نازایی و شیوه‌های پیشگیرانه

نازايي و شيوه‌هاي پيشگيرانه

سلامت -در علم پزشکی یکی از مسائلی که برای پزشکان اهمیت دارد، میزان شیوع یک بیماری است. یعنی اینکه در یک جامعه مثلا از هر صد نفر چند نفر به یک بیماری مبتلا هستند؟ اما برای مردم چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد که یک بیماری چقدر شایع است؟
مسلما آن اندازه که برای پزشکان و مسوولان، شیوع یک بیماری مهم است، برای بیماران مهم نیست. در مورد بعضی‌ بیماری‌ها می‌تواند هشداری برای مردم باشد. مثلا بیماری عفونی خاصی خیلی شایع شده، پس مردم باید راه‌هایی را بیاموزند که به آن بیماری مبتلا نشوند. اما در مورد شیوع نازایی چه می‌توان گفت؟
شاید بیش از هزارها بار از رادیو و تلویزیون شنیده‌اید که ۱۵ درصد مردم، مشکل نازایی دارند. در اینجا دو سوال مهم برای فردی که مشکل نازایی دارد، مطرح می‌شود.
از کجا معلوم شده که ۱۵ درصد مردم نازایی دارند؟
حال اگر سه درصد یا ۳۰ درصد بود، مگر فرقی می‌کرد؟
در مورد سوال اول که ۱۵ درصد مردم در ایران نازایی دارند، حقیقتا این آمار از کتاب‌ها و نوشته‌های خارجی، استخراج شده است. یعنی ما در ایران، آمار دقیقی نداریم. حدس می‌زنیم ما هم مثل اروپایی‌ها باید ۱۰ تا ۱۵ درصد، نازایی داشته باشیم. به دست آوردن آمار نازایی در ایران، کار چندان ساده‌ای نیست. نمی‌شود تعداد مراجعین به مراکز نازایی را شمرد و تقسیم بر جمعیت کرد و درصد را به دست آورد. مثلا گفت، آمار نازایی در تهران ۲۰ درصد و در زنجان ۵ درصد است. اشکال این نوع آمار در این است که معلوم است تعداد بیماران نازا در تهران، بیشتر است، زیرا مراکز نازایی در تهران بیشتر است و بیماران از جاهای مختلف کشور بیشتر به تهران می‌آیند. به همین ترتیب در زنجان هم کمتر است چون از آنجا برای درمان به جای دیگر می‌روند. در ضمن، بسیاری از زوج‌ها هستند که مشکل نازایی دارند و اصلا به جایی مراجعه نمی‌کنند.
مثلا یک فرزند دارند و بعد مشکلی پیدا شده دیگر بچه‌دار نمی‌شوند اما به دنبال درمان آن نیستند. اتفاقا این موارد، کم هم نیست. بنابراین برای اینکه بتوان فهمید چه میزان مشکل نازایی وجود دارد، باید مثلا شهر را به پنج قسمت شمال و جنوب و شرق و غرب و مرکز تقسیم کرد و گروه زیادی بروند به خانه‌های مردم و سوال کنند که آیا می‌خواهند بچه‌دار شوند و نمی‌شوند؟
به این ترتیب شاید بشود آمار نسبتا دقیقی به دست آورد. اما اگر این آمار را به دست آوریم و به رقم مثلا ۲۰ درصد رسیدیم چه خواهیم کرد؟ خیلی کارها می‌توان کرد. زیرا وقتی ۲۰ درصد مردم نازایی داشته باشند باید چند برابر مراکز فعلی، مرکز نازایی داشت تا بتوان به این ۲۰ درصد که جمعیت بسیار زیادی هستند، کمک کرد. میزان داروهای مورد نیاز را می‌توان حساب کرد و خیلی کارهای دیگر.
اما دانستن این ۲۰ درصد برای مردم چه فایده‌ای دارد؟ می‌توان حدس زد برای آنها که مشکل نازایی دارند این آمار نشان می‌دهد که شما تنها نیستید. جمعیت زیادی مشکل شما را دارند و فکر نکنید که شما خیلی بدشانس هستید که در بین هزاران هزار نفر، این مشکل را پیدا کرده‌اید و از طرف دیگر به علت شیوع بالای این مشکل، خیلی‌ها به فکر شما هستند و حتما روز به روز راه‌های بهتری برای حل مشکلتان، پیدا خواهد شد.
اما آیا می‌توان جلوی این شیوع بالا را مثل یک بیماری عفونی گرفت؟ در مورد نازایی، یک علت افزایش شیوعش در ۵۰ سال گذشته دیر ازدواج‌کردن و دیر بچه‌دار شدن است. آیا به راحتی می‌توان گفت زود ازدواج کنید و زود بچه‌دار شوید؟ گفتنش البته که راحت است اما عمل کردن به آن، مساله دیگری است. امروزه نمی‌توان به دخترها و پسرهای جوان گفت، بروید زود ازدواج کنید. می‌خواهند درس بخوانند، دانشگاه بروند و خلاصه زن و مرد می‌خواهند نقش اجتماعی داشته باشند و چنین تصور می‌کنند که ازدواج، مانعی برای این اهداف است. از طرفی امروزه ازدواج کردن به سادگی پنجاه سال پیش نیست.
مجموعه این عوامل و عوامل بسیار دیگر، موجب شده که سن ازدواج و به تبع آن سن بچه‌دار شدن افزایش یابد. به‌خوبی می‌دانیم در خانم‌‌ها و حتی در آقایان، با افزایش سن، به‌طور واضح، قدرت باروری کاهش پیدا می‌کند. به این علل دانشمندان، امروزه دنبال راه‌هایی غیر از نصیحت و توصیه برای ازدواج زودهنگام در محدوده سن طبیعی ازدواج هستند، زیرا به‌نظر می‌رسد،
نصیحت و توصیه، چندان کارساز، نبوده است. آیا راه‌های دیگری برای پیشگیری از نازایی وجود دارد؟ البته هست، اما نه خیلی زیاد. در کشورهای خارجی بیماری‌های عفونی لگن، در خانم‌ها، قبل از ازدواج، زیاد است. خوشبختانه در ایران، به آن اندازه نیست. این بیماری موجب چسبندگی اعضای لگن و متعاقب آن، نازایی می‌شود.
انجام ندادن اعمال جراحی غیرضروری در لگن در خانم‌هایی که بچه‌دار نشده‌اند، می‌تواند یک روش پیشگیری باشد. زیرا این اعمال به‌ویژه اگر جراح با موضوع چسبندگی به‌خوبی آشنا نباشد بالقوه می‌تواند موجب چسبندگی لگن و مشکلات نازایی شود.
اما امروزه، راه‌های بسیاری برای جلوگیری از چسبندگی پیدا شده که بسیار موثرند و این‌طور نیست که اگر مثلا فیبرومی در یک خانم جوان عمل شد، دیگر نازا شود.
طرح مکرر این موضوع، چنان خانم‌های جوان را در ایران، ترسانده است که حتی گاه در موارد ضروری هم، تن به عمل جراحی نمی‌دهند و خود را در برابر مشکل بزرگ‌تری قرار می‌دهند. شکی نیست که هر روش درمانی مزایایی دارد و امکان دارد معایبی هم داشته باشد.
این دو را باید در دو کفه ترازو سنجید. فقط نباید فراموش کرد که علم پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است، به‌خصوص علم نازایی و گاهی اوقات حرف شش ماه پیش، امروز اعتباری ندارد. علم بیماران نیز مانند علم پزشکان، باید به روز باشد.‌
حتما بارها شنیده اید که …
پیشگیری بهتر و ارزان‌تر از درمان است. آیا این حرف در مورد نازایی صادق است؟ می‌توان گفت بله، اما احتمال آن کم است. مسلما مثل بیماری قلبی یا عفونی نمی‌توان بطور چشمگیری از نازایی پیشگیری کرد. مثلا در مورد بیماری قلبی می‌دانیم چاقی، سیگار گشیدن، نداشتن تحرک، رژیم غذایی نامناسب بسیار موثرند. خوشبختانه همه این موارد قابل پیشگیری هستند. سیگار را می‌توان ترک کرد، می‌توان به‌طور منظم ورزش کرد، غذاهای نامناسب نخورد و….

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید