فاکتورهای ریسک در پیدایش مشکلات زناشویی

فاکتورهای ریسک در پیدایش مشکلات زناشویی

بسیاری از مشکلات در زندگی مشترک به دلیل خصوصیات فردی ثابت و تغییر ناپذیر بروز می کنند. می توان به این فاکتورها چنین نگاه کرد: با در نظر گرفتن اینکه تمام موارد دیگر از جانب هر دو طرف یکسان است، هر چه قدر این فاکتورها در گذشته و حال زن و شوهرها بیشتر وجود داشته باشد، احتمال اینکه زندگی ناخوشی داشته باشند بالاتر می رود. در این قسمت لیستی از این عوامل را مشاهده می کنید که البته در آن فقط چند مورد از حائز اهمیت ترین فاکتورها ذکر می شود:
دارا بودن این خصوصیت اخلاقی که در مقابل ناکامی ها و مشکلات زندگی عکس العمل شدید نشان داده و حالت تدافعی به خود بگیرید.
قربانی طلاق بودن ( از جانب پدر و مادر)
با هم زندگی کردن، پیش از ازدواج
تجربه کردن طلاق (چه خودتان و چه همسرتان)
داشتن فرزند از زندگی مشترک قبلی
دارابودن دین های متفاوت
ازدواج در سنین پایین
پیدا نکردن شناخت کافی پیش از ازدواج
تجربه کردن مشکلات اقتصادی
نکته بسیار مهمی در مورد این لیست وجود دارد که شما باید حتما به آن توجه داشته باشید: زمانی که دو نفر با هم ازدواج می کنند، به طور مستقیم توانایی انجام هیچ کاری برای پایین آوردن خطر احتمالی هر یک از فاکتورهای ریسک بالا را ندارند. در بررسی های علمی به این عوامل، فاکتورهای ایستا (ثابت) اطلاق می شود چرا که تقریبا غیر قابل تغییر می باشند. در نظر گرفتن این عوامل به شما کمک می کند تا به درستی درک کنید که چه میزان خطری زندگی مشترک شما دو نفر را تهدید می کند. البته کارهای کوچکی نیز وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا قدری شرایط بد را تغییر دهید؛ البته انجام این کار نیاز به زمان دارد و در کوتاه مدت امکان پذیر نخواهد بود.
در مقایسه با فاکتورهای ایستا که در بالا به آنها اشاره شد، عوامل خطرساز دیگری نیز وجود دارند که مستقیما به طرز برخورد هر یک از شما با دیگری بستگی دارد: اینکه چگونه ارتباط برقرار می کنید و در مورد رابطه خود چگونه می اندیشید؛ این عوامل را فاکتورهای پویا می نامند. اگر از پس انجام آنها برنیایید تغییرات نامساعدی در زندگیتان بروز می کند که البته می توانید با کمی اندیشه و تلاش و با اتکا به انتخاب های آگاهانه به راحتی همه چیز را مطابق میل خود تغییر دهید.
کنار گذاشتن شیوه های منفی صحبت کردن و دعوا کردن مثل: جر و بحثی که به تدریج رو به افول می گذارد، خرد کردن یکدیگر، سکوت در مقابل احساسات دیگری.
زمانی که با هم مخالف هستید سعی کنید تا آنجایی که می توانید با هم گفتگو کنید حتی اگر این کار به نظرتان غیر ممکن می آید.
مانند یک تیم دو نفره به جنگ اختلافات و مشکلات خود بروید.
اعتقادات غیر واقع بینانه در مورد ازدواج نداشته باشید.
رفتارهای متمایز در مورد مسائل حیاتی در زندگی جایز نیست.
تعهد تمام و کمال نسبت به یکدیگر داشته باشید، چراکه عدم وجود سرسپردگی باعث می شود تا شما به راحتی جذب افراد دیگر شوید و به زندگی مشترک خود به عنوان یک سرمایه دراز مدت نگاه نکنید.
اعتماد پیدا کردن به یکدیگر را با هم تمرین کنید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید