زمانی دقیق‌تر درباره ی سن تکلیف

زمانی دقیق‌تر درباره ی سن تکلیف

چندِ چندِ نود و چند؟

اما مسئله تعیین دقیق سن تکلیف فرزندان نکته‌ای است که مدت‌ها قبل از رسیدن زمانش، باید به فکر محاسبه دقیق آن بود. چنان‌که می‌دانید دخترها در پایان نه‌سالگی و پسرها در پایان ۱۵ سالگی به سن تکلیف شرعی می‌رسند. این مسئله تقریباً در همه دخترها تنها راه تعیین زمان بلوغ است اما درباره پسرها شرایط متفاوت است و در بسیاری از موارد فرد قبل از رسیدن به این سن، علائم بلوغ را دارا شده و به سن تکلیف می‌رسد، اما در هر صورت، تعیین درست زمانی بسیار مهم است و مشکل اصلی هم ناشی از آن‌جاست که معیار در تعیین نه‌سالگی یا ۱۵ سالگی سال قمری است نه شمسی و از آن‌جا که سال‌های قمری حدود ۱۰ روز از سال‌های شمسی کمترند، فرزندان قبل از نه‌سالگی و ۱۵ سالگی معروف، به سن بلوغ می‌رسند، اما این تاریخ را باید چه‌طور محاسبه کرد؟

البته بسیاری از افراد، تاریخ دقیق تولد فرزندان خود را به سال قمری دارند اما اگر این‌طور نبود می‌توان از برنامه‌های خاص رایانه‌ای دراین‌باره استفاده کرد و یا با مراجعه به سررسیدهای آن تاریخ، زمان دقیق تولد قمری را به‌دست آورد.

اگر هیچ‌یک از این راه‌کارها ممکن نبود به صورت تقریبی زمان بلوغ دخترها سه ماه قبل از جشن تولد نه‌سالگی آن‌ها و زمان بلوغ پسرها حدود پنج ماه قبل از ۱۵ ساله شدن رسمی آن‌هاست که البته با محاسبه سال‌های کبیسه می‌توان این زمان را به صورت دقیق‌تر حساب کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید