چگونه در طول ماه رمضان کارایی آشپزخانه را بالا ببریم

چگونه در طول ماه رمضان کارایی آشپزخانه را بالا ببریم

بالا بردن کارایی مهارتی است که می توانید در ماه رمضان از آن بهره های زیادی ببرید، البته این مهارت را می توانید در هر روزی از سال استفاده کنید.

 با بالا بردن کارایی آشپزخانه می توانید مدت زمان کمتری را در آن سپری کنید و وقت برای کارهای دیگر پیدا کنید. با استفاده از توصیه هایی که در ادامه خواهد آمد می توانید سرعت کارهای خود در آشپزخانه را به شکلی کار آمد بالا ببرید.
 

۱- برای وعده های افطار برنامه داشته باشید:

از قبل برای همه چیز برنامه ریزی کنید تا برای وعده های افطار سردرگم نشوید که چه چیزی درست کنید. برای ساده شدن کارتان این پنج کار را انجام دهید تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. علائق افراد خانواده را لیست کنید، از اعضای خانواده غذاهای مورد علاقه شان را بپرسید و در یک لیست یادداشت کنید این را فراموش نکنید که علائق خود را هم به لیست اضافه کنید.
از یک تقویم استفاده کنید، می توانید از یک تقویم کاغذی یا تقویم دیجیتال استفاده کنید، غذاهایی که می خواهید درست کنید را زیر هر روز یادداشت کنید.
یک لیست خرید درست کنید، با لیست غذا و تقویمی که درست کردید حالا می دانید باید چه مقدار گوشت، سبزیجات و دیگر محصولات را خریداری کنید پس کار را شروع کنید و لیست خرید خود را بچینید.
به خرید بروید، می توانید از قبل به فروشگاهی که می خواهید گوشت و سبزیجات را بخرید اطلاع دهید تا خرید شما را آماده و تقسیم کنند، با این کار وقتتان تلف نمی شود. خرید ها را کنار بگذارید، آنچه خریدید را بسته بندی کنید برچسب بزنید و کنار بگذارید ( منجمد کنید، تمیز کنید و … ) حالا تنها کاری که باید در طول ماه رمضان انجام دهید این است که میوه و سبزیجات ( سبزی خوردن ) تازه بخرید.
 

۲- آنچه در آشپزخانه نیاز است را بخرید ( غیر غذایی ):

به غیر از غذا چیزهایی مانند صابون، مایع ظرفشویی، اسفنج، حوله ی آشپزخانه، دستمال کاغذی، شوینده ها و هر چیزی که در آشپزخانه نیاز دارید تهیه کنید، با این کار دیگر برای خرید یک چیز کوچک مجبور نیستید به فروشگاه بروید. وقتی زمان برای خود بخرید حتی اگر مهمان سرزده هم داشته باشید می توانید اوضاع را سریع مدیریت کنید.
 

۳- مبانی کار خود را از قبل آماده کنید

فرانسوی ها به این کار می گویند ” mise en place ” یعنی همه چیز سرجای خود. مثلا وقتی مواد اولیه سوپ ها و خورش ها را از قبل آماده کرده باشید ( پیاز، هویج، کرفس و غیره را خرد کرده باشید ) سرعتتان در آشپزی بالا می رود و حتی می توانید خلاقیت بیشتری در آشپزی به کار ببرید.
من بعد از وعده ی سحر موادی که برای درست کردن وعده ی افطار لازم دارم را آماده می کنم شما نیز می توانید زمان مناسب خود را با کمی دقت پیدا کنید.
 

۴- در حال کار کردن تمیز کنید:

اینکه بهترین آشپزها تمیز و مرتب هستند دلیل دارد و آن این است که وقت طلاست. در حال انجام کارهای آشپزخانه هر چیزی که استفاده می کنید را همان موقع بشویید و اجازه ندهید ظرف ها روی هم انبار شوند با این کار وقتی آشپزی به پایان می رسد کار بسیار کمی برایتان باقی می ماند.
 

۵- در حال آشپزی آب بدن خود را حفظ کنید

بسیاری از افراد به این توجه نمی کنند، در حالی که بسیار روی کار در آشپزخانه تاثیر می گذارد و آن هم تامین آب بدنشان است ( در آشپزخانه ی گرم ). اگرچه نمی توانیم در طول روزه داری آب بنوشیم ولی می توانیم پنجره ها را باز کنیم، هود را روشن کنیم، تا هوای گرم به بیرون کشیده شود و فضای آشپزخانه غیر قابل تحمل نشود.
 

۶- از چیزهای باقی مانده استفاده کنید:

همیشه در ماه رمضان افطار های مفصلی درست می کنیم ( بیش از آنچه نیاز است ) انگار وقتی روزه ایم چشمانمان معده را خیلی بزرگ می بیند! باید به فکر آنچه باقی می ماند باشیم.
در چنین مواقعی ( یا هر موقع دیگر ) می توانید از آنچه از افطار باقی مانده در سحر استفاده کنید، تنها کاری که باید انجام داد گرم کردن آن است. از باقی مانده های غذاها حتی می توان در یک وعده ی افطار نیز استفاده کرد ( مخصوصا اگر مهمان برایتان آمده باشد ).
 

۷- از شب قبل سفره را بچینید:

سحر را باید در ساعات اولیه بامداد خورد و اگر دیر بیدار شوید وقت کمی برای چیدن سفره دارید. از شب قبل سفره را بچینید تا وقتی برای خوردن سحری بیدار شدید تنها کاری که می کنید گرم کردن باقی مانده های افطار یا پختن غذایی جدید باشد.
 

۸- از زمانی که برای آشپزی صرف می کنید هوشمندانه استفاده کنید:

چه خود به تنهایی آشپزی می کنید چه با افراد خانواده، از زمان خود استفاده کنید تا کار خود را پربار کنید، مثلا یک سوره از قرآن را بخوانید یا تمرین کنید که آن را حفظ کنید، می توانید به کودک خود احادیث مربوط به این ماه را بیاموزید و برایش در این باره توضیح دهید.
 

۹- به هر کس کاری دهید:

از همه ی دستهای آزاد در خانه استفاده کنید تا کارها سریع پیش برود، مثلا یکی میز را بچیند دیگری غذا های باقی مانده را کنار بزند و … به همه وظیفه ای هرچند کوچک محول کنید. وقتی همه با هم کمک کنند کارها بسیار سبک و با سرعت بسیار زیادی پیش می رود در نتیجه زمان بسیاری را ذخیره می کنید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید