آلرژی‌های عجیب و غریب در جهان

آیا تا به حال شده چیزی را دوست نداشته باشید و نسبت به آن آلرژی داشته باشید؟ به عنوان مثال “هستند افرادی که به سالن بدنسازی حساسیت دارند” شاید برای اکثر افراد شوخی باشد اما نه برای افرادی که از آنافیلاکسی ناشی از ورزش (حساسیت واقعی و تشخیص داده شده از ورزش) رنج می‌برند. به نظر می‌رسد، چیزهایی که آشکار و معمولی ترین به نظر می‌رسند می‌توانند تهدیدی برای دیگران محسوب شوند. در حقیقت این شرایط واقعی وجود دارند.

۱. آلرژی به ورزش:

این نوع حساسیت تنها از دهه ۱۹۷۰ در ادبیات پزشکی حدود ۱۰۰۰ بار گزارش شده است. در حالت خفیف، این وضعیت نادر ممکن است باعث ایجاد کهیر پس از ورزش شود، اما اگر فرد دچار نوع شدید آلرژی شود، فعالیت بدنی می‌تواند منجر به آنافیلاکسی (شرایط خطرناکی که در آن فشار خون شما به طور ناگهانی افت می‌کند و فرد در تنفس مشکل پیدا می‌کند) شود.

پیشگیری از آلرژی ورزشی

این واکنش با خوردن انواع خاصی از غذاها قبل از ورزش، مانند:بادام زمینی، صدف، گوجه فرنگی، ذرت و گندم برانگیخته و تحریک خواهد شد. با این حال، آنافیلاکسی لزوماً مربوط به مواد غذایی نیست و می‌تواند با رطوبت، درجه حرارت شدید و تغییرات هورمونی نیز ایجاد شود.

در هر صورت مبتلایان به این آلرژی باید ورزش را به همراه یک دوست انجام دهند و غالباً ضربان آدرنالینی را چک کنند تا در صورت بروز علائم با اورژانس تماس گرفته شود.

۲. آلرژی به لرزش:

افرادی هستند که از نظر جسمی نسبت به لرزش حساسیت دارند و آلرژی آنان تحت عنوان کهیر لرزشی شناخته می‌شود. آنان نسبت به هرگونه تماس با اشیاء لرزشی مانند موتور سیکلت، چمن زن یا ماشین لباسشویی با قدرت کامل به یک واکنش آلرژیک مبتلا می‌شوند. واکنش آنان ممکن است شامل تورم، خارش، سردرد و تاری دید شود.

این علائم تهدید کننده و جدی نیستند اما قطعا نوعی مزاحمت در زندگی محسوب می‌شوند که می‌توانند چندین بار در روز اتفاق بیفتند.

خوشبختانه این وضعیت بسیار نادر است و بر اساس یک مطالعه جدید که توسط انستیتوی ملی بهداشت انجام شد نشان داد که یک دلیل ژنتیکی برای آن وجود دارد. این مطالعه بسیار مهم است زیرا می‌تواند برای آلرژن‌های رایج تر مانند گرده و غذاهای مختلف نیز کاربرد داشته باشد.

۳. آلرژی به لمس (آغوش) انسانی:

برای اکثر مردم، هیچ چیز راحت تر از آغوش گرفتن نیست اما برای افرادی که از درموگرافیسم رنج می‌برند، وضعیت کمی متفاوت است.

درموگرافی یکی دیگر از انواع کهیر جسمی است. این اسم به معنای واقعی کلمه به “خط خطی پوست” ترجمه می‌شود زیرا پوست به لمس آنچنان حساس می‌شود که افراد مبتلا می‌توانند با ناخن، نام خود را به وضوح روی پوست خود بنویسند. تقریباً ۵ درصد از جمعیت جهان از این بیماری رنج می‌برند اما به ندرت به دنبال کمک پزشکی هستند.

بثورات ناشی از آن به خودی خود در ۱۵_۳۰ دقیقه بعد از ظاهر شدن از بین می‌روند و دارو‌های آلرژی می‌توانند به کاهش خارش کمک کنند.

۴. آلرژی به آب:

تا به حال شده وقتی از یک حمام گرم بیرون می‌آیید، در پوستتان احساس سوزش و قرمزی می‌کنید؟

افرادی که از کهیر آبزی یا حساسیت به آب رنج می‌برند، بعد از هر حمام، چنین احساسی را تجربه خواهند کرد. در واقع تغییر دما هیچ تاثیری در حساسیت آنها ندارد و هرگونه تماس با آب مانند گرفتار شدن در باران یا تعریق باعث شروع آلرژی خواهد شد.

چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم در موارد شدید، حتی نوشیدن آب نیز می‌تواند باعث ایجاد بثوراتی اطراف دهان، التهاب در گلو و مشکل در بلع و تنفس شود. پس از خشک شدن بدن، علائم باید ظرف مدت ۳۰-۶۰ دقیقه از بین بروند. در حال حاضر هیچ درمانی برای کهیر آبزی وجود ندارد اما آنتی هیستامین‌ها می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند.

۵. آلرژی به سکه:

اگر از برخورد با سکه احساس خارش و گاهی قرمزی دارید، مطمئنا به نیکل سولفات حساسیت دارید.

به چنین افرادی توصیه می‌شود از لمس جواهرات، سنجاق سر، فندک و حتی دستگیره‌های درب دوری کنند اما آنها واقعا وسیله‌های کاربردی و عادی روزمره هستند! بهترین کاری که افراد مبتلا به این آلرژی می‌توانند انجام دهند اجتناب از موارد ذکر شده، مصرف آنتی هیستامین‌ها پس از تماس با آنها و شاید هنگام ایجاد بثورات استفاده از کرم استروئیدی موضعی باشد.

۶. آلرژی به استیک:

اکثر مردم می‌دانند که کنه باعث ایجاد بیماری لایم می‌شود اما خیلی‌ها نمی‌دانند که کنه‌ای خاص به نام کنه لون استار، سبب ایجاد حساسیت به گوشت قرمز می‌شود.

گالاکتوز آلفا ۱.۳ گالاکتوز (آلفا گال) کربوهیدراتی است که در سلول‌های بسیاری از حیواناتی که انسان‌ها گوشت آنها را می‌خورند مانند گاو یافت می‌شود.

پس از گاز زدن تکه‌ای گوشت ضخیم، بدن در پاسخ، به تولید آنتی بادی روی می‌آورد. بنابراین، هر زمان که فرد گوشت قرمز مصرف کند این پاسخ آنتی بادی تحریک می‌شود.

هیچ شخصی با این بیماری متولد نشده است و در حقیقت در بین بزرگسالان بیشتر از کودکان شایع است.

۷. آلرژی به دمای سرد:

کهیر سرمایشی امری بسیار نادر اما بسیار خطرناک است و هنگامی فرد به این آلرژی مبتلا می‌شود که به طور ناگهانی در معرض افت شدید دما قرار گیرد، به عنوان مثال، فرو رفتن در آب یخ.

پزشکان این وضعیت غیرمعمول را با ذوب تکه‌ای یخ روی پوست یک بیمار برای چند دقیقه آزمایش کردند و واکنش فرد را تایید کرده اند.

مدیریت این نوع حساسیت عمدتاً شامل جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سرما و سرماخوردگی است.

۸. آلرژی به الکتریسیته:

افرادی که از حساسیت الکتریکی رنج می‌برند ادعا می‌کنند هر بار که در نزدیکی میدان‌های الکتریکی قرار می‌گیرند دچار سردرد، زنگ زدن گوش، خستگی و موارد دیگر می‌شوند. مدیریت این وضعیت امروزه بسیار دشوار است زیرا لوازم الکتریکی مانند:تلفن‌های همراه، مایکروویو، رایانه و با خطوط برقی کار می‌کنند.

نکته جالب اینجاست که حساسیت به الکتریسیته در واقع موضوعی بسیار بحث برانگیز است.

بیشتر افرادی که از آن رنج می‌برند خودشان این موضوع را تشخیص داده اند و براساس سال‌ها بررسی‌های کنترل شده، هیچ مدرکی مبنی بر وجود حساسیت الکترومغناطیسی گزارش نشده است.

سازمان بهداشت جهانی ادعا می‌کند که حساسیت الکتریکی یک تشخیص پزشکی نیست، با وجود اینکه بسیاری از افراد به شدت مخالف آن هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید