فرزند دوم کی از راه برسد؟

فرزند دوم کی از راه برسد؟

ورود یک نوزاد به زندگی یک زن و مرد، یعنی روبه رو شدن با شرایط کاملا متفاوت نسبت به آنچه یک زوج پیش از این اتفاق با آن روبه رو بوده اند. حال اگر از آن دسته والدین شجاعی هستید که با وجود تمام دغدغه ها و مصائب زندگی امروزی می خواهید از مزایای داشتن دو فرزند بهره ببرید، بهتر است با برنامه ریزی و زمان بندی درست و حساب شده به این کار اقدام کنید؛ چراکه اگر برای ورود فرزند دوم به زندگی تان، زمان بندی مناسبی را رعایت نکنید، بی شک نه تنها به عنوان یک مادر از آسیب های جسمی و روانی در امان نخواهید بود، بلکه از انرژی لازم برای رفع نیازهای چندگانه دو فرزند که فاصله سنی مناسبی ندارند، نیز تهی خواهید بود؛ البته فراموش نکنید که این فاصله سنی باید مورد بررسی قرار گیرد، چرا که فرزند اول هم باید به سنی رسیده باشد که بتواند حضور یک تازه وارد را به جمع خانواده بپذیرد.
فرزندان دومی که بموقع از راه می رسند
تحقیقات و بررسی های متعدد فواید فاصله گذاری مناسب میان بچه ها را کاملا روشن کرده است، چون در این میان نه تنها سلامت جسمی و ذهنی کودک وضع بهتری می یابد، بلکه والدین هم فرصت رسیدگی به بچه ها را پیدا کرده و کیفیت زندگی و تکامل کودکان نیز بسیار بهتر و بیشتر می شود.بهترین فاصله سنی، ۳ تا ۵ سال
بررسی ها نشان داده است، وقتی فاصله میان کودکان کمتر از ۳ سال باشد، بچه های دوم رشد حرکتی، تفکری، اجتماعی و هوشی کمتری خواهند داشت. از سوی دیگر وقتی فاصله سنی بچه ها از هم بسیار زیاد باشد، امکان برقراری ارتباط و بازی با هم در آنها کم می شود.
وقتی هر دو بچه بسیار کوچک هستند، توقعاتشان هم متناسب با سنشان زیاد است و همین مساله فشار روانی و حتی اقتصادی بیشتری را به خانواده وارد می کند. بر همین اساس بهترین فاصله سنی بین دو فرزند ۳ تا ۵ سال شناخته می شود؛ چرا که که احتمال بروز حسادت در بچه های زیر ۳ سال بسیار بیشتر است.
وقتی فاصله سنی بین دو کودک کمتر از این میزان باشد فرزند کوچک تر دچار احساس عدم کفایت می شود. بعلاوه مساله مقایسه از سوی والدین در فرزندانی که فاصله سنی شان خیلی کم است، زیاد پیش می آید که البته تبعات منفی خود را روی شخصیت کودکان به همراه دارد.والدین خسته!
از آنجا که نقش حمایتی پدر همگام با بزرگ شدن مشکلات اقتصادی دو فرزند کوچک، بزرگ تر می شود، از برقراری ارتباط عاطفی مطلوب با همسرش باز می ماند و تعامل عاطفی پدر و مادر کاهش می یابد به گونه ای که در برخی موارد منجر به بروز احساس ناخوشایندی از سوی پدر نسبت به فرزندانش می شود.
نباید فراموش کرد که یک نوزاد به توجه، محبت، مراقبت و هزینه نیاز دارد و در صورتی که فرزند دیگری پیش از اتمام ۳ سالگی فرزند قبلی به دنیا بیاید، والدین را از هر حیث خسته تر و ناکارآمدتر در ایفای نقش پدری و مادریشان می سازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید