منظور قرآن از مسح سر و پا، در وضو یا تیمم

منظور قرآن از مسح سر و پا، در وضو یا تیمم

پرسش: یک سنی در رابطه با آیه وضو با ما بحث کرد او گفت که در این آیه کلمه برؤوسکم و ارجلکم وجود دارد در حالی که در آیه ای مشابه که تیمم را تعلیم می دهد کلمه بوجوهکم و ایدیکم وجود دارد و این ثابت می کند پاها باید شسته شوند چرا که اگر باید مسح کشیده می شد، بارجلکم می شد؟آیا ممکن است به طور مفصل پاسخ دهید؟
 
پاسخ:

در تیمم مسح پا لازم نیست و به همین جهت ذکر نشده است عمل تیمم به شکل خاصی است. اما در آیه وضوء قرآن کریم به روشنی و بدون اجمال دو عمل الف: شستن ب: مسح کردن را دستور می دهد:

الف:( یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِذا قُمْتُمْ إِلَی الصَّلاهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَ أَیْدِیَکُمْ إِلَی الْمَرافِقِ وَ امْسَحُوا بِرُؤُسِکُمْ وَ أَرْجُلَکُمْ إِلَی الْکَعْبَیْنِ وَ إِنْ کُنْتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُوا وَ إِنْ کُنْتُمْ مَرْضی‏ أَوْ عَلی‏ سَفَرٍ أَوْ جاءَ أَحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغائِطِ أَوْ لامَسْتُمُ النِّساءَ فَلَمْ تَجِدُوا ماءً فَتَیَمَّمُوا صَعیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِکُمْ وَ أَیْدیکُمْ مِنْهُ ما یُریدُ اللّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُمْ مِنْ حَرَجٍ وَ لکِنْ یُریدُ لِیُطَهِّرَکُمْ وَ لِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ،  ای کسانی که ایمان آورده‏اید! هنگامی که به نماز می‏ایستید، صورت و دستها را تا آرنج بشویید! و سر و پاها را تا مفصل [= برآمدگی پشت پا] مسح کنید! و اگر جنب باشید، خود را بشویید (و غسل کنید)! و اگر بیمار یا مسافر باشید، یا یکی از شما از محل پستی آمده [= قضای حاجت کرده‏]، یا با آنان تماس گرفته (و آمیزش جنسی کرده‏اید)، و آب (برای غسل یا وضو) نیابید، با خاک پاکی تیمم کنید! و از آن، بر صورت [= پیشانی‏] و دستها بکشید! خداوند نمی‏خواهد مشکلی برای شما ایجاد کند؛ بلکه می‏خواهد شما را پاک سازد و نعمتش را بر شما تمام نماید؛ شاید شکر او را بجا آورید!فاغسلوا وجوهکم و ایدیکم الی المرافق ، صورتها و دستها را تا مرفق بشویید)[۱].

ب:(امْسَحُوا بِرُؤُسِکُمْ وَ أَرْجُلَکُمْ إِلَی الْکَعْبَیْنِ… ، مسح کنید به سر و پاهایتان تا برآمدگی پاها)

ولی در تیمم تنها یک عمل وجود دارد و آن مسح صورت و دستان است و دیگر نه مقدار دستها را گفته است و نه بحثی از پاها در میان آمده است که آیا مسح شوند یا شسته شوند. که اگر مسح شوند مشابه فقه شیعه و اگر شسته شوند مشابه فقه اهل سنت باشند، بالأخره این یک قیاس مع الفارق و بی ربط است. و اصلاً اساس مطلب که به خاطر شباهت (که فرضاً وجود داشته باشد در حالی که این جا وجود ندارد) حکمی را اثبات یا نفی کنیم باطل و غیر منطقی است.

——————————————————————————–

[۱]- سوره مائده آیه ۶

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید