قهوه شیرین خانم روان‌شناس

قهوه شیرین روان‌شناس، داستان‌هایی آموزشی درباره مهارت‌های کاربردی مربوط به  «زندگی مشترک»، «تربیت فرزند» و «مسائل فردی» است  تا با زبانی جذاب و ساده، مهارت‌های کاربردی روان‌شناختی را به مخاطب آموزش دهد. مفاهیم و مهارت‌های ارائه شده در این کتاب، مورد نیاز همه افراد جامعه است و محتوای آن برگرفته از تجربه‌های بالینی خانم دکتر زهرا وافر به‌عنوان یک روان‌شناس و هم‌چنین مطالعاتی است که در منابع معروف و معتبر روان‌شناسی داشته است.

نویسنده با چاشنی داستان در آغاز هر مبحث، تلاش کرده است تا مخاطب را با هر سطحی از سواد با کتاب پیوند بدهد. تجربه نشان داده است که   بهره‌مندی از داستان، از بهترین شیوه‌های انتقال محتواست؛ چراکه همه ما یک کودک درون داریم که تشنه شنیدن و خواندن داستان است.

قهوه شیرین خانم روان‌شناس را نشر معارف قم منتشر کرده است.

در ادامه، یکی از مباحث کتاب را با هم می‌خوانیم:

 

رازهای کوچک خوشبختی

زن آهی کشید و گفت «دیگه هیچ‌وقت اون روزها برنمی‌گرده! روزهای اول همه‌چیز خیلی خوب بود. کنار همسرم لحظات خوشی داشتم؛ پارک، سینما، کوه‌نوردی، مسافرت… اما می‌دونید الان چندوقته حتی دو تا کلمه درست‌وحسابی با هم حرف نزدیم؟ رابطه‌مون واقعاً سرد شده…»

 

 

پرسیدم «به نظر خودتون چرا رابطه‌ای که این‌قدر خوب شروع شده بود، حالا به این حال‌وروز درآمده؟!»

زن کمی در سکوت، به فکر فرو رفت و بعد با صدای آهسته گفت «نمی‌دونم… شوهرم که صبح تا شب درگیر کار و درآوردن یه لقمه نون حلاله، منم که مشغول بچه‌داری و کارهای ناتموم و همیشگی خونه… هر کدوم سرمون به یه چیزی گرم شده و از هم غافل شدیم، زندگی‌مون روزبه‌روز بیشتر به سمت روزمرگی رفت. گاهی با خودم فکر می‌کنم زندگی‌مون اون قدر سرد شده که دیگه هیچ‌وقت درست نمیشه…»

لبخند زدم و گفتم «رابطه، مثل یه گیاه ظریف و شکننده است که به مراقبت و رسیدگی دائمی و روزمره نیاز داره، فقط کافیه چند وقتی از این گیاه لطیف غافل بشید تا پژمرده و خشکیده بشه، اما از طرف دیگه، خیلی وقت‌ها هم با کمی رسیدگی و توجه، دوباره زیبایی و طراوت خودش‌رو پیدا می‌کنه، می‌تونیم با کارهای ساده و کوچکی به این گیاه جان دوباره‌ای بدیم!»

 

به رابطه خود، جان تازه‌ای بدهید!

بسیاری از همسران، به مشاوران مراجعه می‌کنند و از روزمرگی، یکنواختی و کسالت در زندگی مشترک خود شکایت می‌کنند و خبر ندارند که گاهی با انجام کارهای پیش‌پاافتاده و کوچکی، می‌توانند به زندگی مشترک خود شادابی و نشاط بیشتری بخشند و شیرینی و مهر و علاقه را دو چندان کنند. در ادامه به چند مورد از راهکارهای کوچکی که طراوت را به رابطه شما بازمی‌گردانند، اشاره خواهیم کرد:

 

برای تو ارزش قائلم!

روان‌شناسان در پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی بحث عشق پردوام به میان می‌آید، نکات ریز و به‌ظاهر کم‌ارزش، اهمیت پیدا می‌کنند. برای مثال، رفتارهای جزئی روزانه که نشان می‌دهند شما به همسر خود توجه دارید و برای او ارزش قائل هستید، گاهی تأثیر شگرفی بر کیفیت رابطه شما می‌گذارد. مثلاً آوردن یک نوشیدنی گرم مثل چای یا قهوه برای همسر، رفتاری است که در بسیاری از نقاط جهان نشان‌دهنده مهر و محبت است. شاید جالب باشد که بدانید در ژاپن آماده کردن ظرف غذا برای ناهار همسر، در کانادا گرم کردن اتومبیل و در آلمان خرید نان در صبح‌های سرد و بارانی، یک نوع ابراز علاقه به همسر است. گاهی این رفتار که مرد، مسئولیت یک وعده غذا در هفته را به عهده بگیرد تا زن کمی استراحت کند، برای زن نه‌تنها نشان‌دهنده عشق و علاقه، بلکه بیانگر درک و فهم همسر است. ممکن است مرد خود به پخت این وعده غذایی بپردازد یا بسته به توان مالی، همسر را به رستوران ببرد یا از بیرون غذا تهیه کند، اما به‌هرحال این رفتار تأثیر عمیقی بر روحیه زن می‌گذارد. گاهی شستن ظرف‌ها قبل از این‌که همسر درخواست کمک کند، رسیدگی به تکالیف بچه‌ها، اتو کردن لباس‌ها یا انجام هر کار دیگری که معمولاً بر عهده زن است، به معنای کم کردن مسئولیت‌های او و نوعی ابراز علاقه «عملی» است. ممکن است زن هر شب قبل از خواب، رخت‌خواب همسر را برای او آماده کند، وقتی همسر خسته از سر کار می‌رسد، بچه‌ها را آرام نگه دارد تا همسر کمی استراحت کند، نوشیدنی و غذای موردعلاقه همسر را تهیه نماید یا لباس موردعلاقه او را بپوشد، این‌ها همه رفتارهایی هستند که معنای «شخصی» دارند و این پیام را به طرف مقابل منتقل می‌کنند که به تو توجه دارم و حواسم به تو هست.

 

وقت اختصاصی داشته باشید

در کشاکش امور روزمره زندگی، بسیاری از اوقات همسران از گذراندن وقت اختصاصی در کنار یکدیگر غافل می‌شوند. تماشای فیلم موردعلاقه‌تان در کنار یکدیگر، قدم زدن در پارک، گردش یک روزه، بازی‌های سرگرم‌کننده، لذت خوردن یک بستنی قیفی دو نفره، انجام یک کار مشترک مثل پختن غذا، پاک کردن سبزی یا شستن حیاط، این‌ها همه کارهایی هستند که شما را به لحاظ عاطفی به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کنند. می‌توانید برای همسر خود اشعار عاشقانه بخوانید، خاطرات شیرین گذشته را مرور کنید یا عکس‌هایی را که از لحظات خوش زندگی داشته‌اید، در کنار یکدیگر تماشا کنید. هرگز اجازه ندهید مشغول شدن بیش از حد به کارهای بیرون از منزل، بچه‌داری یا رسیدگی به امور خانه، آن‌چنان شما را درگیر کند که از گذراندن اوقات اختصاصی در کنار همسر خود غافل شوید. طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل در هفته یک‌بار، تمام دغدغه‌ها را برای چند ساعت کنار بگذارید و در کنار هم وقت بگذرانید و از بودن با یکدیگر لذت ببرید. «زمان» باارزش‌ترین دارایی ماست و اختصاص دادن زمان به طرف مقابل، گاهی بهترین هدیه‌ای است که می‌توانیم پیشکش او کنیم.

 

شوخ‌طبعی را در خود پرورش دهید

همه ما به افرادی که شادی و نشاط را در ما ایجاد می‌کنند، علاقه پیدا می‌کنیم. اغلب افراد دوست‌داشتنی، شوخ‌طبع هستند و به‌راحتی خنده را میهمان لب‌های دیگران می‌کنند. بسیاری از ما در زندگی شرایط سخت و مشکلات ریزودرشتی را تجربه می‌کنیم. اگر بتوانیم گاهی مسائل را خیلی جدی نگیریم و موضوعی برای خنده پیدا کنیم، می‌توانیم روابطمان را در مسیری مثبت حفظ کنیم. به خودتان اجازه دهید که همیشه کامل و بی‌عیب و نقص نباشید تا در عوض، توانایی بیشتری برای سرگرم کردن اعضای خانواده‌تان داشته باشید. هر اتفاق جالبی که در محل کار شما روی می‌دهد، هر لطیفه‌ای که می‌شنوید و یا هر مطلب طنزی را که در صفحات مجازی یا مجلات و کتاب‌ها می‌خوانید، به خاطر بسپارید تا برای همسر خود و سایر اعضای خانواده تعریف کنید. کسی را می‌شناختم که دفترچه یادداشتی تهیه کرده بود و هر مطلب طنزی را که می‌شنید یا می‌خواند، در آن می‌نوشت تا در زمان مناسب برای اعضای خانواده خود بخواند و به این ترتیب، خنده و شادی حلال را به اعضای خانواده خود ارزانی دارد.

 

مجله آشنا، شماره ۲۲۶، صفحات ۵۵-۵۳.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید