طلاق خود را پیش‌بینی کنید

طلاق خود را پيش‌بيني كنيد

هفته نامه سلامت :
آیا تا به حال شده است که به خاطر طلاق و جدایی زوجی از نزدیکانتان ناراحت شده و در این دوران سخت به آنها کمک کرده باشید؟ آیا اتفاق افتاده که قبل از طلاق آنها احساس کرده باشید این اتفاق حتما می افتاد و به عبارتی طلاق را پیش بینی کرده باشید، حتی وقتی آن دو هنوز در ظاهر با هم مشکلی نداشته اند؟!
آخرین تحقیقات انجام شده نشان می دهد آنچه که ما در ظاهر می بینیم، همواره تمام حقیقت و واقعیت نیست. بلکه در بسیاری از مواقع با وجود روابط عادی و حتی گرم ظاهری، می توان طلاق افراد را پیش بینی کرد، حتی اگر هنوز برای جدایی اقدام نکرده باشند. در یک تحقیق گسترده، محققان، با بررسی ۱۰۰ زوج در طی ۱۳ سال عوامل نزدیکی و یا دوری زوجین از یکدیگر را مورد بررسی و پیگیری قرار دادند. آنها متوجه شدند روابط اولیه زوجین نشان دهنده سرنوشت زندگی مشترک آنها نیست؛ آنچه که سعادت و خوشبختی زوجین را تامین می کند این است که آنها چقدر توانایی تغییر و تطابق دارند. در واقع گرم بودن روابط زن و شوهر در ابتدای زندگی مشترکشان دلیل ادامه زندگی آنها نیست، بسیارند زوج هایی که در ابتدای زندگی مشترکشان مشکلاتی دارند، اما چون می خواهند و می توانند تغییر کنند و خود را با شرایط پیش ببرند، زندگیشان به بهترین نحو ادامه پیدا می کند. اگر در همان ابتدا بتوان این حقیقت را تشخیص داد که آیا زن و شوهر می خواهند و می توانند تغییر کنند یا خیر، می توان حدس زد که زندگی آنها در آینده چه وضعیتی خواهد داشت.
دکتر مارک کلمنت یکی از پژوهشگران که در این تحقیق شرکت داشته، معتقد است بسیاری از زوجین به مسائل زندگی زناشوئی شان تا زمانی که به یک معضل بزرگ تبدیل نشده است، اهمیتی نمی دهند، در حالی که این مسائل و مشکلات باید در همان ابتدا و قبل از بحرانی شدن اوضاع، حل و فصل شوند.توهین از نوع عاطفی
اگر بخواهیم به این مسئله به صورت اساسی رسیدگی کنیم، باید بگوییم مهم نیست چه تفاوت ها و تعارضاتی بین زوجین وجود دارد، بلکه مهم این است که چطور باید با تفاوت ها و اختلافات برخورد کرد. اختلافات کوچک روزمره، هرچند به تنهایی مهم به نظر نمی رسند ولی با گذشت زمان، این اختلافات ناچیز روی هم تل انبار گشته و روزی به کینه ای تبدیل می شوند که حتی روابط خوب روزهای اول زندگی زناشویی را تحت الشعاع قرار داده و زوجین را به سمت طلاق سوق می دهند.
خانمی که بعد از سه سال زندگی مشترک، از همسرش طلاق گرفته بود، می گوید: این خانم ۳۸ ساله که ادعا می کند اصلا از رفتارش پشیمان نیست، می گوید:
نکته مهم آن است که اهانت عاطفی نسبت به طرف مقابل، همیشه به دلیل وجود تفاوت ها و تعارض ها شروع نمی شود. در بسیاری از موارد شریک زندگی انتظار دارد از طرف مقابل محبت و احترام ببیند، همسرش شاد باشد، برایش شادی فراهم کند و از او حمایت کند، در حالی که خود او هیچ یک از اینکارها را انجام نمی دهد و این اوج یک اهانت عاطفی است و مثل سمی است که بر روی زندگی مشترک پاشیده می شود. وقتی فردی از همسرش تشکر نمی کند، به او اهانت کرده و احساسات او را خدشه دار کرده است، در حالی که هیچ تعارض و تفاوتی در این میان مطرح نبوده است.همسران ظاهر بین
معمولا زوجین، خیلی دیر متوجه می شوند که چه همسری انتخاب کرده اند. اغلب مردم عادت دارند به ظاهر، درآمد ماهیانه، غذای مورد علاقه و غیره اهمیت دهند و دنبال بهترین ها باشند اما خیلی دیر متوجه می شوند الزاما عشاق دو آتشه امروز، همسران خوب فردا نیستند و این بچه های طلاقند که در گوش ما فریاد می زنند: شاید بهتر باشد قبل از ازدواج کمی بیشتر فکر کنیم و به عبارتی قبل از ازدواج خوب چشم هایمان را باز کنیم و بعد از ازدواج، آنها را ببندیم. البته خوشبختانه امروزه، بسیاری از زوج ها به مشاور مراجعه می کنند تا قبل از وقوع بحران، نقاط قوت و ضعف زندگی مشترکشان را بشناسند.
اکثر خانم هایی که در تحقیق مذکور شرکت کرده بودند، آرزو می کردند ای کاش به نشانه های هشداردهنده زندگی مشترک توجه می کردند. توصیه متخصصان آن است که اگر مسئله ای شما را نگران کرده، آن را با همسرتان در میان بگذارید و با هم صحبت کنید. نترسید؛ چون این نشانه ها به معنی آخر خط نیست اما باید به آن رسیدگی کرد و مخفی کردن و یا گذشتن از آنها به هیچ وجه صلاح نیست. به قول معروف، پیشگیری بهتر از درمان است. وقتی عادات و رفتارهایی باعث فرسایش زندگی مشترک می شوند، ترمیم عواقب آنها بسیار مشکل تر است. درخواست کمک به این معنا نیست که زندگی مشترک به طور بالقوه در خطر افتاده است بلکه درست برعکس؛ نشان می دهد شما هشیار هستید و مایلید از مهارت های لازم برای رفع خطر استفاده کنید.
به عنوان اولین گام، ابتدا انتظارات خود را منطقی کنید، چون جوهر وجودی افراد قابل تغییر نیست حتی اگر بخواهند آن را تغییر دهند. برای اینکه کسی را دوست داشته باشید و با او ازدواج کنید، باید جوهر وجودی و ماهیت او را بپذیرید. فکر نکنید این ماهیت اصلی تغییر می کند. شما فقط می توانید حواشی مسئله را تغییر دهید نه مرکز آن را. شما نمی توانید شخصیت اصلی همسرتان را تغییر دهید. باید وی را با همین شرایط بپذیرید و اگر نمی توانید، از خیر ازدواج با وی بگذرید. ضمنا وقتی نکات خوبی در همسرتان وجود دارد، می توانید به او اعتماد کنید و به او فرصت دهید این نقاط مثبت را پرورش دهد.پیری و معرکه گیری
تحقیقات نشان می دهد ۲۳ درصد طلاق هایی که در سنین بالای ۴۰ سال اتفاق می افتد از طرف خانم ها شروع شده و بنا به درخواست آنهاست. این در حالی است که قبلا عقیده ای کاملا عکس این وجود داشت، یعنی اینکه مردان در این سن و سال زنان خود را طلاق می دهند تا با زن جوان تری ازدواج کنند! در تحقیق دیگری که بر روی طلاق انجام شد، ۱۱۴۷ نفر در سنین بین ۴۰ تا ۷۹ سال مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد در سنین ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ سالگی طلاق گرفته بودند. این بررسی نشان داد خانم ها در مورد مشکلات ازدواج خود، بعد از ۴۰ سالگی آگاه تر می شوند. در این بررسی ۲۶ درصد مردان ادعا کردند اصلا فکر نمی کردند این اتفاق بیفتد در حالی که تنها ۱۴ درصد خانم ها چنین نظری داشتند. بسیاری از این خانم ها ادعا می کردند که در این سال ها به زندگی اجتماعی و عاطفی آنها بی توجهی شده است و یا همسرشان از مواد مخدر یا الکل استفاده می کرده و مردها مدعی بودند عشقی در زندگی آنها حاکم نبوده، ارزش ها و باورهای آنها و همسرشان با هم تفاوت داشته یا سبک زندگی ها فرق می کرده است. در گذشته اجداد ما قبول کرده بودند که عشق و علاقه همسران با گذر زمان کمرنگ تر می شود و از این بابت ناراحت بودند. زندگی مشترک آنها عمدتا بر ادامه زندگی و حیات خانواده استوار بوده است و نیازهای عاطفی و رمانتیک آنها مدنظر قرار نمی گرفته است. برای آنها ادامه و تداوم زندگی مشترک اصل قضیه بوده و اصلا اهمیتی نداشته که زوجین ازنظر عاطفی در چه شرایطی بوده اند. ولی اکنون، وضعیت فرق کرده است.
شاید دلیل افزایش آمار، اقدام زنان برای طلاق در سنین بالا این است که آنها به مسائلی بیش از خورد و خوراک خانه فکر می کنند. آنها حمایت عاطفی و عشق و علاقه می خواهند و به روابط عاطفی و روحی بیشتری فکر می کنند، ولی به دلیل حس مادرانه، این سال ها را صبر می کنند و به عبارتی طلاق عاطفی را تحمل می کنند و بعد از ازدواج فرزندانشان دیگر ریسمانی برای اتصال آنها به این زندگی سرد وجود ندارد. البته این تنها فرضیه است و صحت و سقم آن به بررسی های بیشتری احتیاج دارد
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید