دمنوش زوفا + فواید و مضرات

دمنوش زوفا + فواید و مضرات

پیشنهاد می‌شود کامل خوانده شود(به همراه مضرات)

مشخصات گیاه زوفا

  زوفا گیاهی است پایا از تیره نعناعیان که به حالت خودرو می‌روید. ریشه اش ضخیم و منشعب و ساقه‌هایش نسبتاً چوبی و برگ‌هایش کوچک و متقابل و نوک تیز و بسیار معطر می‌باشد. گل‌هایش زیبا و معطر است. اسانس این گیاه مشابه اسانس نعناع است و مصرف طبی دارد.

 گیاه زوفا Hyssop نام علمی Hyssopus Officinalis  درختچه‌ای است که ارتفاع آن تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد این گیاه بحالت خودرو در نواحی جنوب اروپا، ایران، هند، ترکیه و شوروی می‌روید. برگهای آن کوچک، خط در، نوک تیز و سبزرنگ است . گلهای آن آبی و گاهی سفید اند که در انتهای ساقه ظاهر می‌شود.
ریشه زوفا مستقیم است و انشعابات فراوانی دارد ساقه چهارگوش، مستقیم دارد . قسمت تحتانی (پای ساقه) چوبی و قهوه ای رنگ و از انشعابهای فراوانی برخوردار است ولی قسمت فوقانی آن نرم و سبز رنگ می باشد. برگهای صاف، فاقد دندانه، باریک، کشیده و کم و بیش نیزه ای شکل و رنگ آن سبز روشن است.
زوفا یکی از مهمترین گیاهان دارویی و ادویه ای به شمار می رود . از دم کرده پیکر رویشی این گیاه برای درمان بیماریهای مربوط به دستگاه تنفس مانند سرفه، سیاه سرفه، برونشیت و آسم استفاده می شود. مواد موثره این گیاه سبب افزایش فشارخون، هضم غذا و همچینین کاهش تورم می شود. زوفا اگر چه تلخ مزه است ولی به عنوان طعم دهنده مواد غذایی و همچنین در تهیه سس مورد استفاده قرار می گرد.اسانس زوفا :
خاصیت ضد قارچی و باکتریایی دارد. این اسانس در صنایع کنسروسازی ، نوشابه سازی و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوانی دارد. به علت نوش فراوانی که در گلهای این گیاه به وجود می آید در ردیف گیاهان مولد عسل قرار دارد. عسل حاصله از آن کیفیت بسیار مطلوبی دارد. خواص داروئی زوفا
زوفا از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است۱) سرفه و ناراحتی های ریوی را برطرف می کند .۲) نرم کننده سینه است۳) خلط آور است۴) معده را تقویت می کند۵) نفخ شکم را برطرف می کند۶) ادرار آور است۷) داروی مفیدی برای مداوای آسم است۸) اشتها را زیاد می کند۹) برای رفع کم خونی مفید است۱۰) افسردگی را برطرف می کند۱۱) برای درمان صرع مفید است۱۲) برای التیام زخم برگهای زوفا را له کرده و روی زخم بگذارید۱۳) برای درمان تب خال مفید است و کسانیکه تب خال می زنند باید از دم کرده زوفا استفاده کنند .۱۴) در قدیم از زوفا برای سقط جنین استفاده می کردند .۱۵) درد شکستگی را می توان با کمپرس زوفا آرام کرد. 

 گیاه زوفا

  نوشیدن زوفای جوشیده با عسل و گیاه سداب به کسانی کمک می کند که به سرفه های شدید، تنگی نفس، افراد مبتلا به رماتیسم وکسانی که نفسشان با خس خس همراه است کمک می کند . این گیاه همراه با عسل کرمهای داخل شکم را می کشد و کوبیده شده آن با انجیر تازه به از خشکی در آمدن مزاج کمک میکند اثر آن قویترهم می شود.

اگر گل زنبق یا سوسن یا شاهی به آن اضافه شود این گیاه دارویی عالی برای ورم یا آماس لوزه در گلو است و این تحت شرایطی است که به عنوان غرغره ازآن استقاده شود مالیدن پماد آن به سر شپش را از بین می برد این گیاه برای کاهش بیماری خلط بسیار مناسب است و در تمام مشکلات ناشی از سرما یا بیماریهای قفسه سینه و یا ریه مناسب است و این تاثیر هنگامی است که مثل شربت استفاده شود.طرز استفاده از زوفا :دم کرده : مقدر ۰ ۵گرم برگ وشاخه های گلدار زوفا را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت ۱۵ دقیقه دم کنید . مقدر مصرف این دم کرده یک فنجان سه بار در روز است .جوشانده  زوفا : مقدر ۵۰ گرم برگ و سرشاخه های گلدار زوفا را در یک لیتر آبجوش دم کرده و بمدت نیم ساعت بگذارید بآرامی بجوشد این جوشانده را برای کمپرس استفاده کنید .
تنطور زوفا ک این تنطور را می توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری کنید . مقدار مصرف آن۵-۱۰ قطره سه بار در روز مخلوط با آب است .

مضرات  زوفا:
– مصرف بیش از اندازه این گیاه برای کبد مضر است.

– خوردن چای زوفا در مقادیر متوسط ​​مشکلی ندارد، اما افرادی که قبلا تشنج داشتند، باید از مصرف آن جلوگیری کنند، زیرا این می تواند وضعیت را بدتر کند. مصرف آن برای بچه ها خطرناک است، زیرا ممکن است موجب تشنج در آنها شود.

– انتظار می رود زنان باردار از نوشیدن آن خودداری کنند؛ زیرا این امر می تواند انقباضات رحمی را تحریک کند، که می تواند منجر به سقط جنین شود. مادران شیر ده هم باید از خوردن آن اجتناب کنند.

منابع:

wikipedia.orgparsiteb.comirteb.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید