مسئولیت والدین در قبال نوزاد

مسئوليت والدين در قبال نوزاد

کودکان که پاره های پیکر والدین و اعضای شدیدا وابسته بدانهایند , دارای حقوق فوق العاده مهم و قابل توجهی هستند که والدین در قبال آنها مسئولیتی عظیم را دارا هستند .
موارد ذیل به اختصار قابل یاد آوری است :۱- پذیرش کودک :
نخستین حقوق کودکان این است که آنها را به همانگونه که ازلحاظ شکل ( زشت و زیبا ) و فرم( چاق و لاغر ) و جنس ( دختر و پسر) بدنیا می آیند بپذیرند . (۱)
امام سجاد ( ع ) به هنگامی که صاحب فرزندی می شد پیش از آنکه از دیگر خصائص طفل بپرسد از خلقتش می پرسید که آیا کودک سالم است یا نه و آن گاه می فرمود :
” الحمدالله الذی لم یخلق منی خلقا مشوها ” ”
سپاس خداوندی راست که از من نسلی گرفتار و ناقص نیافرید.”
برای رفع حساسیت در برابر جنس , پیامبر(ص)درباره به دخترش می فرمود :
” رائحه اشمها و و رزقها علی الله ”
” دختر چو گلی خوشبوست که آن را میبویم و روزی او برخداست و نیز او دست دخترش را میبوسید و می فرمود دختر هدیه خداست . (۲)۲- تسمیه کودک :
منظور نامگذاری کودک بوده و بهتر است این کار قبل از تولد انجام گیرد . از زمان حاملگی دو نام برای جنین باید انتخاب شود. ( دختر و پسر )
انتخاب نام خوب , برای کودک اهیمت بسیار دارد , نامها در ایجاد غرور و یا حقارت فرد موثرند . بهتر است نامی انتخاب شود که او با آن احساس سرافرازی و وابستگی به پاکان و کند و توصیه شده است که نام کودک از نام خاندان پیامبر باشد . (۱)
پیامبر اسلام ( ص ) فرمود : ” هر پدری وظیفه دارد که نام زیبایی برای فرزندش انتخاب کند .(۲)
امام موسی کاظم ( ع ) فرمود : ” نخستین احسان پدر این است که نام زیبایی برای فرزندش انتخاب کند. ” (۳)۳- انجام مراسم مذهبی :الف – خواندن اذان واقامه در گوش کودک
پس از تولد می بایست در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه خواند و این امر قبل از بریدن ناف برای کودک مستحب است و در روایات اسلامی(۴) این امر را پناهی در برابر لغزشات شیطانی ذکر کرده اند , بطور خلاصه باید گفت که این عمل در ایجاد روح دینی در کودک موثر است . (۵)
ب – تراشیدن سر و تصدق :
از سنن اسلامی است که معمولا در روز هفتم تولد کودک تراشیدن موی سر طفل صورت میگیرد و به وزن مویش نقره یا طلا تصدق کنند درباره یکی از علل تراشیدن موی سر امام صادق ( ع ) پاکی طفل از رحم ذکر کرده اند .
ج – ولیمه و عقیقه کردن :
پیامبر فرمودند در ۵ مساله ولیمه مطرح است جشن عروسی , تولد نوزاد , بازگشت از سفر مکه , در مورد نوزاد توصیه شده است که تا سه روز ولیمه دهند و اطعام کنند و درباره عقیقه کردن احادیث بسیاری می گویند :
( کل مولود مرتهن بالعقیقه ) هر فرزندی در گرو عقیقه است .
که در سنت اسلامی عقیقه گردن یعنی ذبح حیوانی حلال گوشت بنام خدا در روز هفتم ولادت صورت می گیرد .د – موارد دیگر سنن اسلامی :
در این زمینه دادن غسل مولودیه کودک , سوراخ کردن گوش طفل و ختنه کردن که درباره هرکدام توصیه ها و برای انجام آن فلسفه هایی ذکر شده است .
انجام همه این مراسم لااقل یک بعد مساله را که عبارت است از پذیرش کودک در جامعه اسلامی را نشان می دهد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید