شغل پُر استرس، مناسب خانم ها نیست

شغل پُر استرس، مناسب خانم ها نیست

مشاغل پُر استرس برای سلامت افراد بسیار مضر است، زیرا باعث افزایش فشار خون، بروز اختلال در خواب و ایجاد مشکل در روابط می شود. اما مطالعات نشان می دهد این مشکلات به اینجا ختم نمی شود و باید اعتراف کرد که مشاغل پُر استرس بر قدرت و توان باروری زنان نیز تاثیر سوء خواهند داشت.
استرس های کاری و رقابت برای موفقیت شغلی باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون ها شده و هورمون استروژن موجود در خون زنان، با هورمون مردانه تستوسترون، جایگزین می شود.
این هورمون مردانه باعث ایجاد قدرت بیشتر، استقامت ، تحمل و حس رقابت می شود.
به طور کلی افزایش سطح تستوسترون، با ایجاد هیکل و کاهش قدرت باروری همراه است.
از طرفی مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد، زنانی که دارای هیکلی مشابه ساعت شنی می باشند ، ۳۰ درصد بیشتر از زنان دارای هیکل پُرانحنا (هیکل مردانه)، دارای هورمون تولیدمثلی به نام استرادیول هستند و احتمال باروری در این زنان، سه برابر بیشتر است.
هورمون مردانه ای که باعث ایجاد قدرت در زنان هنگام کار می شود، باعث تجمع چربی ها در ناحیه کمر آنها نیز می شود که همین مساله مقدار استروژن خون را پایین می آورد.
از طرفی ثابت شده است استرس های شغلی، باعث کاهش دو هورمون اساسی و موثر در تخمک گذاری می شود و زنان دارای شغل های پُر استرس بیشتر در معرض خطر خواهند بود.
به هر حال گفته شده، ورزش، تغذیه مناسب و سپری کردن زمانی در کنار دوستان و خانواده، روش هایی است که می تواند تعادل و توازن را در این زندگی پُرجنجال ایجاد کند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید