اسم من ((هلو)) است !

اسم من ((هلو)) است !

من ملین ، مسکن و ضد تشنگی هستم .
جوشانده گل من کرم معده و کرم کدو را دفع می کند.
در هسته ام خواص بسیاری نهفته .
جویدن مغز هسته ام برای لثه و استحکام آن مفید است …
اسم من هلو و از خانواده شفتالو می باشم .
من یک میوه ی ایرانی الاصل بوده و این افتخار را دارم که در اکثر زبانهای زنده ، نام مرا از کلمه پرش یعنی ایران گرفته اند. انگلیسی ها به من ((پشتار))، در دانمارک به من پرسیک و در هلند به من پرسیکم ، در ایتالیا پرسیکو، در پرتغال پرسیکرا، در سوئد پرسیکدرا، و در بعضی از کشورهای دیگر هم به نام فارسی شفتالو معروف می باشم .
من به علت داشتن یک میوه لذیذ و آبدار از ایران به غالب نقاط عالم مهاجرت کرده ، و کشت می شوم .
هر چند پوست کنده من لذیذتر و گواراتر است ، و زیبارویان جوان را به هلوی پوست کنده تشبیه می کنند، معذلک به شما توصیه می کنم که همیشه مرا با پوست میل نمایید و لذت آنی و زودگذر را به منافع پوست من ترجیح ندهید پوست من دارای ویتامین آ و املاح گوناگون و چند آنزیم مفید است .
فرق من با سایر انواع شفتالو، نرمی و لطافت من است . از پوست و هسته به آسانی جدا می شوم و بقدری آبدارم که عده ای مرا آب سفت شده می دانند. به هر معده ای سازگار بوده ، ایجاد نفخ نمی نمایم . خیلی زود هضم بوده ، و از معده و روده ها به سرعت عبور می نمایم .
عده ای از برادرانم مانند شلیل و شفترنگ و تنسگل هم مانند، من به آسانی هضم می شوند، ولی کاردی و شفتالوی انجیری کمی سفت بوده ، و دیر هضم می باشند، و به ندرت ایجاد نفخ می نمایند.گل و برگ من هر دو ملین بوده ، و ادرار را زیاد می کنند و به صورت دم کرده با شربت در بیماری کودکان تجویز می شوند، و برای این کار معمولا گل من بیشتر به کار می رود.
من دارای املاح فراوان بوده و کمی از شبه فلز برم دارم و روی این اصل یکی از آفرینندگان زیبایی هستم .من ملین – مسکن و مرطوب کننده می باشم – تشنه را سیراب می کنم و آنهایی که در اثر بیماری آب بدنشان کم شده می توانند از من استفاده کنند – من از میوه های خنک بوده و سودا را درمان می نمایم و بوی بد دهان را از بین می برم ، اشتها و غریزه جنسی را زیاد می کنم . آب مرا گرفته و شب در یخچال یا جای خنک بگذارید، و صبح ناشتا با شکر یا شیر خشت کمی شیرین کرده ، نوش جان کنید و از منافع سرشار آن که از بین بردن صفرا و مرتب شدن کار غدد داخلی است ، بهره مند گردید.جوشانده گل من کرم معده و کرم کدو را از بین می برد و مالیدن این جوشانده ، بعد از ازاله ی مو بر بدن زبری و بدبویی آن را از بین برده ، پوست را نرم و لطیف می سازد.هسته مرا چون بسوزانند مغز نیم سوخته آن قدیمی ترین داروی التیام جراحات است و سابقا پس از ختنه کردن اطفال از آن استفاده می کردند. خوردن شکوفه من برای زنان باردار مضر بوده و ممکن است باعث سقط جنین شود. جویدن مغز هسته شیرین من کندی دندان را از بین برده لثه ها را محکم می نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید