چرا بعضى دعاها مستجاب نمى‏ شود؟

چرا بعضى دعاها مستجاب نمى‏ شود؟

دعا نه تنها در دین اسلام امرى قطعى و مسلم است، بلکه در ادیان انبیاى گذشته و نزد پیامبران سلف نیز مسأله ‏ى دعا یک امر حتمى بوده و پیشوایان الهى این مطلب را به مردم گفته و آموخته‎‏اند، افزون بر این خودشان در موارد متعددى دعا کرده‎‏اند، که از جمله‎‏ى آن موارد دعاى حضرت ابراهیم علیه السلام و استجابت آن است که در سوره‎‏ى ابراهیم علیه السلام، آیه‏‎ى ۳۷ ذکر گردیده است، و نیز دعاى حضرت موسى علیه السلام و پیامبران دیگر بیان شده است. خداوند در آیات متعددى بندگان را به دعا دعوت نموده است، از جمله در آیات “بقره، ۱۸۶” و آیه‎‏ى “غافر، ۶۰”.
گویا دعا کردن و خواندن خدا و خالق، یک نیروی فطری است که مصداق ها و شکل های مختلفی را به خود گرفته است. هر کسی در دینی که باشد ناخود آگاه در شرایطی چیزی از درون به او می گوید که باید به جایی دیگر وصل شود و درخواست داشته باشد.
در این میان چگونگی دعا و درخواست از خداوند بسیار مهم است، چرا که در هر کاری باید شرایط و مقدمات آن را بدانی تا با عملی کردن آن به نتیجه مطلوب برسی.
در مسأله دعا هم باید آداب و مقدماتش را بدانیم تا نتیجه مطلوب که همان استجابت دعا است ان شالله به خواست خدا محقق شود … البته باید بگذریم که دعا به معناى طلب خیر است و بسیارى از خواسته ‏هاى ما خیر نیست و ما خیال مى‏ کنیم خیر را طلب مى ‏کنیم. 
چگونه دعا کنیم؟
قرآن کریم در رابطه با دعا و چگونگی آن سفارشاتی را دارد، از آن جمله :
۱ دعا و درخواست باید خالصانه باشد. (فادعوا اللّه مخلصین له الدین) (غافر، ۱۴)
۲ با ترس و امید همراه باشد. (وادعوه خوفاً وطمعاً) (اعراف، ۵۶)
۳ با عشق و رغبت و ترس توأم باشد. (یدعوننا رغباً و رهباً) (انبیاء، ۹۰)
۴ با تضرّع و در پنهانى صورت بگیرد. (ادعوا ربکم تضرعاً و خفیه) (اعراف، ۵۵)
۵ با ندا و خواندنى مخفى همراه باشد. (اذ نادى ربّه نداء خفیاً) (مریم، ۳)
در روایات نیز در این باب بسیار صحبت شده اما نکته ای که در این فرصت می خواهم عرض کنم و نظرم را جلب کرد این روایتی است که می فرماید:«مَن سرّه أن یُستجاب دعائه فَلیطیّب کسبه» (بحار، ج‏۹۰، ص‏۳۷۳) هرکس دوست دارد دعایش مستجاب شود، درآمد و لقمه خود را پاکیزه و حلال کند.
تأثیرات لقمه حرام را جدی بگیریم
تأثیر لقمه چقدر مهم است که در هر مبحث دینی که وارد می شویم ردپای آن را به وضوح در آیات و روایات می بینیم… آن جایی که بحث پذیرش دین و حق است امام حسین علیه السلام به دشمن می فرمایند که: « فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُکُمْ مِنَ الْحَرَامِ ؛ چون شکم‌ های شما از حرام پرشده است، حرف ‌های من در شما اثر نمی گذارد.» (مجموعه ورام (تنبیه الخواطر)، ۱/۱۶)
این جا که بحث استجابت دعا است، مال حرام را مانع استجابت معرفی می کند. 
درست مثل اینکه اگر به جاى بنزین مخصوص، گازوئیل یا آب در باک هواپیما بریزیم، پرواز صورت نمى‏گیرد، دعاى کسانى مستجاب مى‏ شود که در شکم آنان لقمه حرام نباشد. 
درست است که از نظر قرآن مال و ثروت، زینت زندگی دنیا برای انسان هاست (آل عمران، آیه ۱۴؛ کهف، آیه ۴۶؛ قصص، آیات ۶۰ و ۷۹؛ احزاب، آیه ۲۸) اما همین موضوع به واسطه رعایت نکردن مسائلی منجر می شود که خسارت هایی را متوجه ما بکند.
مشکل از آنجا شروع می شود که انسان به خطا و اشتباه ، گمان می کند که تأمین و تحصیل نیازهای مادی و جمع آوری و تکاثر مال ، هدف اصلی است و تمام همت و تلاش خود را مصروف تحصیل و تأمین آن می کند. این گونه است که مسیر نادرستی را برمی گزیند تا اموال بیشتری را کسب کند. برخی از مردم نه تنها تمام همت خویش را برای تحصیل مال می گذارنند، بلکه به راه های حلال و مشروع بسنده نمی کنند و با سوگند دروغ، (بقره، آیه ۱۸۸) پرداخت مال رشوه به قضات به منظور دست یابی به اموال دیگران،(همان) تجاوز به اموال یتیمان، تصرف ناحق در اموال دیگران (نساء، آیات ۲۹ و ۳۰) و مانند آن در صدد برمی آیند تا مال بیشتری گرد آورده و در اختیار داشته باشند. بنابراین گرایش انسان به مال و تحصیل آن امری طبیعی است؛ زیرا انسان می خواهد به نیازهای مادی و دنیوی خود از جمله تغذیه و آسایش پاسخ دهد و از امنیت غذایی و سرپناه و جسم و جان برخوردار گردد. اما تصویر نادرست از هستی و اهداف و فلسفه آفرینش موجب می شود تا برخی ها به جنبه مادی زندگی، اصالت بخشند و زندگی را در همین محدوده دنیای فانی و مدت کوتاه عمر خلاصه کنند و بر همین اساس گرفتار احساس کاذب جاودانگی در سایه مال و ثروت می شوند و آن را مایه جاودانه شدن خود می شمارند. (همزه، آیات ۱ تا ۴) از این رو گرفتار جمع آوری و تکاثر مال می شوند و تا لحظه مرگ نیز از کسب و تحصیل آن دست بر نمی دارند. (تکاثر، آیات ۱ و ۲)
منابع:دو شرط مهم در اجابت دعا ؛ سایت قرآن پویان، ۹ فروردین ۱۳۹۱
در چه شرایطى دعا حتماً مستجاب مى ‏شود؟؛ سایت اسلام کوئست، ۲۱ آبان ۱۳۹۱
تأثیر لقمه حرام در کربلا، سایت در مسر بندگی، ۷ آبان ۱۳۹۳
سایت سازمان تبلیغات اسلامی؛ آثار شوم مال و لقمه حرام
پرسش‌ های مهم، پاسخ ‌های کوتاه؛ سایت درس هایی از قرآن 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید