خانه تکانی سریع و آسان عید نوروز

دوباره ماه آخر سال و باز هم بحث داغ خانه تکانی آغاز شد. خانه تکانی شب عید نوروز، یکی از کارهایی هست که بر خلاف اسم آن نباید موکول به شب عید شود، زیرا باید از مدت‌ها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام و تمام شده باشد.

اصولا خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی برای آماده شدن عید نوروز است و هر چند که آپارتمان‌ها و منازل کوچک و بدون پستو و انباری و زیر زمین امروزی در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، همچنانکه نظیف‌ترین منازل هم مدتی قبل از نوروز طبق رسوم ما ایرانیان برای اینکه به قول معروف شگون دارد تمام گوشه گوشه های منزل با اسباب و اثاثیه شسته و برق افتاده می‌شود.

اگر چه این روزها به علت مشغله کاری کمتر در منزل هستید و کار نظافت کم کم و به تدریج انجام می‌شود هیچ چیزی بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی‌آید. روش و روند داشتن یک خانه تمیز و بدون تشویش و نگرانی طی چندین نکات و مرحله به انجام می‌رسد.

علاوه بر تمیزی منزل و اتاق تکانی در شب عید بهتر است به فکر یکسری کارهای دیگر از جمله: تهیه هدیه، ارسال کارت تبریک، شیرینی پختن و خرید یکسری از خوراکی‌ها و در کل خرید کلی برای شب عید و پذیرایی مهمان باشید.

برای خانه تکانی روش های خاص خودش را بکار ببرید. بهترین روش برنامه ریزی در وقت و زمانی کم است که به نحو احسن انجام شود. سعی کنید یکماه قبل‌تر از عید کار را شروع کنید و همه نظافت و کارهای مهم را به شب قبل سال تحویل موکول نکنید. کار باید با نشاط بدون عجله و فشار انجام شود.

مثلا تغییر دکوراسیون و برق اندازی لوازم فلزی و برقی با دقت و مراقبت انجام شود. سعی کنید لیستی تهیه کنید و قبل از کار به لیست کارها نگاهی بیاندازید. تقریبا روزی یکساعت وقت گذاشتن تا زمان عید کفایت می‌کند و همه کارها انجام می‌شود.

اتاق خواب‌ها، کمدها، لوستر، ملحفه‌ها، پرده، فرش، شستشوی مبل‌ها، کابینت‌ها و قسمت‌های مخفی منزل همه اینها لازم به نظافت هستند و کم کم و به تدریج انجام شود.

در هفته زمان خاصی را به نظافت تخصیص دهید و برای تمیز کردن کارهای سخت حتما از همسر و فرزندانتان کمک بگیرید.

از بالا به پایین، از چپ به راست تمیز کنید.

از بالای اتاق شروع کنید، مانند گردگیری پنکه سقفی، و به سمت پایین بروید تا کارهای اضافی را از بین ببرید. به همین ترتیب، تمیز کردن از چپ به راست تضمین می کند که به جای اینکه از جایی به مکان دیگر حرکت کنید، کل اتاق را کنترل می کنید.

ابزارهای مناسب را آماده نگه دارید.

داشتن تمام ابزار و محصولات تمیز کننده مورد نیاز در دسترس شما به این معنی است که وقت خود را برای راه رفتن به سمت کابینت زیر سینک تلف نخواهید کرد. پاک کننده ها را در بطری های کوچک و قابل استفاده بریزید که حمل آن آسان است. همچنین می توانید لوازم خود را در یک جعبه یا یک سطل قرار دهید تا مرتب بماند و در زمان خود صرفه جویی کنید.

جارو بکشید، سپس پاک کنید.

کف آشپزخانه و حمام را جارو کنید. پاک کردن را از دورترین گوشه اتاق شروع کنید و به سمت عقب به سمت درگاه حرکت کنید.

نظافت را به یک فعالیت گروهی تبدیل کنید.

نظافت به صورت تیمی یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز کردن سریع خانه است. زمانی را از قبل با خانواده خود برنامه ریزی کنید و برای هر فرد وظایفی را تعیین کنید. کار با هم می تواند سرگرمی را به نظافت اضافه کند و خانه شما در کمترین زمان درخشان شود.

تمیز کردن شیشه ها

برای تمیز کردن شیشه ها ابتدا با یک دستمال خشک خاک آن را بگیرید . بعد سرکه سفید و آب و آب لیمو را مخلوط کنید و داخل اسپری بریزید و روی شیشه ها اسپری کنید.

کابینت‌ها

اگر کابینت شما فلزی است با مایع ظرفشوی اسکاج و کمی جوش شیرین داخل آن تمیز کننده خوبی است. اگر کابینت شما ام دی اف است در ففروشگاها اسپری کابینت چوبی موجود است. راه دیگر پاک کننده چند منظوره را روی دستمال بپاشید و کابینت ها را تمیز کنید.

نکته : از پاک کننده های شیمیایی برای برق انداختن ام دی اف استفاده نکنید. مات و کدر خواهد شد.

داخل کابینت ها تمام ظروف را یکی یکی بشویید و خشک کنید . مواد خشک داخل کابینت را چک کنید اگر تاریخ آن گذشته دور بریزید. زیر کابینتها را با جارو برقی تمیز و دستمال بکشید . اگر چنانچه کف اشپزخانه کثیف است با مایع تمیز کننده کف بشویید.

دیوارها

قسمت دیواره های آشپزخانه را اسکاج بکشید. اگر خواستید درز کاشیهای آشپزخانه تمیز و برق بیوفتد می‌توانید از جوش شیرین و آب خمیری درست کنید و روی درزها بزنید بعد ۲۰دقیقه دستمال مرطوب بکشید تا برق بیوفتد.

می‌توانید یک اسپر و تمیز کننده طبیعی بسازید. مایع ظرفشویی را با مقداری سرکه مخلوط کنید. کمی آب به آن اضافه کنید و با دستمال تمیز زمین و کف را بشویید.

شستشوی مبلمان

می‌توانید از ترکیب روغن زیتون یک قاشق سوپخوری و سرکه و آب لیمو به نسبت مساوی محلولی درست کنید و به مبل‌های چرمی بزنید و با دستمال پاک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید