علائم ابتلا به ویروس HIV در انسان

علائم ابتلا به ویروس HIV در انسان

پیشرفت بیماری ایدز مرحله به مرحله صورت می‌گیرد. و این مراحل بر اساس علائم و مقدار ویروس در خون قابل بررسی و تشخیص است. به گزارش سلامت نیوز، تقریباً تمام مبتلایان به ویروس HIV این مراحل را طی خواهند کرد.

مرحله ابتدایی و علائم آن:‌

در مرحله ابتدایی ابتلا به ویروس HIV، علائم مشابه علائم بیماری آنفولانزا می‌باشد. اصولاً چند روز بعد از عفونی شدن، این علائم بروز می‌کند و برای هفته‌ها به طول می‌انجامد. این علائم عبارتند از:
۱-گرفتگی و درد شکم، تهوع و استفراغ -۲ اسهال ۳ بزرگ شدن غدد لنفاوی زیرکتف، کشاله ران و گلوتب-۵ سردرد-۶ درد مفاصل و ماهیچه‌ها ۷-کهیر پوست ۸-گلو درد ۹-کاهش وزن این علائم با درجات شدت متفاوت بروز می‌کند و معمولاً به صورت خود به خود ۲ تا ۳ هفته بعد از بروز، از بین می‌رود.

مرحله پیشرفته بیماری و علائم آن:

ممکن است سالها به طول انجامد تا علائم ابتلا به ویروس در بدن به طور کامل توسعه یابد. در این دوران اگرچه ممکن است هیچ علامتی مشاهده نشود ولی تکثیر ویروس ادامه می‌یابد. سرعت تکثیر ویروس HIV به قدری سریع است که سیستم ایمنی بدن قادر به تخریب آنها نخواهد بود و بعد از سالها مبارزه، بالاخره ضعیف می‌شود. پزشکان در صورتی که علائم پایداری مشابه علائم گفته شده در بیمار ببینند که دلیل اصلی آن نیز مشخص نشود، می‌توانند ابتلا به ویروس HIV را حدس بزنند. همچنین اگر چند علامت به طور همزمان بروز کند، پزشک بهتر می‌تواند پی به علت اصلی ابتلا به HIV ببرد. علائمی نظیر:
۱-گیجی ۲ اسهال و تغییر در عملکرد دستگاه گوارش ۳ عدم تمرکز ۴ سرفه خشک ۵ خستگی
۶-تب ۷ از دست دادن اشتها ۸- زخم‌های دهانی ۹-تغییر ناخن ۱۰ تعریق شبانه‌تورم غدد لنفاوی زیر کتف، کشاله ران و گردن ۱۲ درد در هنگام بلع ۱۳-تغییر شخصیتی ۱۴ بروز مکرر تبخال ساده ۱۵ نفس نفس زدن-۱۶ ضعف، کرختی و مور مور شدن دست و پا- کاهش وزن بدون دلیل ۱۸-عفونت کپکی دهان یا برفک
ابتلا به ویروس HIV در زنان با مشاهده علائم زیر نیز قابل تشخیص است.
۱ ابتلا به عفونت کپکی واژن بیشتر از ۳ بار در سال که مربوط به مصرف آنتی بیوتیک ها نیز نمی‌باشد.
۲ بیماری التهابی لگن خاصره به صورت مکرر
۳-تست پاپ اسمیر غیر نرمال و یا سرطان گردن رحم
کودکان مبتلا به ایدز اغلب علائم متفاوتی مثل تأخیر در رشد و یا بزرگ شدن طحال را نشان می‌دهند.

مرحله آخر

ایدز در آخرین مراحل ابتلا به عفونت HIV بروز می‌کند. اگر HIV بدون درمان رها شود، بعد از ۱۲ تا ۱۳ سال از شروع ابتلا، ایدز شکل واقعی خود را نشان می‌دهد. در صورت درمان ویروس HIV امکان پیشرفت بیماری به تأخیر می افتد و حتی مانع از پیشرفت می‌شود. اگر سیستم ایمنی بدن به دلیل ابتلا به عفونت HIV ضعیف شود، امکان ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌های خاص افزایش می‌یابد. مثلاً ابتلا به ذات الریه و سرطان در بین افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف رایج‌تر است. در افراد کمی که مبتلا به ویروس HIV هستند و پیشرفت بیماری سریع است، در صورت عدم درمان، بعد از ۳ سال ایدز شکل واقعی خود را نشان می‌دهد و این می‌تواند دلیل پیشرفت سریع بیماری در آنها باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید