زن فیلم‌نامه‌نویس و مرد کارگردان

«مردان مسئولیت‌پذیرند.» این ویژگی آقایان را باید شناخت و قدر دانست.‌ آن‌ها غالباً به‌دنبال این هستند که مسئولیتی را (حتی در تخیل) بپذیرند و خود را نسبت به آن موظف بدانند. اصلاً‌ خیلی از مردها ازدواج می‌کنند تا این حس درونی را ارضا کنند. تا این‌جای کار مشکلی نیست و حتی خیلی هم خوب است،‌ اما امان از روزی که برخی خانم‌ها با سوءاستفاده کردن از این ویژگی ‌آقایان هوس‌ها و خواسته‌های عجیب‌وغریبشان را برای مرد مسئولیت‌پذیر زندگی‌شان ردیف کنند. مرد که روحیه‌ای پاسخ‌گو دارد، تلاش می‌کند با هر رنج و زحمتی که هست،‌ رضایت همسرش را جلب و خواسته‌هایش را فراهم کند؛ حالا این‌که به چه زجر و قیمتی، بماند.

اما برخی از زنان نیز این روحیه مردان را در مسیر درستش به کار می‌گیرند. بسیاری از مردان هستند که پس از ازدواج، اوضاع اقتصادی و روحی‌شان رشد محسوسی می‌کند و این به آن دلیل است که پیش‌تر، فرد خاصی را اطرافشان نمی‌دیده‌اند که نسبت به وی پاسخ‌گو باشند،‌ ولی پس از ازدواج این احساس وظیفه و پاسخ‌گویی را برای همسری همدل و همراه یافته‌اند، و راز پیشرفتشان هم همین بوده است.

این‌جاست که نقش مهم و تأثیرگذار زن نمود می‌یابد و این‌که او می‌تواند مرد زندگی‌اش را به خاک سیاه بنشاند یا به عرش اعلی. کارشناسان می‌گویند «زن، فیلم‌نامه‌نویس است و مرد، کارگردان» و درست می‌گویند.

هرچه در فیلم می‌بینید، حاصل ذوق و فکر فیلم‌نامه‌نویس است و اگر او نباشد، فیلمی ساخته نمی‌شود.

این نقش مانا و مهم را خیلی از زن‌های ما نمی‌دانند و نمی‌شناسند و یا حداقل، قدرش را ندانسته‌اند.

 

متین توکلی

مجله آشنا، شماره ۲۲۶، صفحه ۱۱.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید