معیار انتخاب همسر در قرآن

معيار انتخاب همسر در قرآن

«مجید زوار» مسئول تبلیغات اسلامی تکاب در گفت‌وگو با خبرگزاری قرانی ایران(ایکنا) شعبه آذربایجان‌غربی، گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «با زنان مشرک ازدواج مکنید تا ایمان بیاورند قطعا کنیز با ایمان بهتر از زن مشرک است هر چند زیبایى او شما را به شگفت آورد و به مردان مشرک زن مدهید تا ایمان بیاورند.
وی افزود: خداوندی که انسان را به بهترین صورت ممکن خلق کرد و برای خود به خاطر این خلقتش تبریک گفت، ایمان را بهترین زیبایی برای انسان قرار داده و به‌واسطه همین ایمان او را اشرف مخلوقات معرفی کرده‌است.
زوار ادامه داد: خوش‌اخلاقی نیز از معیارهای دیگری است که قرآن در انتخاب همسر ضروری دانسته و در این مورد احادیث و سفارشات زیادی نیز از سوی ائمه اطهار (ع) بیان شده‌است.
این مسئول با اشاره به جایگاه همسرگزینی میان بزرگان دین اظهار کرد: همواره بزرگان دین اسلام به انتخاب همسری شایسته تأکید کرده‌اند و آنچه از زندگی و شرح حال آن‌ها بر‌می‌آید این است که همسران بزرگان دین یار و یاور آن‌ها بوده که بسیاری از موفقیت‌های خود را مدیون و مرهون تلاش و ایثار و از خودگذشتگی همسران وفادار خود می‌دانند.
وی در ادامه بر واقف بودن به فرمایش امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، مبنی بر اینکه مرد از دامن زن به معراج می‌رود، تأکید کرد.
ایمان را بهترین زیبایی برای انسان قرار داده و به‌واسطه همین ایمان او را اشرف مخلوقات معرفی کرده‌است.
زوار خاطرنشان کرد: در جامعه کنونی مردم دو دسته‌اند، دسته‌ای همسو و هم‌جهت با معیارهای قرآنی ازدواج می‌کنند و همواره در آرامش هستند و از اینکه در کنار یکدیگرند لذت می‌برند و ثمره ازدواج آن‌ها نیز گل‌های خوش‌عطر و بوی بوستان و گلستان سروری و بهشتی خواهد بود.
وی دسته دیگر از مردم را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد: این دسته برخلاف معیارهای قرآنی ازدواج کرده و خود در رنج و زحمت و عذاب بوده و در جامعه نیز با تربیت نکردن صحیح فرزندان گسترش بی‌بندو باری در جامعه را دامن می‌زنند.
مسئول اداره تبلیغات اسلامی تکاب دلیل مهجوریت معیارهای قرآنی انتخاب همسر را فاصله گرفتن جوانان از معنویت دانست و یادآور شد: این امر موجب می‌شود جوان‌ها کم‌کم معیارهای غیر از قرآن را در نظر بگیرند که علت آن نیز تبلیغات گسترده مراکز غیر فرهنگی و تهاج فرهنگی دشمن است.
منبع: خبرگزاری قرانی ایران(ایکنا)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اشتراک گذاری این صفحه در :
ما را در رسانه های اجتماعی دنبال کنید