اهمیت امر به معروف و نهی از منکر و تاثیر آن بر سلامت فرد و جامعه (۱)

اهمیت امر به معروف و نهی از منکر و تاثیر آن بر سلامت فرد و جامعه (1)

امر به معروف و نهى از منکر، یعنى نگران سرنوشت دیگران و در اندیشه خوش‏بختى مردمان بودن. اسلام، آیین دیگرگرایى است و هرگز بى‏تفاوتى پیروان خود را درباره گرفتارى‏هاى دیگران روا ندانسته است و امر به معروف و نهى از منکر، یکى از نمونه‏ هاى والاى دیگرگرایى است. از نگاه آموزه‏ هاى دینى، بالاترین نمونه دوستى و مهرورزى، به شکل امر به معروف و نهى از منکر نمود مى‏ یابد. حضرت على علیه‏السلام در سخنى زیبا در این باره مى‏فرماید: «بهترین برادرانت کسى است که تو را به راه هدایت راهنمایى کند، پرهیزکارى را براى تو فراهم آورد و تو را از پیروى خواهش‏هاى نفسانى بازدارد.» نیز فرمود: «باید دوست‏ترین انسان‏ها نزد تو کسى باشد که تو را به سوى بالیدن و بزرگ شدن راهنمایى کند و عیب‏هایت را به تو گوشزد کند».
اهمیت امر به معروف و نهى از منکر، تأثیر آن بر سلامت فرد و اجتماع و شرایط انجام آن ـ که سبب مى‏شود این دو واجب مهم به درستى صورت پذیرد ـ از بحث‏هایى است که در این نوشتار به آن اشاره خواهد شد. از یاد نبریم که اهمیت امر به معروف و نهى از منکر تا آنجاست که براى زنده کردن آن، قیام خونینى چون قیام عاشورا پدید آمده است.

اهمیت امر به معروف و نهى از منکر

در آیین مقدس اسلام، کمتر واجبى به پاى امر به معروف و نهى از منکر مى‏ رسد تا آنجا که بنا به فرموده امام على علیه‏السلام : «همه کارهاى نیک و جهاد در راه خدا، برابر امر به معروف و نهى از منکر، چون دمیدنى است به دریاى پرموج پهناور».
امام باقر علیه‏السلام نیز در این‏باره مى‏فرماید: «فرمان دادن به خوبى و بازداشتن از بدى، شیوه پیامبران و راه نیکوکاران است. فریضه بزرگى که فریضه‏ هاى دیگر به واسطه آن برپا مى‏شود، راه‏ها امن مى‏ گردد، درآمدها حلال مى‏ شود، حقوق و اموال به زور گرفته شده به صاحبانش بازمى‏ گردد، زمین آباد مى‏شود و از دشمنان انتقام گرفته مى‏ شود و کارها سامان مى ‏پذیرد.» همچنین آن حضرت در حدیثى دیگر فرمود: «امر به معروف و نهى از منکر، دو ویژگى از ویژگى‏هاى خداى عزوجل هستند. هر که آنها را یارى دهد، خداوند، عزتش بخشد و هر که تنهایشان گذارد، خداى عزوجل تنهایش گذارد».

نتیجه امر به معروف و نهى از منکر در اجتماع

برخى از عبادت‏ها، تنها اثرسازنده فردى دارند و برخى نیز افزون بر دارا بودن ثمره شخصى، از فایده‏ هاى اجتماعى برخوردار هستند و سود آن، جامعه را فرا مى‏گیرد. از جمله این عبادت‏ها، امر به معروف و نهى از منکر است. بدیهى است اگر انسان‏ها به ناهنجارى‏هاى اجتماعى افراد بى ‏اعتنا نباشند و با شیوه‏هاى درست، به کارهاى ناشایست آنها واکنش نشان دهند، آنان به وظیفه‏هاى خویش آشنا مى‏ شوند. قانون را پاس مى‏دارند، زبان خویش را به سخنان نیش‏دار نمى‏ آلایند، از دام خودمحورى رها مى‏شوند و به دیگرگرایى روى مى‏آورند و در نتیجه، جامعه‏اى هم‏گرا شکل مى‏گیرد که در آن، همه درباره سرنوشت یکدیگر، نگران و پاسبان حقوق همدیگر هستند.

اهتمام قلبى داشتن به امر به معروف و نهى از منکر

امیر مؤمنان على علیه‏السلام ، انسان‏هایى را که به طور کامل امر به معروف و نهى از منکر را رها کرده‏ اند تا آنجا که حتى در دل خویش نیز از ناهنجارى‏هاى آشکارى که انجام مى‏ پذیرد، بیزارى نمى‏ جویند، در شمار مرده ‏ها دانسته است. ایشان با اشاره به تفاوت انسان‏ها درباره این مسئله مى‏فرماید:
از مردمان، کسى است که کار زشت را ناپسند مى‏شمارد و به دست و زبان و دل خود، آن را خوش نمى‏ دارد. چنین کسى، ویژگى‏هاى نیک را به کمال رسانیده است. نیز از آنان کسى است که به زبان و دل خود انکار کند و دست به کار نبرد. چنین کسى دو خصلت از خصلت‏هاى نیک را فراگرفته و خصلتى را تباه ساخته است. همچنین از آنان کسى است که منکر را به دل زشت مى‏دارد، ولى با دست و زبان خویش اقدامى نمى‏کند. چنین کسى دو ویژگى را که شریف‏تر است، نابود ساخته و [تنها] به یک ویژگى پرداخته است. نیز از آنان کسى است که منکر را با زبان و دست و قلب رها ساخته است. چنین کسى، مرده‏اى میان زندگان است.

امر به معروف و نهى از منکر، رمز رستگارى شخص و جامعه

امر به معروف و نهى از منکر، به معناى دغدغه داشتن و احساس مسئولیت کردن در برابر خود و هم‏نوعان و نشانه خیرخواهى انسان‏ها به یکدیگر است. اگر این دو فریضه بزرگ، به‏ جا و به‏ هنگام انجام پذیرد، جامعه سالم معنوى پدید خواهد آمد و زمینه براى رویش و زایش انواع خوبى‏ها و زیبایى‏ها فراهم مى‏آید.
بى‏ گمان، همه ما هم دوست داریم خود، رستگار باشیم و هم در جامعه ‏اى زندگى کنیم که افراد آن رستگارند. قرآن کریم راه رسیدن به رستگارى را این‏گونه فرا راهمان نهاده است: «باید میان شما امتى باشند که به [کارهاى] خیر فرابخوانند و امر به معروف و نهى از منکر نمایند و آنها رستگارانند».
با پیمودن جاده امر به معروف و نهى از منکر، انسان‏ها بر قله بهترین‏ها جاى مى‏گیرند؛ همان‏گونه که قرآن کریم فرموده است: «شما بهترین امتى هستید که براى مردمان پدید آمده ‏اند که به نیکى فرمان مى‏ دهید و از ناشایستى بازمى‏دارید.» بنابراین، یکى از ویژگى ‏هاى رستگاران آن است که اهل امر به معروف و نهى از منکر هستند.

امر به معروف و نهى از منکر، آینه‏دارى خداوند

برخى از آدم‏ها از نظر معنوى تا آنجا پیشرفت مى‏کنند که به رنگ فرشته ‏ها درمى‏آیند، همان‏گونه که حکیم سنایى گفته است:
تو فرشته شوى ار جهد کنى از پى آنک برگ توت است که گشته است به تدریج اطلس
بعضى‏ ها نیز پا را فراتر گذاشته و خدایى شده‏ اند و آینه‏ دار صفات پروردگار مى‏شوند. امر به معروف و نهى از منکر نیز آینه ‏دارى خداست و صفت خدا را در وجود انسان بازمى‏ تاباند؛ چرا که خداوند نخستین کسى است که امر به معروف و نهى از منکر کرده است؛ حقیقتى که از این آیه شریفه استفاده مى‏شود: «به راستى، خداوند به عدل و احسان و اداى حق خویشاوندان فرمان مى‏ دهد و از ناشایستى و کار ناپسند و سرکشى بازمى‏دارد.» از این رهگذر هر جا امر به معروف و نهى از منکر مى‏شود، جامعه از عطر خوش پروردگار، آکنده مى‏گردد و چهره خداوند بازتابانیده مى‏شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید