عوارض و مضرات مصرف رژلب

سرب ماده ای است سمی که از طریق پوست جذب می شود و برای بدن بسیار ضرر دارد. متاسفانه درصد بالایی از رژلب ها دارای مواد اکسیدآهن، پلی اتیلن و دی اکسید تیتانیوم هستند و خطر ابتلا به سرطان های ریوی و سینه هنگام استفاده از آن بالاست.

مواد سمی موجود در رژلب ها

در رژلب‌ها، ممکن است مواد سمی مانند سرب و قطران زغال سنگ به کار رود که می‌توانند عوارض جدی برای سلامتی داشته باشند. همچنین، رنگ‌های دریاچه‌ای نیز استفاده می‌شوند که ممکن است حاوی ترکیبات سمی و سرطانزا باشند.

سرب

استفاده غیرمجاز از سرب در ترکیب رژلب و خوردن آن می‌تواند منجر به عوارض جدی شود، از جمله ناباروری، کم‌خونی، عقب‌ماندگی ذهنی و سرطان.

رنگ‌های دریاچه‌ای

استفاده از رنگ‌های محلول در آب دریاچه‌ها، که از واکنش‌های شیمیایی و گیاهان و سنگ‌های موجود در رودخانه‌ها به دست می‌آیند، می‌تواند بسیار سمی و سرطانزا باشد و تحریک پوست و ایجاد سرطان‌های پوستی را ایجاد کند.

قطران زغال سنگ

قطران زغال سنگ برای رنگ آمیزی رژلب‌های قرمز استفاده می‌شود. در صورت بلعیدن، ممکن است منجر به تهوع، سردرد و سوزش پوست شود.

خوشبو کننده ها

خوشبوکننده‌ها می‌توانند به دلیل برخی ترکیبات شیمیایی، باعث التهاب، خشکی و ترک‌خوردگی لب‌ها شوند. حقیقت تلخ این است که زنان در طول زندگی خود حدود ۲ کیلوگرم رژلب را بلعیده و استفاده می‌کنند. این موضوع خطر ابتلا به سرطان‌های ریه و سینه را در زنان به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد بنابراین، در انتخاب رژلب، باید دقت بیشتری داشته باشید و ترجیحاً رژلبی با ترکیبات طبیعی و بدون استفاده از مواد سمی انتخاب کنید.

 

فرمالید، ترکیب مضر دیگری در رژلب

فرمالدئید یک ماده شیمیایی است که در خیلی از محصولات زیبایی و آرایشی مانند رژلب، لاک ناخن و غیره یافت می‌شود. این ماده می‌تواند باعث التهاب و تحریک پوستی شود و در صورت مواجهه مزمن، می‌تواند باعث ضعف عمومی نیز شود.

علاوه بر فرمالدئید، رنگ‌های شیمیایی متعددی نیز در محصولات آرایشی و زیبایی مصرف می‌شوند که می‌توانند اگر استانداردهای خاص رعایت نشوند، مشکلاتی را به همراه داشته باشند. این رنگ‌ها ممکن است با هم ترکیب شده و رنگ خاصی ایجاد کنند که علاوه بر اثرات نامطلوب پوستی، ممکن است عوارض داخلی نیز به همراه داشته باشد. به ویژه در مورد رژلب که به طور مکرر در طول روز مصرف می‌شود و احتمال ورود مقداری از آن به بدن از طریق خوردن مواد غذایی نیز وجود دارد، این عوارض می‌تواند افزایش یابد.

مواد تشکیل‌دهنده رژلب های سالم و طبیعی

اگرچه مقدار هر یک از این مواد در ساخت رژلب‌های مختلف متفاوت است، اما مواد اصلی تشکیل‌دهنده انواع رژلب های سالم و مطمئن به این شرح است:

موم

موم به دلیل حالت پذیری زیادی که دارد، به عنوان عنصری شکل‌دهنده در رژلب‌های لب استفاده می‌شود. ترکیبی از سه نوع موم معمولاً در رژلب‌ها استفاده می‌شود:موم زنبور عسل، موم گیاهی کندلیلا و موم کارناوبا که از برگ‌های نخل برزیلی به دست می‌آید و گران‌ترین نوع موم‌ها است.

روغن

روغن کرچک، روغن نباتی، لانولین و روغن معدنی از جمله روغن‌های استفاده شده در تهیه رژلب‌های لب هستند. همچنین، کره کاکائو نیز به عنوان یکی از اجزای تشکیل‌دهنده رژلب‌ها استفاده می‌شود. موم و روغن از مهمترین اجزای تشکیل‌دهنده رژلب هستند و حدود ۶۰ درصد از وزن آن را تشکیل می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید