مشکلات دهان

مشكلات دهان

در صورتی که کودک شما از درد دهان رنج می برد یا دارای ناراحتی در دهان یا زبان یا لب ها است ، به این مبحث مراجعه کنید. چون غشا (پوسته) داخلی دهان و پوست لب ها نازک و حساس هستند ، آماده زخم های جزئی و عفونت می باشند. کودکان خردسال چون تمایل دارند اشیاء‌ مختلف را وارد دهانشان نمایند، معمولاً دچار عفونت دهان و لب ها می گردند. آلرژی ها نیز ممکن است باعث تورم دهان یا زبان گردند و ممکن است خطرناک باشند.
تورم دهان و زبان
اگر زبان یا دهان کودک شما به طور ناگهانی متورم شد، آمبولانس خبر کنید. تورم ممکن است به سبب عکس العمل آلرژیک شدید باشد. اگر تورم ادامه یابد، ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود که می تواند خطرناک باشد.
در صورتی که کودک شما در اطراف لب ها دچار خشکی و ترک خوردگی شده باشد:
·آیا نواحی سخت و خشک شده، مانند تاول های ریز به نظر می رسند؟
دلیل احتمالی: کودک شما ممکن است دچار زخم سرد (cold sores) شده باشد که بوسیله عفونت با ویروس تبخال بوجود می آید. بعد از عفونت اولیه، ویروس تیخال ممکن است برای چندین ماه یا حتی سال باقی بماند و به سبب هوای سرد یا قرار گرفتن در معرض تابش شدید آفتاب فعال گردد.
اقدام درمانی:‌ این حالت معمولاً به خودی خود برطرف می گردد. البته مصرف کرمهای ضد ویروس می تواند روند بهبودی را تسریع بخشد به خصوص اگر در مراحل اولیه بیماری استفاده گردد. برای جلوگیری از انتشار این ویروس به دیگران،‌ اجازه ندهید کودکتان تا زمان وجود این تاول کسی را ببوسد.
·آیا این نواحی سخت شده دارای پوسته های عسلی رنگ می باشند؟درمدت ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.
دلیل احتمالی: زرد زخم (Impetigo)، یک عفونت باکتریایی که معمولاً بر روی پوست اطراف دهان بروز می کند، محتمل می باشد.
اقدام درمانی: پزشک، احتمالاً به شما توصیه خواهد کرد که پوسته ها را با یک پارچه کتانی و آب گرم برطرف کنید. او ممکن است حتی کرمهای آنتی بیوتیک برای مالیدن بر روی آن نواحی یا آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کند. تا برطرف شدن عفونت، سعی کنید کودک از حوله جداگانه استفاده کند تا مانع سرایت عفونت گردد. به دلیل مسری بودن این بیماری کودک را از سایر کودکان دور نگهدارید.

 ·آیا لب ها و پوست اطراف آنها قرمز رنگ و ترک خورده می باشد؟
دلیل احتمالی:‌ کودک ممکن است دچار لیک اگزما (lick eczema)، که حالتی در اطراف دهان و لب ها به سبب آب دهان (بزاق) یا به دلیل مکیدن بیش از حد انگشتان یا لیسیدن لب ها می باشد، شده باشد.اقدام درمانی:‌روزی دو مرتبه کرم های حاوی کورتون را بر روی پوست اطراف لب ، به مدت چند روز بمالید تا تورم کاهش یابد وسپس از ژل پترولیوم (petroleum) برای محافظت پوست استفاده کنید. می توانید عادت مکیدن انگشتان در کودک خود را بوسیله پرت کردن حواس او به موضوع دیگری،‌ کم کم از بین ببرید. البته، حساسیت بیش از حد بر روی عادت کودک ممکن است وضعیت را بدترنماید.
در صورتی که کودک شما دارای لثه های قرمز رنگ و دردناک است:

·آیا وقتی کودک مسواک می زند از لثه هایش خونریزی دارد؟
بلی- دلیل احتمالی: کودک شما ممکن است به بیماری ژنژیت که در آن لثه ها متورم و قرمز می گردند، مبتلا شده باشد. این بیماری معمولاً به دلیل عدم رعایت بهداشت بوجود می آید. به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
اقدام درمانی:‌ دندانپزشک، احتمالاً دندانهای کودک شما را بررسی و تمیز خواهد کرد و به شما توصیه می کند که مراقب لثه ها شدید باشد، دندانپزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.خیر- دلیل احتمالی و اقدام درمانی: در آمدن یک دندان ممکن است باعث تورم    لثه ها گردد.
(دندان در آوردن رامشاهده کنید) به کودک یک حلقه سفت و سرد شده مخصوص دندان درآوردن ، برای جویدن بدهید. ژلهای مخصوص دندان درآوردن که بدون نسخه فروخته می شوند، می توانند برای لثه ها مؤثر باشند. اگر لازم شد به مقدار لازم و توصیه شده به کودک مسکن بدهید.

·آیا کودک شما دارای زخم و لکه های زرد یا سفید رنگ در داخل دهان یا روی زبان می باشد؟

در مدت ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: برفک دهان که یک عفونت قارچی است، محتمل می باشد. این حالت در کودکان خردسال یا کودکان بزرگتر که ایمنی بدنشان بر اثر بیماری یا درمان دارویی ضعیف شده است ، بسیار رایج است.

اقدام درمانی : پزشک، احتمالاً ژل ضد قارچ را برای رفع عفونت توصیه خواهد کرد. برای جلوگیری از بازگشت بیماری، تمام وسایل بازی، نوک شیشه های شیر و حلقه های دندان در آوردن را که کودکتان از آنها استفاده می کند استریل کنید.

در صورتی که کودک شما دارای زخم های خاکستری کم رنگ یا تاول هایی در داخل دهان است:

· آیا کودک دارای تاولهایی بر روی کف دستها، خود دستها و همچنین کف پاها می باشد؟
دلیل احتمالی : کودک شما ممکن است به بیماری دست، پا و دهان که یک عفونت ملایم از نوع ویروسی است مبتلا شده باشد. تاولهای روی دست و پا معمولاً ۴۸ ساعت بعد از دهان ظاهر می گردند. با پزشک خود مشورت کنید.
اقدام درمانی: درمان خاصی برای این حالت وجود ندارد. اگر تاول ها پاره شد و ایجاد زخم نمود، کودکتان را تشویق کنید تا دهانش را با بیکربنات سودا (جوش شیرین) بشوید. به او در صورت نیاز به مقدار تجویز شده مسکن نیز بدهید(تسکین دهان درد را مشاهده کنید). به کودکتان مقدار زیادی مایعات بنوشانید (تشویق کودک به نوشیدن را مشاهده کنید).

 · آیا کودک شما تب دارد و به طور کلی بیمار به نظر می رسد؟
بلی- درمدت ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.
دلیل احتمالی: محتمل ترین دلیل، عفونت با ویروس تبخال (هرپس سیمپلکس) می باشد که باعث زخم های سرد می گردد. وقتی کودک دچار اولین عفونت این بیماری می گردد ممکن است ناراحت و بیمار به نظر رسیده و دهان بسیار دردناکی داشته باشد. علایم مشابه ممکن است به سبب ویروسهای مشابه یا داروهای مصرفی تجویز شده بوجود آیند.
اقدام درمانی: اگر درد دهان کودک به حدی شدید باشد که نبواند چیزی بنوشد، ممکن است نیاز به مراجعه به بیمارستان باشد. در حالت های ملایم تر، پزشک اقدامات خودیاری را توصیه خواهد کرد( تسکین درد دهان را مشاهده کنید). اگر داروهای مصرفی به عنوان عامل این حالت تشخیص داده شود، مصرف آنها بایستی متوقف گردد.
خیر- دلیل احتمالی: کودک ممکن است دچار زخم دهان شده باشد. این زخمها معمولاً دلیل خاصی ندارند اما معمولاً در مواقع استرس یا در محل زخم فرعی مانند صدمه حاصل از مسواک زدن بوجود می آیند. این زخم ها دردناک می باشند ولی خطرناک نیستند.

اقدام درمانی: شستن دهان با ترکیب جوش شیرین ممکن است در تسکین درد مؤثر باشد(تسکین درد دهان را مشاهده کنید). درمانهای مختلفی نیز برای تسکین درد و بهبود این زخم ها وجود دارند. اگر بعد از ۱۵ روز این حالت بهبود نیافت یا تعداد زخم ها زیاد شد با پزشک خود مشورت کنید.

·آیا کودک شما دارای ناحیه ای دردناک در گونه یا اطراف زبانش می باشد؟
دلیل احتمالی و اقدام درمانی: یک دندان جدید یا دندان تیز و دندانه دار ممکن است دهان یا گونه کودک را دردناک نماید. از اقدامات کاهش دهنده درد استفاده کنید(تسکین درد دهان را مشاهد کنید). اگر درد باقی بماند یا بر اثر یک دندان تیز و دندانه دار بوجود آمده باشد، با دندانپزشک مشورت کنید تا آن قسمت و لبه تیز را هموار و صاف نماید.
اگر از این مبحث به نتیجه ای نرسیدید به پزشک خود مراجعه کنید.
خودیاری تسکین درد دهان
اقدامات زیر ممکن است در تسکین درد دهان مؤثر باشند:

·در صورت لزوم به کودک به میزان مناسب مسکن هایی مانند استامینوفن بدهید.

· اگر کودک به اندازه کافی بزرگ است ، بایستی هر ساعت دهانش را با ۴-۱ قاشق چایخوری جوش شیرین که در ۱۰۰ میلی لیتر آب گرم حل شده است، بشوید.

· به او خوردنیهای نرم مانند بستنی بدهید.

·برای پیشگیری از برخورد مایعات به لب های دردناک و سخت شده مایعات را به کمک نی به او بنوشانید.

·از دادن غذاهای اسیدی یا نوشیدنی های اسیدی مانند پرتقال یا آب میوه ها به کودک خودداری کنید.

·سعی کنید روزی دوبار دندانهای کودک را مسواک بزنید اما مراقب نواحی دردناک باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید