دمنوش بلوبری به دلیل وجود آنتوسیانین در بلوبری است.

کمک به عملکرد بهتر مغز

یکی از خواص دمنوش بلوبری، نقشی است که این میوه، در حفظ سلامت سلول‌های مغزی دارد. به دلیل وجود آنتی اکسیدان در میوه بلوبری، مصرف دمنوش آن می‌تواند مغز را در عملکردهایش یاری دهد. البته این موضوع براساس مصرف مقدار مشخصی چای تمشک آبی به طور مداوم است.

تاثیر دمنوش بلوبری در تنظیم فشار خون

از خواص دیگری که برای تمشک آبی برشمرده شده است، تاثیر آن در کاهش فشار خون است. برخی آزمایشات بر روی افرادی که تمشک آبی مصرف کرده‌اند نشان می‌دهد که مصرف روزانه‌ی بلوبری، باعث کاهش فشار خون به میزان ۴ تا ۶ درصد می‌شود.

بهبود عملکرد چشم‌ها و تقویت بینایی

ترکیبات موجود در دمنوش بلوبری از جمله فلانوئید و آنتوسیانین، می‌توانند نقشی موثر در بهبود عملکرد چشم و تقویت آن ایفا کنند. این تاثیر با حفاظت از سلول‌های شبکیه و همچنین مویرگ‌های چشمی اتفاق می‌افتد. لازم به توضیح است که نقش دمنوش بلوبری درمان قطعی نیست بلکه کمک کننده و تسهیل کننده برای بهبود مشکلات جسمی است.

کمک به سلامت استخوان‌ها

ویتامین K نقشی مهم در سلامت استخوان‌ها بازی می‌کند و به استحکام آن‌ها مدد می‌رساند. بهتر است بدانید در مواد تشکیل دهنده‌ی یک فنجان بلوبری مقدار زیادی ویتامین K وجود دارد که این موضوع باعث می‌شود مصرف دمنوش بلوبری بتواند در استحکام و پایداری استخوان‌های بدن نقشی مثبت ایفا کند.

خاصیت ضد سرطان دمنوش بلوبری

بلوبری یکی از میوه‌هایی است که درصد زیادی آنتی اکسیدان در خود دارد. آنتی اکسیدان‌ها کارکردی ضد سرطان در بدن دارند و تاثیر رادیکال‌های آزاد بر بدن را خنثی می‌کنند. فلانوئیدها در ساختار دمنوش بلوبری منبع آنتی اکسیدان هستند و مصرف این دمنوش باعث می‌شود بدن در برابر ابتلا به سرطان، مقاوم‌تر شود.

بنابر آنچه گفته شد، استفاده از چای تمشک آبی، به مشکلات ناشی از اکسیداتیو DNA روندی نزولی می‌بخشد و از این طریق احتمال سرطان را در فرد مصرف کننده کاهش می‌دهد. منظور از اکسیداتیو DNA در واقع همان تاثیر رادیکال‌های آزاد بر بدن است که به دلیل عدم مقاومت کافی آنتی اکسیدان‌های موجود در بدن اتفاق می‌افتد.

تاثیر چای بلوبری در سلامت پوست و ترمیم زخم‌ها

مقادیر زیاد ویتامین C در دمنوش بلوبری در کلاژن سازی پوست تاثیرگذار است. کلاژن منبع سرزندگی و طراوت پوست محسوب می‌شود و هرچه فرد به سن پیری نزدیک می‌شود میزان کلاژن پوست کاهش می‌یابد. بنابراین چای تمشک آبی از این نظر می‌تواند به سلامت پوست کمک کند. از طرفی این کلاژن می‌تواند بدن را در ترمیم سریع‌تر و بهتر زخم‌ها یاری دهد. ناگفته نماند که مصرف دمنوش بلوبری باید به طور مستمر و مداوم باشد تا بتواند به حداکثر تاثیرگذاری خود برسد.

حفظ سلامت قلب

برخی تحقیقات از موثر بودن آنتوسیانین در کاهش احتمال حمله‌ی قلبی خبر داده‌اند. آنتوسیانین یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده‌ی میوه بلوبری است. بنابراین مصرف دمنوش بلوبری ممکن است بتواند در مواردی این چنینی به سلامت قلب کمک کند.
 

عوارض مصرف دمنوش بلوبری

 اگر برای بیماری دیابت از چای تمشک آبی استفاده می‌کنید بهتر است بدانید ممکن است مصرف بیش از حد دمنوش بلوبری، به دلیل کاهش میزان قند خون، باعث سرگیجه، استفراغ و بی‌خوابی شود. از طرفی امکان تداخل دارویی با داروهای مربوط به دیابت وجود دارد. برای بیماران دیابتی که قصد استفاده از چای تمشک آبی را دارند، مشورت با پزشک، بهترین گزینه برای کاستن از هرگونه خطر احتمالی است.
توصیه می‌شود که اگر یک عمل جراحی در پیش دارید، بهتر است تا ۱۵ روز قبل از عمل، از نوشیدن دمنوش بلوبری یا مصرف میوه تمشک آبی اجتناب کنید. این توصیه به دلیل تاثیر بلوبری در تنظیم قند خون انجام می‌شود.

نحوه استفاده از دمنوش بلوبری

۲-۳ قاشق چایخوری میوه یا برگ خشک شده ی بلوبری را در حدودا ۲فنجان آب به مدت ۱۰دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و در صورت دلخواه با عسل شیرین کرده و میل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید