عفونت ها و اثرات آن روی باروری زوجها

عفونت ها و اثرات آن روی باروری زوجها

بسیاری از مردم باور نمی‌کنند که برخی عفونت‌ها، می‌توانند بر قابلیت باروری شخص آسیب برسانند. برخی از عفونت ها هم در مرد و هم در زن باعث ناباروری می‌شوند.برخی کاشته شدن رویان در داخل رحم را مختل می‌کنند و برخی باعث سقط می‌شوند. در مردها عفونت در کیسۀ منی یا غدۀ پروستات، از راه های خاصی می‌تواند بر اسپرم‌ها اثر کند. سلول‌های چرک توانایی شناگری اسپرم ها را کاهش می دهند.بعضی عفونت ها می‌توانند باعث مسدود شدن مسیر اسپرم در دستگاه تناسلی مرد شده منجر به توقف انتقال اسپرم شوند.
بسیاری از مردم باور نمی‌کنند که برخی عفونت‌ها، می‌توانند بر قابلیت باروری شخص آسیب برسانند. برخی از عفونت ها هم در مرد و هم در زن باعث ناباروری می‌شوند.برخی کاشته شدن رویان در داخل رحم را مختل می‌کنند و برخی باعث سقط می‌شوند. در مردها عفونت در کیسۀ منی یا غدۀ پروستات، از راه های خاصی می‌تواند بر اسپرم‌ها اثر کند. سلول‌های چرک توانایی شناگری اسپرم ها را کاهش می دهند.بعضی عفونت ها می‌توانند باعث مسدود شدن مسیر اسپرم در دستگاه تناسلی مرد شده منجر به توقف انتقال اسپرم شوند.الف) کلامیدیا
یک باکتریاست که از راه تماس جنسی منتقل می‌شود و در زن ها بدون اینکه علامت خاصی ایجاد کند باعث نازایی می‌شود. نقش این باکتری در ناباروری را می‌توان به یک بمب ساعتی تشبیه کرد که قربانیان آن روز به روز در حال افزایشند به ویژ در دختران نوجوان.
برخی نهادهای پزشکی در انگلیس اعلام کرده اند که ابن عفونت شایع ترین عفونت منتقل شونده از طریق تماس‌های جنسی در جامعۀ بریتانیا است. برخی کشورها مثل سوئد به طور روتین افراد را از نظر ابتلا به این عفونت بررسی می‌کنند که این اقدام تأثیر شگفت آوری بر تعدا مبتلایان به این بیماری داشته است. این عفونت به عنوان یک بیماری خاموش شناخته می شود و تعداد کمی از خانم های مبتلا به آن، علائمی مثل ترشحات چرکی از خود بروز می دهند.
مردان هم می‌توانند به این عفونت مبتلا شوند که علائم آن به صورت احساس سوزش در مجرای دفع ادرار بروز می‌کند. این عفونت می‌تواند روی قابیلت باروری مرد اثر کند. در زن‌ها کلامیدیا می تواند چند ماه نهفته بماند و سپس از طریق گردن رحم وارد رحم و لوله‌های فالوپ شود و منجر به ایجاد بیماری‌های التهاب لگن شود. در صورت عدن درمان می‌تواند باعث انسداد و ضایعه در لولۀ فالوپ و در نتیجه ایجاد نازایی یا حاملگی نا به جا (EP ) شود. در مردان می‌تواند باعث التهاب بیضه و لوله‌های اطراف آن (اپی‌دیدیم) شود.
ب) مایکوپلاسما و اورئوپلاسما
مایکوپلاسما هومینیس و اورئاپلاسما اورئالیتیکوم میکروب‌های خیلی شایعی هستند که باعث عفونت های مجاری ادراری تناسلی در مرد و زن می شوند.
این موجودات زندۀ ذره‌بینی همیشه باعث نازایی نمی‌شوند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال۱۹۷۰ میلادی انجام گرفت، مشخص شده در کسانی که به علت نامشخصی دچار ناباوری بودند، وجود این ارگانیزم ها در ترشحات رحمی (در زنان) و ترشحات منی (در مردان) آنان بیشتر بود و مداوای این عفونت میزان باروری آن ها را افزایش داد.
این عفونت در مردها باعث کاهش تعداد اسپرم ها (در هر سی‌سی منی) و کاهش قابلیت حرکت اسپرم‌ها شده درصد اسپرم‌های غیر طبیعی را افزایش می‌دهد.
در این بررسی‌ها مشخص شد رابطه‌ای بین این عفونت و افزایش خطر سقط جنین وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید