گل همین پنج روز و شش نباشد

گل همین پنج روز و شش نباشد

اگر حس می‌کنید نیاز به ایجاد تغییراتی در دکوراسیون داخلی خانه‌ دارید و یا اگر می‌خواهید وسایل جدید و متفاوتی را جایگزین وسایل قدیمی کنید، در برنامه‌ریزی‌تان، گل و گیاه را از قلم نیندازید. با کمترین هزینه می‌توانید به خوبی به هدف خود که همان ایجاد تغییر و تنوع و باعث افزایش روحیه ‌اعضای خانواده و بالا بردن حس نشاط و شادمانی در فضای داخلی منزل است، دست پیدا کنید.
شاید اگر به نقش گیاهان در داخل آپارتمان و تاثیرات مثبت آن آگاه شوید، با انگیزه قوی‌تری به تزیین منزل با آنها بپردازید. این مقاله سعی دارد راهنمایی‌هایی در این باره به شما ارائه کند.
 

● سلیقه، حرف اول

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که کاربرد گل‌ها در فضای داخلی خانه، به اتاق‌های خصوصی محدود می‌شود و یا زمان استفاده از گل‌ها فقط موقع مهمانی‌ها و مراسم ویژه است، در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. تک‌تک ما به وجود گل و گیاه و نمادی از طبیعت در کنارمان احتیاج داریم. گل‌ها به ما این اجازه را می‌دهند که فضای خارج خانه را به داخل خانه بیاوریم و گوشه‌های تاریک خانه‌مان را به کمک آنها روشن و زیبا کنیم.
زمانی که از گل‌ها در تزیین خانه استفاده می‌کنید، احساسات خودتان را به دیگران منتقل کرده و نیز فضایی را برای تلطیف احساسات دیگران به وجود می‌آورید تا دیگران هم حسی متفاوت و دوست داشتنی را در محیط خانه شما تجربه ‌کنند.
 

● هوا را از من بگیر، خنده ات را نه

زندگی ما در کنار گل‌ها و گیاهان هم بر ما و هم بر آنها تاثیرات ویژه‌ای دارد. زندگی در خانه ای که تهیه گل و تزیین و رسیدگی به آن به صورت یک روال عادی و روزمره در آمده، با خانه‌های دیگر بسیار متفاوت است. گیاهان، حتی اگر از نوع بدون گل باشند، تجلی روشنی از حیات هستند. با مشاهده هر روزه آنها به یاد می‌آوریم که زنده‌ایم و داریم نفس می‌کشیم. رسیدگی به گل‌ها، مرتب کردنشان و گرفتن ساقه‌ها و برگ‌های خشک شده، حس مفید بودن و انجام کاری اثربخش را به ما القا می‌کند و به این ترتیب کمکمان می‌کند تا از روزمرگی های زندگی تکراری و ماشینی فاصله بگیریم.
پژوهش‌های انجام شده توسط روانپزشکان که چند ماه قبل نتایج آن منتشر شد، حاکی از آن است که رسیدگی به گیاهان و فعالیت‌هایی مانند هرس کردن، تعویض خاک گلدان‌ها و باغچه و غیره سبب آزاد شدن هورمون‌های مهار استرس و افسردگی می‌شود و در نتیجه روند درمان این بیماران را سرعت می‌بخشد.
حتی تماشای زوال تدریجی گل‌ها در گلدان نیز خالی از اثر و فایده نیست چرا که به ما یادآوری می‌کند که زندگی درنگ و فرصت کوتاهی است که دیر بجنبیم از چنگمان خواهد رفت و بنابراین باید هرچه بهتر از آن بهره ببریم.
گیاهان هم به نوبه خود از ما و محیطی که برایشان فراهم کرده‌ایم، متاثر می‌شوند. برخلاف عقیده اکثر ما که گمان می‌کنیم گیاهان برای ادامه حیات خود تنها به نور، رطوبت، خاک مناسب و چیزهایی از این قبیل نیاز دارند، تحقیقات گوناگون دانشمندان به روشنی نشان می‌دهد که نوسانات خلقی ما که در کنار گیاهان زندگی می‌کنیم، بر میزان رشد و شادابی آنها تاثیر دارد. یک محیط دلمرده و یا سرشار از اضطراب و درگیری، عمر گیاهان را کم کرده و باعث پژمردگی و کاهش رشد آنها می‌شود.
در حالی که گیاهانی که در جایی به سر می‌برند که روابط آدم‌ها در آن باهمدیگر خوب و همگی روحیه سالم و بانشاطی دارند، رشد بیشتری داشته شاداب‌ترند.
در یک مطالعه جالب و مفصل،اثر موسیقی پخش شده برای گیاهان بر رشد آنها بررسی شد و محققان به این نتیجه رسیدند که برخی انواع موسیقی مانند نوع کلاسیک رشد آنها را بیشتر و موسیقی‌های تند و جازی آن را کم می‌کند. در واقع این یعنی حتی نوع موسیقی‌ای که در خانه می‌شنویم، نه تنها بر روح و روان خود ما، که بر همخانه‌های مظلوم و بی‌سروصدای ما، یعنی گیاهان، نیز تاثیر می‌گذارد.

● رشد کردن با گیاهان

اگر یک بار گلدان کوچکی با یک گیاه کاشته شده در آن تهیه کرده و مراقبت آن را به کودک خردسالتان بسپارید، جنبه دیگری از فواید حضور گیاهان را در خانه کشف خواهیدکرد. کافی است به این کودک، که شاید برای پوشیدن لباس‌های خود نیز وابسته به شما باشد، بفهمانید که: تو مسئول گل خود هستی! با همین یک جمله او را درگیر فرایندی پویا و دل‌انگیز کرده‌اید که در آن به جای حفظ و تکرار کلماتی که خود معنای آن را نمی‌فهمد، خود به خود درس زندگی خواهد آموخت. حالا وقت مناسبی است که چند نکته کوتاه برای انتخاب نوع و رنگ گل‌ها، گلدان‌ها و طرز چیدن آنها را باهم مرور کنیم.

● اینجا، آنجا، هرجا گل

در هر فصل سال، می‌توان از تزیینی متفاوت و متناسب با همان فصل استفاده کرد. برای مثال، می‌توانید در فصل بهار از گل‌های رنگارنگ وحشی، در تابستان از گل‌های سفید و زرد و صورتی، و در فصل پاییز و زمستان از حجم زیاد گل‌های ریز و یا تک شاخه‌های بلند استفاده کنید. این به شما امکان می‌دهد تا تفاوت فصل‌ها و حس خاص هر موقع سال را به خوبی درک کنید.
گل ها را ترجیحا جایی بگذارید که به آنجا دید کامل داشته‌ باشید، یعنی با هر بار قدم ‌زدن در داخل خانه، چشمتان به آنها بیفتد. گل‌ها را می‌توانید به صورت کوتاه و کپه‌ای انتخاب کنید و یا به صورت تک شاخه‌ای بلند.
در صورت انتخاب گل‌های تک‌شاخه‌ای بلند بهتر است آنها را در چند جای خانه تکرار کنید. همچنین در دکوراسیون هر اتاق، با توجه به کاربردها و ویژگی‌های آن اتاق باید دست به انتخاب زد. پس به موازات علایق شخصی، این را هم در نظر داشته باشید که چه نوع گل و با چه رنگی را می‌خواهید برای کدام اتاق مورد استفاده قرار بدهید. مکان گذاشتن گل‌ها هم به همین اندازه اهمیت دارد. مثلا اگر آنها را روی یک میز کوتاه قرار می‌دهید، بهتر است از گل‌های متعدد کوتاه در گلدان‌های گردی که رنگشان با رنگ گل‌ها فرق دارد، استفاده کنید. روی میزهای دکوری می‌توانید از تک‌شاخه‌های بلند استفاده کنید.
بعد از در ورودی گل‌های گرد و کوتاه را بگذارید. با قرار دادن گل بر روی میزهای کوتاه در اتاق نشیمن نیز فضای منسجم‌تری برای صحبت و گپ‌زدن فراهم خواهیدکرد.
 

● همه با هم هماهنگ

برای استفاده از گل‌ها در محیط خانه به دکوراتورهای معروف و حرفه‌ای احتیاج ندارید.اگر تنها به غریزه و حس و سلیقه شخصی خود عمل کنید، به نتیجه دلخواه دست خواهید یافت. منتها شناخت و توجه به سبک‌های شناخته شده، راهنمای خوبی در این باره بوده و به شما کمک می‌کند تا محیطی زیبا و طبیعتا آرام تر به وجود آورید و از آن لذت ببرید.
به عنوان مثال در معماری و دکوراسیون کلاسیک معمولا از دکورهای چوبی تیره، چوب‌های درخت آلبالو و ماهونی استفاده می‌شود و عتیقه‌های متفاوتی در گوشه و کنار خانه قرار می‌گیرد. پوشش کف این خانه‌ها معمولا فرش و قالیچه است.
بهترین گل‌ها برای تزیین و دکور این خانه‌ها، عبارتند از گل‌های رز، میمون، زنبق، میخک و گلایول که البته مناسب‌ترین‌ها عبارتند از زنبق و رز. گلدان‌های کریستال، نقره، برنج و چینی هم با این قبیل خانه‌ها تناسب خواهد داشت.
اما ممکن است شما خانه خود را به نحو دیگری چیده و تزیین کرده باشید: نوعی ساده و صمیمی‌تر. در این صورت مهم ترین اصل در دکوراسیون، راحتی و خوشایند اعضای خانواده ‌است. در این سبک، معمولا از وسایلی به رنگ‌ روشن و به ویژه چوب‌های کاج روشن و چوب‌های بلوطی سفید استفاده می‌شود. از آنجا که یکی از اهداف اصلی در طراحی ودکور این خانه‌ها، به حداقل رساندن استرس و غیررسمی تر کردن فضاست، استفاده از گل و گیاه بسیار رایج است.
اگر این سبک را انتخاب کرده‌اید، توصیه می‌کنیم برگ‌های سبز را حتما بر روی گل‌ها نگه دارید. گل‌های متناسب با این سبک عبارتند از گل‌های سیکلمن (نگون‌سار)، کلانچوو، پوتوس و پیچک. گل‌هایی با برگ‌های بزرگ سبز در اطراف آنها مانند گل‌های آفتابگردان، مینا، زبان در قفا، ساقه و گل خشک شده ادریس و گل لاله، شما را در خلق هرچه بهتر چنین فضایی یاری خواهد کرد. بهتر است از این گل‌ها در سبدهای چوبی گل استفاده شود. همچنین این گل‌ها در گلدان‌های سفالی، جلوه‌ای به مراتب زیباتر و بهتر پیدا می‌کنند.
برخی افراد نوع دیگری از هماهنگی را می‌پسندند و سبک‌های مدرن و روشنفکرانه را به انواع دیگر دکوراسیون منزل ترجیح می‌دهند. برای به وجود آوردن چنین فضایی، از بافت‌های نرم و توری مانند در کنار وسایل استیل، براق و ساده استفاده می شود تا محیطی درخشنده و صیقلی به وجود آید. برای وارد کردن گل‌ها و گیاهان در دکوراسیون این قبیل خانه‌ها معمولا گل‌های کمیاب و غیربومی را به کار می‌برند؛ گل‌هایی نظیر آنتوریوم، هلیکونیا، ارکیده و کالا. گلدان‌های شیشه‌ای مات و نیز سیلور و مفرغی برای قرار دادن چنین گل‌هایی متناسب‌ترند.
 

● رنگ‌ها به صدا در می‌آیند

اگر می‌خواهید رنگ های گل و گیاه را با سبک و رنگ‌آمیزی دکوراسیون داخلی خانه‌ هماهنگ کنید، بهتر است به انتخاب یک نوع و یک رنگ قناعت کنید که البته در بیشتر موارد، دو انتخاب پیش رو دارید:
۱) انتخاب گلی همرنگ با محیط خانه که به یکپارچگی دکوراسیون داخلی منتهی می‌شود.
۲) انتخاب رنگی متضاد رنگ غالب خانه، برای نمایان کردن سبک مبلمان و حتی خود گل.
اولین توصیه در انتخاب رنگ گل در خانه آن است که تا می‌توانید به تنوع روی آورید. چرا که رنگ‌های متفاوت در کنار یکدیگر بر زیبایی هر کدام از گل‌ها می‌افزاید. اما هر رنگی تاثیر خاصی بر محیط می‌گذارد.
به عنوان مثال گل‌های آبی رنگ، در هر طیف رنگی و در هر اندازه‌ای، گوشه‌ای از طبیعت را به خانه می‌آورند و آبی دریا و آسمان را در ذهن‌ زنده می‌کنند. به علاوه به نظر می‌رسد که این رنگ‌ها قادرند حجم، وسعت و عمق محیط مورد نظر را افزایش دهند. گل‌های آبی و بنفش بیان احساسات را دو چندان می‌کنند. ضمن آنکه حسی از صمیمیت و آرامش را در محیط خانه القا ‌کرده و جلوی تنش‌های عصبی را می‌گیرند.‌

آرمان خرمی زاده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید