ناسازگاری زوج‌ها بیشترین علت طلاق است

ناسازگاري زوج‌ها بيشترين علت طلاق است

علیرضا پریور امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به موضوع افزایش طلاق در جامعه اظهار داشت: در بررسی‌های به عمل آمده، تنها ۸/۷ درصد زوج‌های جوان قبل از پیوند زناشویی برای مشاوره به مراکز مشاوره ازدواج مراجعه می‌‌کنند.
وی افزود: ازدواج یعنی زن و مرد می‌‌خواهند با هم فصل دیگری از زندگی خود را آغاز کنند، یعنی در تلاش دلسوزانه امروزشان فردایی امن برای فرزندانشان بسازند، گاهی هم این خواسته‌ها در برگه‌های پوشه‌ای خلاصه می‌شود که انتظار حکم صدور طلاق را می‌کشد و آمار این پدیده اجتماعی بالا است.
پریور تصریح کرد: در بعضی شهرها زوج‌های بسیاری راه دادگاه خانواده را پیش گرفته‌اند و آخرین راه حل فائق آمدن به مشکلات زندگی مشترک را جدایی می‌بینند.
وی خاطرنشان کرد: اصولا اساس خانواده بر مبنای عشق، ایثار و دیگرخواهی پایه‌ریزی شده است، اما این سه احساس درونی را به هیچ قانونی نمی‌توان به شخص الزام کرد.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اظهار داشت: اینکه چرا زوج‌ها ترجیح می‌دهند از یکدیگر جدا شوند، علت‌های زیادی دارد و اگر سری به دادگاه خانواده بزنیم می‌بینیم که طلاق در سرفصل‌هایی چون ناسازگاری، مسائل اقتصادی، اعتیاد و بیکاری خلاصه می‌شود.
وی افزود: به عقیده مسئولان دادگاه خانواده، اعتیاد و بیکاری از علت‌های اصلی جدایی به شمار نمی‌روند، بلکه نتایج به دست آمده از تحقیق و پژوهش روی ۶۷۰ پرونده طلاق نشان می‌دهد، ناسازگاری زوج‌ها بیشترین علت طلاق است.
پریور گفت: مهارت‌های زندگی مجموعه‌ای غنی از اصول و الگوهای رفتاری است که منجر به رشد خودآگاهی فرد و تقویت روابط بین افراد است و این امر موجب می‌شود که زوج‌ها از زندگی مشترک خود بیش از پیش پذیرای تفاوت‌های فرهنگی و تربیتی هم باشند.
وی خاطرنشان کرد: نهادینه کردن این اصل مهم در حقیقت از سوی خانواده‌ها باید انجام شود که با کم‌رنگ شدن نقش پدر و مادر به عنوان صاحب‌نظران واقعی در امر ازدواج و دادن اختیاری فراتر از ظرفیت شناختی فرزندان به آنها چندان جدی گرفته نمی‌شود.
پریور تصریح کرد: روانشناسان معتقدند مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند بهترین الگوهای رفتاری را ارائه کند، اما استقبال کمتری از آن می‌شود، به طوری که طبق بررسی‌های انجام شده از مراکز مشاوره تنها ۸/۷ درصد زوج‌ها قبل از ازدواج برای مشاوره مراجعه می‌کنند.
وی در پایان اظهار داشت: همچنین در آمار طلاق‌های سال گذشته در دادگاه خانواده تعداد کسانی که با وجود نسبت خویشاوندی طلاق گرفته‌اند با کسانی که بدون دوره آشنایی با هم ازدواج کرده‌اند، برابر بوده است، پس ضرورت دارد با فرهنگ‌سازی مشاوره قبل از ازدواج، جوانان را با نحوه انتخاب صحیح آشنا کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید