عملیات وعده ی صادق

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامگاه دیشب عملیات «وعده صادق» را با رمز «یا رسول الله(ص)» اجرا کرد و با ده‌ها فروند موشک و پهپاد، اهدافی را در داخل سرزمین‌های اشغالی مورد اصابت قرار داد.

 

“عملیات وعده صادق نیرو‌ی نظامی ایران علیه رژیم اسرائیل، رکورد‌های جدیدی را در سطح ملی و جهانی به ثبت رساند”

 

در حالی که رسانه‌های صهیونیست در بهت و ناباوری فرو رفته بودند و با انتشار اخبار ضدونقیض، حدس و گمان‌هایی از جبهه‌های شلیک پهپادهای ایرانی خبر می‌دادند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای از شلیک ده‌ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد.

در بیانیه سپاه آمده بود: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

هدف اصلی

هدف اصلی این عملیات پاسخ متوازن به تهاجم اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و به شهادت رساندن فرماندهان ایرانی در عصر دوشنبه ۱۳ فروردین بود. سپاه پاسداران در اطلاعیه‌‌ای همزمان با آغاز حمله به مواضع رژیم اسرائیل، تاکید کرد این عملیات با ده‌‌‌ها موشک و پهپاد برای هدف قرار دادن اهداف مشخص در سرزمین‌‌‌های اشغالی انجام شد. در متن این اطلاعیه آمده است: «در پاسخ به جنایت های متعدد رژیم خبیث صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت فرماندهان و مستشاران نظامی ایران، بامداد امروز یکشنبه ۲۶ فروردین، دلاورمردان نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بخشی از تنبیه آن رژیم نامشروع و جنایتکار طی عملیات «وعده صادق» با رمز مقدس «یا رسول الله» با موفقیت اهدافی را در داخل سرزمین‌های اشغالی با ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار دادند.»

سپاه پاسداران در اطلاعیه شماره ۲ خود از انهدام اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌‌‌های اشغالی خبر داد و با هشدار به دولت تروریستی آمریکا نسبت به هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران تاکید کرد: تهدید آمریکا و اسرائیل علیه منافع ایران از مبدأ هر کشوری، پاسخ متقابل و متناسب به منشأ تهدید را به دنبال خواهد داشت. نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اعلام کرد: اقدام نظامی ایران بر اساس بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد درخصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

جزئیات

عملیات وعده صادق، با مصوبه شورای عالی امنیت ملی و زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح و با حمایت و همراهی ارتش و پشتیبانی وزارت دفاع انجام شد. سرلشکر حسین سلامی فرمان پرتاب موشک‌های بالستیک به سوی اهداف نظامی اسرائیل را صادر کرده است. به ادعای مقامات اسرائیلی، ایران مجموعا ۳۰۰ پرتابه شامل ۱۸۵ پهپاد شاهد ۱۳۶ و ۲۳۸، ۳۶ موشک کروز و ۱۱۰ موشک زمین به زمین خیبر و پاوه پرتاب کرد. عملیات گسترده‌ای که به تعبیر رادیو ارتش رژیم صهیونیستی بزرگ‌تر از سطح پیش‌بینی‌ها بوده است.

عملیات پهپادی و موشکی سپاه پاسداران از بسیاری از شهرهای ایران از جمله شیراز، اصفهان، همدان، کرمانشاه، ایلام، تبریز، قم و تهران به سوی اسرائیل پرتاب شد. سخنگوی بیمارستان «سوروکا» در جنوب فلسطین اشغالی صبح روز یکشنبه ۲۶ فروردین اعلام کرد در حمله ایران به مناطق جنوبی ۱۲ مجروح به این بیمارستان منتقل شده‌‌‌اند. رسانه‌‌‌‌‌‌های رژیم اسرائیل گزارش دادند که رهگیری موشک‌‌‌ها و پهپادهای ایران بیش از یک میلیارد برای این رژیم هزینه برجای گذاشته است.

واکنش‌ها

عملیات تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی ایران موجی از واکنش‌های منطقه‌ای و جهانی را به دنبال داشته است. شورای امنیت سازمان ملل بامداد روز دوشنبه به وقت تهران نشست فوری برگزار کرد. ایتالیا به عنوان رئیس دوره‌‌‌ای گروه «جی ۷»، اعلام کرد که عصر یکشنبه ۲۶ فروردین، رهبران این گروه برای بحث و تبادل نظر در رابطه با حمله ایران به اسرائیل کنفرانس ویدئویی برگزار کردند. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تاکید کرد: روز سه‌‌‌شنبه با هدف کمک به کاهش تنش و امنیت منطقه نشست فوق‌‌‌العاده تشکیل می‌‌‌دهیم. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز ساعاتی پس از حملات تنبیهی جمهوری اسلامی ایران علیه اسرائیل در گفت‌وگوی تلفنی با نتانیاهو با تاکید بر حمایت از اسرائیل اعلام  کرد که ایالات متحده آمریکا در هیچ‌گونه عملیات تهاجمی علیه ایران شرکت نخواهد کرد. متحدان اصلی اسرائیل از جمله فرانسه، انگلیس، آلمان و هلند و برخی کشورهای اروپایی این عملیات را محکوم کردند.

مساله‌ای که منجر به احضار سفرای فرانسه، انگلیس و آلمان به وزارت خارجه ایران شد.در ادامه این واکنش‌ها چین پاسخ موشکی ایران را از تبعات جنگ غزه دانست. روسیه هم تاکید کرد که همه چیز به اقدام بعدی اسرائیل و ایران بستگی دارد. همگی دولت‌های عربی خلیج فارس در بیانیه‌هایی ضمن ابراز  نگرانی از امنیت و ثبات منطقه، خواستار خویشتن‌داری طرفین شدند. وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با همتای ایرانی تاکید کرد که آنکارا خواهان تشدید بیشتر تنش در منطقه نیست. الجزایر و ماداگاسکار نیز از اقدام ایران حمایت کردند. وزارت خارجه طالبان هم حمله ایران را اقدام دفاعی مشروع خواند.

تاثیرات

رسانه‌ها و کارشناسان مسائل نظامی و امنیتی این عملیات را نقطه عطف جدیدی در معادلات منطقه دانستند؛ از خروج ایران و اسرائیل از جنگ در سایه و نیابتی به جنگ مستقیم تا عبور از خطوط قرمز یکدیگر. ترسیم معادله جدید در منطقه را می‌توان از دیگر تاثیرات پاسخ ایران دانست. به این معنا که ایران با تثبیت خود به عنوان یک قدرت موشکی و پهپادی در منطقه و فراتر از منطقه، این پیام صریح را ارسال کرد که توانایی پاسخ متوازن به هرگونه تهدید علیه خود را دارد. در همین خصوص شبکه الجزیره گزارش داد که ایران با حمله ترکیبی علیه رژیم اسرائیل، خطوط قرمز صهیونیست‌‌‌ها را زیر پا گذاشت.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید