تاثیر و خطرات عوامل محیطی در نازایی

تاثیر و خطرات عوامل محیطی در نازایی

ما در زندگی روزمره پیوسته در معرض بمباران سموم و مواد شیمیایی هستیم. این مواد درغذاها ، پاکت های بسته بندی مواد غذایی، حشره کش ها، افزودنی ها، مواد نگهدارنده، پاک کننده های خانگی، اسپری ها و ذرات قابل استنشاق، مواد نگهدارندۀ چوب و مواد ضد کرم چوب به وفور یافت می شوند. همۀ عوامل فوق ممکن است بر باروری شما اثر بگذارند.واقعیت این است که ما در دریایی از هورمون‌ها و موا شیمیای غوطه‌ور هستیم و بسیاری از این عوامل بر باروری ما اثر منفی دارند لیکن اغلب جدا کردن تک‌تک عوامل آسیب‌زا، کاری غیر ممکن یا بسیار دشوار است.
تحقیقات نشان داده است که رابطۀ نزدیکی بین ناباروری در حیوانات وحشی(حیات وحش) و موادی که «گزنواستروژن» نامیده می شوند وجود دارد. گزنواستروژن‌ها مواد شیمیایی شبیه هورمون استروژن هستند که توسط آلودگی ناشی از حشره‌کش‌ها و تولید فرآورده‌های پلاستیکی ایجاد می شوند. زمانی به قدرت این گزنواستروژن‌ها پی‌برده شد که گروهی از دانشمندان دریافتند تمساح هایی که در یکی از مناطق ایالت فلوریدا سر از تخم درآوردند، آلت تناسلیشان بسیار کوچک و سطح هورمون‌ها در بدن آن‌ها تغییر کرده بود. این تغییر ناشی از مواد حشره کشی بود که قبلاً به داخل این مناطق ریخته شده و با اثر شبه استروژن خود بر تکامل جنسی تماسح‌ها اثر گذاشته بود.
ما در زندگی روزمره پیوسته در معرض بمباران سموم و مواد شیمیایی هستیم. این مواد درغذاها ، پاکت های بسته بندی مواد غذایی، حشره کش ها، افزودنی ها، مواد نگهدارنده، پاک کننده های خانگی، اسپری ها و ذرات قابل استنشاق، مواد نگهدارندۀ چوب و مواد ضد کرم چوب به وفور یافت می شوند. همۀ عوامل فوق ممکن است بر باروری شما اثر بگذارند.واقعیت این است که ما در دریایی از هورمون‌ها و موا شیمیای غوطه‌ور هستیم و بسیاری از این عوامل بر باروری ما اثر منفی دارند لیکن اغلب جدا کردن تک‌تک عوامل آسیب‌زا، کاری غیر ممکن یا بسیار دشوار است.
تحقیقات نشان داده است که رابطۀ نزدیکی بین ناباروری در حیوانات وحشی(حیات وحش) و موادی که «گزنواستروژن» نامیده می شوند وجود دارد. گزنواستروژن‌ها مواد شیمیایی شبیه هورمون استروژن هستند که توسط آلودگی ناشی از حشره‌کش‌ها و تولید فرآورده‌های پلاستیکی ایجاد می شوند. زمانی به قدرت این گزنواستروژن‌ها پی‌برده شد که گروهی از دانشمندان دریافتند تمساح هایی که در یکی از مناطق ایالت فلوریدا سر از تخم درآوردند، آلت تناسلیشان بسیار کوچک و سطح هورمون‌ها در بدن آن‌ها تغییر کرده بود. این تغییر ناشی از مواد حشره کشی بود که قبلاً به داخل این مناطق ریخته شده و با اثر شبه استروژن خود بر تکامل جنسی تماسح‌ها اثر گذاشته بود.الف) مواد غذایی با اصلاح ژنتیکی F .M .G
خوشبختانه امروزه مخالفت های زیادی بر علیه مواد غذایی با اصلاح زنتیکی برانگیخته شده است. اگر تولید تجاری این مواد غذایی همچنان ادامه یابد، در آینده سلامتی ما را بمب ساعتی جدیدی تهدید خواهد کرد.
وقتی ژن ایجاد کنندۀ قرمزی وارد ساختمان ژنتیکی یک گل اطلسی می شود، اگر چه گیاهی با ریشه های بیشتر و برگ های پرموتر تولید می‌کند از قدرت باروری آن را می کاهد . گیاهان با اصلاح ژنتیکی حتی باروری حشراتی را که بر روی آن ها می‌نشینند را کاهش می‌دهند. در هر صورت دانشمندان باید بدانند که دستکاری طبیعت ممکن است عواقب نامطلوبی داشته باشد.ب) مواد شیمیایی خانگی
شواهد فراوانی وجود دارند که نشان می دهند مواد شیمیای موجود در خانه نظیر اسپری ها، پاک کننده ها و حشره کش ها بر باروری ما اثر منفی دارند.
یک تحقیق که در سال۱۹۹۱ میلادی در آمریکا انجام شد نشان داد زنانی که سابقۀ ناباروری با علت نامشخص و نیز سقط مکررداشتند، در بدن آن‌ها دو مادۀ شیمیایی که عمدتاً در نگهدارنده‌های چوبریال چرم، پارچۀ رومبلی، پتو و بعضی انواع پوشاک یافت می‌شود بیشتر است. برخی مواد شیمیایی می توانند باروری را مختل کنند یا از رشد و تکامل تخمک بارور شده جلوگیری کنند.ج) اشعۀ یونیزان
این نوع از اشعه که ذرات بارداری به نام یون تولید می کنئ، از اشعۀ X حاصل می شود. این اشعه قدرت آن را دارد که تغییراتی در سلول ایجاد کند و نیز می تواند باعث سقط و نازایی شود.
بیضه یکی از حساس ترین اعضای بدن نسبت به اشعۀ X است.
اگر بیضه جحتی به مقدار کم هم در معرض تابش مستقیم اشعۀ X قرار گیرد، تعداد اسپرم‌ها به طور مستقیم می‌تواند به صفر برسد.
تحقیقات ثابت کرده است مردانی که در محیط کار خود با اشعۀ X سر و کار دارند، امکان دارد تعداد اسپرم‌ها در آن‌ها کاهش یابد.د) اشعۀ غیر یونیزان
این تششعات به طور طبیعی توسط خورشید تولید می شوند و نمی توانند ایجاد یون بکنند. ما در زندگی روزمره از طریق وسایل مختلفی مثل: رادار، تلفن همرا، امواج رادیویی، تلویزیون، کامپیوتر، پتوی برقی و دیگر وسایل در معرض این اشعه قرار داریم.
ممکن است خبرهای ترسناکی دربارۀ خطرات مختلف تلفن‌های همراه برای سلامتی بدن به گوشتان خورده باشد. در این گزارش ها مطالبی دربارۀ نقش تلفن‌های همراه در افزایش فشار خون، افزایش سردرد ها و ایجاد ناحیۀ پر تلاطم و داغ در مغز و نیز رابطۀ آن ها با تومورهای مغزی بیان می شود. با این وجود دانشمندان معتقدند اثبات این مدعیات هنوز به نحقیقات بیشتر و دقیق تری نیاز دارد.
محققان دانشگاه مون پلیر در فرانسه، پی بردند که جنین در حال رشد موجود در تخم پرندگان، می تواند در اثر امواج الکترومغناطیسی تولید شده ویدئو و تلویزیون آسیب ببیند. از بررسی های فوق می توان استنباط کرد که ممکن است امواج الکترومغناطیسی حاصل از تلفن همراه، احتمال سقط جنین در زن ها را افزایش دهد. البته موضوع افزایش احتمال سقط در انسان و اثرات این امواج بر باروری زن و مرد هنوز به اثبات نرسیده است.
ر) فلزات سمی سنگین
خصوصیات این عناطر در بخش ۲ توضیح داده شده است اما برخی از آن‌ها به علت تأثیراتی که روی باروری دارند بیشتر مورد تأکید قرار گرفته اند.
جیوه
یک فلز سنگین سمی است که امروزه هوا، آب و خاک را در بسیاری از نقاط جهان آلوده کرده است.
آلودگی به جیوه در اثر سوزاندن سوخت های فسیلی و افزایش استفاده از آن در صنعت و کشاورزی ایجاد شده است.
مقادیر خیلی کمی جیوه نیز در حشره کش ها، مواد پرکنندۀ دندان و ماهی ها ( به ویژف ماهی تن) یافت می شود.جیوه بسیار سمی است و در کسانی مثل دندانپزشکان زن و خانم های دستیار در امور دندانپزشکی باعث افزایش احتمال سقط می شود.
در طی سالیان متمادی، مصرف ماهی های آلوده به جیوه در بسیاری از مردان اهل هنگ‌کنگ ، تکامل اسپرم‌ها را مختل کرده است.
در گزارش زیر در مورد تراز و همسرش، به نظر می رسد جیوه نقش مهمی داشته است: تراز به راحتی باردار می شد ولی در ده هفتگی جنینش را به راحتی سقط می کرد و مجبور می شد کورتاژ کند و خود تراز کمبود روی و سلنیوم داشت و سطح منیزیم در بدن همسرش پایین بود. شوهرش می گفت: در بچگی با جیوه بازی می کرده و اندازه گیری نشان می داد که سطح جیوه در بدنش بالا است.
این زوج دستورالعمل های چهار ماهۀ آمادگی قبل از بارداری را به کار بستند (به بخش ۶ رجوع شود) ؛ هر دو از مکمل‌های غذایی استفاده کردند و همسر تراز مقدار زیادی مواد آنتی‌بیوتیک مصرف کرد تا جیوه را از بدنش دفع کند. تراز بعذ از مدتی باردار شد و هم اینک او و شوهرش صاحب یک پسر بچه دوست داشتنی هستند.سرب
این فلز به طور طبیعی در زمین یافت می شود لیکن ما به طور روزمره از طریق لوله های سربی ئر معرض مقادیر یزاد این فلز قرار داریم.
مسمومیت شدید با این فلز می تواند باعث ناباروری و سقط جنین شود.
بر اساس مطالعات انجام شده ، از میان فلزات سمی، سرب، بیشترین خطرات را برای باروری مردان دارد.
سرب می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم‌ها، افزایش اسپر‌های ناهنجار و نیز کند‌تر و تنبل‌تر شدن آن ها شود.کادمیم
یک ماده سمی غیر آلی است که در توتون و تنباکو موجود است و می تواند درز بدن جمع شود. این ماده می تواند عناصر غذایی مثل روی ZN را که نقش مهمی در باروریزن و مرد دارند، بلوکه (مهار) کند.مس
این فلز، هم سمی و هم حیاتی است و آن بستگی دارد به اینکه شما چگونه در معرض این عنصر قرار گیرید. بدن شما از طریق لوله‌های آب، سیم مسی موجود درIUD (وسیله داخل رحمی جلوگیری از بارداری)، استخرهای شنا و جواهراتی که استفاده می کنید، مس را جذب می کند. این فلز تمایل به افزایش غلظت خود در بدن دارد.
مس و وری، آنتاگونیست همدیگر هستند؛ به این معنی که وقتی سطح مس در بدن بالا می‌رود، سطح روی (ZN ) در بدن کاهش می یابد و چون روی نقش حیاتی در باروری زوجین دارد، تنظیم مس بدن در محدوده طبیعی اهمیت زیادی دارد.
در مورد ژانت و همسرش که شرح حال آنها در ذیل آمده است، کمبود روی و سطح بالای مس، دو فاکتور مسلم و تعیین کننده هستند:
ژانت ۲۸ ساله،۱۲هفته قبل از این که به من مراجعه کند دچار سقط جنین شده بود. بررسی نشان داد سطح کلسیم، سلنیم و روی ( ZN ) در بدن او پایین و سطح سرب بالا است.
شوهر۳۴ ساله او نیز دچار کمبود روی و سلنیم بود و سطح سرب در او بالا بود. برای من خیلی مهم بود کهقبل از اینکه آن ها دوباره باردار شوند و سقط کنند، از طریق دستورالعمل چهارماهۀ قبل از بارداری (رجوع شود به بخش ۶)، وضعیت آن ها را به حالت عادی برگردانم.
برای آنمکمل های غذایی مناسب جهت جبران کمبود مواد یاد شده تجویز کردم و توصیه کردم مواد آنتی اکسیدان مثل ویتامین C مصرف کنند تا سرب از بدن آن ها دفع شود.
بعد از گذشت مدتی آن ها صاحب یک بچه سالم و دوست داشتنی شدند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید